Posle finala punog obrta, glasovi publike su bili presudni – pobednik Evrovizije 2022. je Kaluš orkestar iz Ukrajine sa pesmom „Stefanija“ .
Drugo mesto osvojila je Velika Britanija, tačnije pevač Sam Rajder pesmom Spejsmen, dok je energična numera i nastup Šanel iz Španije zauzeo treće mesto.
Četvrto mesto pripalo je Šveđanki Komeliji Džejkbos i baladi Hold Me Closer, dok je na petom mestu takmičenje završila predstavnica Srbije Konstrakta.
Finalno veče u Torinu obeležili su spektakularni nastupi muzičara iz 25 zemalja, širile su se poruke ljubavi i mira, ali to nije zasenilo činjenicu da, u isto vreme, na istoku Evrope bukti rat.
Mešavina hip-hop zvuka sa etno elementima ove godine bila je omiljena publici širom Evrope i Australije – Kaluš orkestar osvojio je ukupno 631 poen.
„Stefanija“ je nastala kao posveta majci jednog od članova grupe, ali od početka rata u Ukrajini mnogim Ukrajincima predstavlja himnu o slobodi za koju se bore.
„Posle početka rata i svih užasa, pesma je dobila još jedno značenje, i mnogi ljudi su počeli na Ukrajinu da gledaju kao na majku“, rekao je frontmen grupe Oles Psiuk prošle nedelje.
Zbog ratnog stanja, većina muškaraca ne sme da napusti zemlju, ali bend je dobio specijalnu dozvolu da putuje u Torino i takmiči se na Evroviziji.
Na pobedi im je čestitao i ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski.
„Naša hrabrost impresionira svet, naša muzika osvaja Evropu“, napisao je na Telegramu.
Članovi benda su se na sceni zahvalili svima koji podržavaju i pomažu Ukrajinu od početka rata.
Prilikom uručenja nagrade Psuik je rekao: „Hvala vam što podržavate Ukrajinu. Ovu pobedu posvećujemo svakom Ukrajincu. Slava Ukrajini.“
Dodaje je da se nada da će sledeće godine domaćin Evrovizije biti „nova, integrisana i srećna Ukrajina“.
BBC novinarka Viktorija Žuhan pratila je put orkestra od ratnih ruševina do velike scene Evrovizije – pročitajte celu priču ovde.
Predstavnica Srbije osvojila je peto mesto, ali nije ostala bez nagrade.
Uoči finala, Konstrakti je uručeno priznanje „Marsel Bezanson“ za najbolji umetnički nastup na ovogodišnjem takmičenju u Italiji.
Jedno je sigurno, pesma In Corpore Sano, muzičarke Ane Đurić, nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Od začuđenih komentara i ocena da nema smisla, preko dubinskih analiza umetničkog performansa, intrigantnih stihova o kosi Megan Markl i problemima sa jetrom i slezinom, do upečatljivog scenskog nastupa koji je brzo postao viralan i, pokazalo se, odličan je materijal za mimove.
Tokom njenog puta do finala, poruke pesme da „umetnica mora biti zdrava“ postala je jasnija i publici van Balkana.
Đurić je pred kvalifikaciono takmičenje u Beogradu rekla da se pesma bavi odnosom prema zdravlju, uz mnogo „pratećeg sadržaja“ – poput konzumerskog pristupa zdravlju, straha od bolesti, ali i problemima zdravstvene zaštite.
Dok su glasovi žirija nisu bili na strani srpske predstavnice, Konstrakta je bila druga po glasovima publike, što ju je popelo na sam vrh ovogodišnje tabele.
„S obzirom na eksperiment, tako da kažem, da je pesma bila malo rizična za Evroviziju, mislim da smo prošli odlično“, navela je Konstrakta za RTS nakon finala.
Ovo je najbolji rezultat Srbije na Evroviziji od 2012. godine.
Pevač Sem Rajder završio je na drugom mestu i doneo najbolji rezultat Britanije još od 1998. godine.
Nekadašnji građevinski radnik bio je jedan od favorita zahvaljujući snažnoj baladi Spejsmen, koja je podsećala na klasike poput pesama Eltona Džona.
Rajder je odlično prošao kod žirije, ali glasovi publike su presudili da Ukrajina završi na prvom mestu.
„Ovo je samo vrh ledenog brega“, rekao je za BBC posle finala.
„Britanija će biti sila sledeće godine“.
Nastup španske predstavnice Šanel bio je omiljen i kod publike i kod žirija.
Scenski nastup i energična koreografija za pesmu SloModonela je Španiji treće mesto.
Španija je završila takmičenje u top 10 prvi put od 2014. godine.
Kao i uvek, ima svega.
Jedni od prvih koji su čestitali Kaluš orkestru bili su prošlogodišnji pobednici, italijanska rok grupa Maneskin.
YES Ukraine! Kalush Orchestra ❤️ This means even more than a well deserved victory. In dark times music is always able to bring light and make everyone feel closer. Thank you ✨ #Eurovision https://t.co/J4v4skBMq9
— MåneskinOfficial (@thisismaneskin)YES Ukraine! Kalush Orchestra ❤️ This means even more than a well deserved victory. In dark times music is always able to bring light and make everyone feel closer. Thank you ✨ #Eurovision https://t.co/J4v4skBMq9
— MåneskinOfficial (@thisismaneskin) May 14, 2022
Podsećanje da voditelj prenosa takmičenja za Ukrajinu radio iz skloništa na nepoznatoj lokaciji.
A reminder that the Ukrainian commentator for #Eurovision, Timur Miroshnychenko, is broadcasting from a bunker in an undisclosed location tonight pic.twitter.com/W1WUgpJMEU
— Scott Bryan (@scottygb)A reminder that the Ukrainian commentator for #Eurovision, Timur Miroshnychenko, is broadcasting from a bunker in an undisclosed location tonight pic.twitter.com/W1WUgpJMEU
— Scott Bryan (@scottygb) May 14, 2022
Nastup predstavnice Srbije primećen je u čuvenom londonskom Gloub teatru u kojem su izvođene drame Vilijama Šekspira. „Dobijamo neke Lejdi Mekbet vibracije“, piše u objavi.
Getting Lady Macbeth vibes from Serbia #Eurovision pic.twitter.com/v8cuGLzYvq
— Shakespeare’s Globe (@The_Globe)Getting Lady Macbeth vibes from Serbia #Eurovision pic.twitter.com/v8cuGLzYvq
— Shakespeare's Globe (@The_Globe) May 14, 2022
Neki su rekli i da bi razmislili da se priključe ovom „kultu pranja ruku“ koji dolazi iz Srbije.
If Serbia asked me to join whatever this handwashing cult is I would at least consider #Eurovision
— Jayburding (@jayburding)If Serbia asked me to join whatever this handwashing cult is I would at least consider #Eurovision
— Jayburding (@jayburding) May 14, 2022
Internet je pun pohvala na račun predstavnice Srbije Konstrakte, neki bi da je opet gledaju i sledeće godine.
Svaki put kada Konstrakta prekrsti nogu samo zamislim kako bi ja 100% oborio lavor
— Moma Kardashic (@Moma_ludilo)Svaki put kada Konstrakta prekrsti nogu samo zamislim kako bi ja 100% oborio lavor
— Moma Kardashic (@Moma_ludilo) May 14, 2022
Čestitke našoj Konstrakti na kulturi i pameti kojom je izdominirala. ????
— Mustafa Jusufspahic (@MJusufspahic)Čestitke našoj Konstrakti na kulturi i pameti kojom je izdominirala. ????
— Mustafa Jusufspahic (@MJusufspahic) May 14, 2022
jel možemo sl godine da pošaljemo istu pesmu?
— zapadna interpretacija (@vanjagator)jel možemo sl godine da pošaljemo istu pesmu?
— zapadna interpretacija (@vanjagator) May 14, 2022
Jedan od čestih komentara na mrežama je da je publici dosta balada na Evroviziji.
Enough is enough #Eurovision pic.twitter.com/MsbDEOsEaM
— Ella ?? ?? ?? (@its_spela)Enough is enough #Eurovision pic.twitter.com/MsbDEOsEaM
— Ella ?? ?? ?? (@its_spela) May 12, 2022
Italija je ove godine izabrala da nastupi sa baladom, ali nije ponovila prošlogodišnji uspeh.
Ljubitelje tvrđeg italijanskog zvuka sigurno je obradovao večerašnji nastup grupe Maneskin, kojima je pobeda na prošlogodišnjoj Evroviziji preokrenula muzičku karijeru.
Postali su globalni fenomen, imali turneju sa Rolingstonsima, osvojili su MTV nagradu a njihov hit singl Beggin strimovan je milijardu puta.
„Koliko sam noći provela u sopstvenom krevetu prošle godine? Možda 10″, rekla je uz osmeh basistkinja grupe Viktorija De Angelis.
Istorija Evrovizije puna je obrta i neočekivanih pobednika, kao i žustrih rasprava na tu temu.
Koliko politika utiče na konačne rezultate takođe je jedna od čestih tema debate – i da, istina je da postoji tradicija „komšijskog“ glasanja za zemlje susede.
Rezultat takmičara određuju glasovi publike u kombinaciji sa glasovima žirija.
Ali stručnjaci za BBC na srpskom kažu da iako se može činiti da je tanka linija kada se politika umeša – kao i, recimo, na Olimpijskim igrama – Evrovizija je pre svega muzičko takmičenje i na kraju će kvalitet odlučiti.
Francuski voditelj Stefan Bern nedavno je otkrio kako je predsednik Francuske Makron pokušao da utiče na ishod prošlogodišnjeg finala, kada je predstavnica te zemlje na kraju osvojila druga mesto.
U poslednjih deset godina najuspešnije zemlje su Italija, Švedska i Rusija, kojoj je posle invazije te zemlje na Ukrajinu zabranjen nastup.
Iz regiona Balkana najviše uspeha do sada imala je Srbija – pobedu, drugo i treće mesto kao samostalna država, dok sve bivše jugoslovenske republike mogu sebi upisati po pobedu, kada je osvojena pod imenom nekada velike socijalističke zemlje.
Jugoslavija je imala dugu tradiciju na Evroviziji – od socijalističkog autsajdera do pobednika.
Pratite nas na Fejsbuku, Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0