Muškarac iz Misurija nepravedno osuđen za trostruko ubistvo 1978, proveo je u zatvoru 42 godine pre nego što je oslobođen.
Kevin Striklend je uhapšen kada je imao 18 godina, a osuđen je u junu 1979. godine.
Kada je izašao iz sudnice, 62- godišnji Striklend je rekao da „nije verovao da će dočekati dan doći“.
Bilo je to najduže suđenje zbog pogrešne presude u istoriji ove američke savezne države, ali je prema zakonu Misurija, malo verovatno da će Striklend dobiti bilo kakvu finansijsku nadoknadu.
Prema podacima Nacionalnog registra za oslobađanje zatvorenika, Striklendova kazna je sedma najduža pogrešno doneta presuda u Sjedinjenim Američkim Državama.
Sudija je u utorak naredio hitno puštanje Striklenda iz državnog zatvora, posle 15.487 dana provedenih iza rešetaka.
Advokati iz organizacije Midwest Innocence Project, koji su radili mesecima da pomognu Striklendu rekli su za BBC da su ushićeni zbog vesti.
„Bili smo sigurni da će bilo koji sudija koji vidi dokaze, doneti odluku da je Striklend nevin i to se upravo dogodilo“, rekla je Triša Roho Bušnel, direktorka organizacije.
Dodala je da ništa ne može da vrati 43 godine koje je izgubio, kao i da pravda nije u potpunosti zadovoljena, jer država neće platiti ni centa.
Država Misuri oslobađa zatvorenike krivice samo uz DNK dokaze, a ne svedočenja očevidaca, podaci su organizacije Midwest Innocence Project.
Striklend je osuđen na doživotnu robiju bez mogućnosti puštanja na uslovnu slobodu zbog oružane pljačke i ubistva u Kanazas Sitiju 25. aprila 1978. godine.
Tada su četiri napadača ubila troje ljudi u kući: dvadesetdvogodišnju Šeri Blek, Larija Ingrama (22) i dvadesetogodišnjeg Džona Vokera.
Četvrta žrtva, dvadesetogodišnja Sintija Daglas, povređena, uspela je da pobegne, praveći se da je mrtva.
Na osnovu slutnji dečka njene sestre, policija je uhapsila Striklenda, tada tinejdžera.
Prema navodima u izveštajima, na Daglas je vršen pritisak da izdvoji njega na prepoznavanju u policijskoj stanici.
Striklend je rekao policiji da je bio kod kuće i da je gledao televiziju.
Nijedan fizički dokaz ga nije povezivao sa mestom zločina.
Na prvom suđenju 1979. godine, dvanaestočlana porota je raspuštena, jer je jedan porotnika, Afroamerikanac, glasao da se Striklend oslobodi.
Na sledećem suđenju, svi porotnici su bili belci.
Striklend je osuđen za ubistvo sa predumišljajem i dva ubistva iz nehata.
Nekoliko godina kasnije, Daglas je odustala od sopstvenog svedočenja, jer „tada stvari nisu bile najjasnije“, ali da sada zna više i želi da pomogne Striklendu.
Daglas je preminula pre nego što je formalno mogla da svedoči, ali su njena majka, sestra i ćerka svedočile na sudu i rekle da je ona „izabrala pogrešnog momka“.
Možda će vas zanimati i video o Dontaje Šarp koji se 26 godina borio da izađe iz zatvora, jer je nevin
Tužioci u okrugu Džekson počeli su da preispituju Striklendovu presudu prošlog novembra.
Prema novom zakonu Misurija on je mogao da podnese zahtev za momentalno oslobađanje.
„Zbog ovih jedinstvenih okolnosti, poverenje u sud je toliko narušeno da se osuđujuća presuda mora poništiti“, napisao je sudija Džejms Velš u presudi.
Roho Bušnel iz organizacije Midwest Innocence Project projekta rekla je da je ovaj proces pokazao koliko je teško sistemu da ispravi grešku.
„Tužilac se složio da je Striklend nevin, ali su bili potrebni meseci da izađe iz zatvora. To ne bi trebalo da je toliko teško“, dodala je.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0