Bivši vođa studentskih protesta Gabrijel Borić postao je najmlađi predsednik Čilea posle istorijske pobede na izborima.
Ovaj 35-godišnjak je obećao da će sprovesti ambiciozne promene u zemlji koju poslednjih godina potresaju masovni protesti protiv nejednakosti i korupcije.
Kada je Borić postao kandidat levičarskog bloka za izbore za predsednika, dao je hrabro obećanje.
„Ako je Čile bio kolevka neoliberalizma, biće i njegov grob.
„Ne plašite se omladine koja menja ovu zemlju“, rekao je on.
Kandidovao se uz obećanje da se sprovesti korenite reforme ekonomskog sistema koji podrazumeva slobodno tržište, a koji je nametnuo bivši diktator general Augusto Pinoče.
Taj sistem je, kaže, koren duboke nejednakosti u zemlji i neravnoteže koja je isplivala na površinu tokom protesta 2019. godine, a koji su pokrenuli zvaničnu izmenu ustava.
Posle polarizovane kampanje, Borić je u drugom krugu predsedničkih izbora pobedio protivnika koji je predstavljao krajnju desnicu Hozea Antonija Kasta uz iznenađujuće veliku razliku, otvarajući novo poglavlje u političkoj istoriji zemlje.
„Mi smo generacija koja se pojavila u javnom životu i zahteva da se naša prava poštuju kao prava, a ne da se tretiraju kao roba široke potrošnje ili biznis“, rekao je Borić u pobedničkom govoru pred hiljadama pristalica, većinom mladih.
„Znamo da i dalje postoji pravda za bogate i pravda za siromašne, i više nećemo dozvoliti da siromašni nastavljaju da plaćaju cenu nejednakosti u Čileu“, dodao je.
Borić se ne suočava samo sa podeljenom zemljom i parlamentom, već i sa zabrinutim investitorima i usporenom privredom koja je rezultat nedavnog političkog preokreta i pandemije.
Rođen 11. februara 1986. godine u Punta Arenasu, na krajnjem jugu Čilea.
Pre deset godina je postao poznat kada je predvodio masovne demonstracije zahtevajući bolje i jeftinije obrazovanje.
Tada je bio student prava na Univerzitetu u Čileu, ali nikada nije završio studije, već je odlučio da pažnju usmeri na politiku.
Kao nezavisni predstavnik regije Magaljanes izabran je u Kongres 2013. godine, a kasnije je ponovo izabran da služi drugi mandat uz ubedljivu pobedu.
Bradat, istetoviran i retko sa kravatom oko vrata, Borić je imao drugačiji imidž nego što predsednički kandidati obično imaju.
Tokom kampanje je govorio o svojoj dijagnozi opsesivno-kompulzivnog poremećaja, rekavši da je „dobro što Čile govori o mentalnom zdravlju“.
Kritičari, međutim, kažu da je neiskusan, a i sam je priznao da ima „mnogo toga da nauči“.
Borić kaže da je strastveni čitalac poezije i istorijskih dela, a sebe opisuje kao umerenog socijalistu.
Ošišao je dugu kosu koju je imao tokom aktivističkih dana, a jakne sada često pokrivaju njegove tetovaže na obe ruke.
On je takođe ublažio neke od stavova, ali je zadržao obećanja da će revidirati penzioni sistem, proširiti socijalne usluge među kojima i univerzalno zdravstveno osiguranje, povećati poreze za velike kompanije i bogate pojedince, kao i pokrenuti zeleniju ekonomiju.
Njegova ubedljiva pobeda u drugom krugu predsedničkih izbora, nakon što je u prvom krugu zaostajao za Kastom, usledila je nakon što je obezbedio podršku izvan baze glasača u glavnom gradu Santijagu i privukao birače iz ruralnih oblasti.
Pošto je pristalica istopolnih brakova i prava na abortus, podržao ga je i veliki broj žena.
U pobedničkom govoru, kada mu se pridružila i njegova devojka, obećao je da će biti „predsednik svih Čileanaca“, rekavši da je „danas nada pobedila strah“.
Pogledajte trenutak dok je Borić držao govor posle pobede a neko ga ometao laserom:
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0