Naučnici pokušavaju da otkriju zašto su ajkule kod obale Brazila pozitivne na kokain.
Biolozi Fondacije Osvaldo Kruz ispitali su 13 ajkula (rhizoprionodon terraenovae) u priobalju Rio de Žaneira i otkrili visok nivo narkotika u njihovim mišićima i jetri.
Ovo je prvo istraživanje koje je otkrilo prisustvo kokaina u ajkulama.
Koncentracija je oko 100 puta veća nego kod drugih ranije testiranih morskih životinja.
Postoji nekoliko teorija o tome kako je droga dospela u tela životinja.
Neki stručnjaci veruju da kokain dospeva u morsku vodu iz nezakonitih laboratorija u kojima se proizvodi droga, ili preko izmeta i urina korisnika droga.
„Naš rad pretpostavlja da obe hipoteze mogu biti uzrok prisustva kokaina u ajkulama: hronična izloženost kokainu jer ga koriste ljudi u Rio de Žaneiru… [i] iz nezakonitih laboratorija“, objašnjava jedan od autora studije Rejčel Dejvis, biološkinja i istraživačica u Laboratoriji za procenu i unapređenje zaštite životne sredine Instituta Osvaldo Kruz.
Mogući razlog su i paketi kokaina koje krijumčari izgube ili bace u more, mada je to manje verovatno, kažu istraživači.
„Ovde obično ne vidimo mnogo paketa kokaina koji su bačeni ili izgubljeni u moru, za razliku od Meksika i Floride.
„Dakle, smatramo da su glavni uzrok obe gore pomenute hipoteze“.
Sara Novais, morska ekotoksikološkinja u Centru za nauku o životnoj sredini i moru Politehničkog univerziteta u Leiriji u Portugalu, rekla je za naučni časopis Sajens (Science) da su nalazi „veoma važni i potencijalno zabrinjavajući“.
Sve ženke ajkula koje su ispitivane bile su trudne, a posledice izloženosti kokainu po fetuse su nepoznate, kažu stručnjaci.
Potrebna su dodatna istraživanja da bi se utvrdilo da li kokain utiče na ponašanje ajkula.
Prethodna istraživanja su pokazala da droga ima slične uticaje na životinje kao i na ljude.
Istraživači su ispitivali samo jednu vrstu ajkula, ali veruju da bi i druge vrste u tom području bile pozitivne na kokain.
„Ajkule su mesožderi i mnogim hemikalijama su uglavnom izložene ishranom.
„Vrlo je verovatno da su životinje kojima se naše ajkule hrane – ljuskari [i] druge ribe – kontaminirane“, kaže Rejčel Dejvis.
U Brazilu postoji značajna količina kokaina jer je položaj zemlje pogodan za krijumčarenje droge na druga tržišta – uglavnom u Evropu i Afriku, objašnjava Kamila Nunjes Dias, doktorka sociologije na Univerzitetu u Sao Paulu i profesorka na brazilskom Saveznom univerzitetu ABC.
Zbog toga je Brazil postao strateško čvorište krijumčarima za koordinaciju distribucije droge, kaže ona.
„Geografski položaj je ključan jer se Brazil na zapadu graniči sa zemljama koje proizvode drogu – Peruom, Kolumbijom i Bolivijom – i ima izlaz na Atlantski okean preko nekoliko luka.
„Mislim da to objašnjava zašto dobar deo proizvoda koji se šalje u Evropu i Afriku prolazi kroz Brazil.
„Zemlja je teritorijalno velika i raznolika i ima dobar strateški položaj“.
Međutim, nasuprot mišljenju autora istraživanja, Nunjes Dias veruje da kokain ne dospeva u vodu iz laboratorija u okruženju.
Ona veruje da je veća verovatnoća da vodu zagađuju ronioci dok prenose drogu na brodove.
„Otkrili smo mnoge strategije koje ronioci koriste za dostavu kokaina na brodove.
„Moja procena je da ovo objašnjenje ima više smisla“, kaže stručnjakinja iz Centra za istraživanje nasilja pri Univerzitetu u Sao Paolu.
Sociološkinja kaže da kokain u Brazil stiže rekama i putevima i onda se šalje u Evropu preko nekoliko luka i aerodroma u zemlji.
Nunjes Dias objašnjava da kokain namenjen tržištu Sjedinjenih Država (SAD) uglavnom prevoze meksički i kolumbijski krijumčari.
Međutim, Brazil je takođe veliki centar.
„Droga se šalje iz svih brazilskih luka, a kontrolišu ih različite kriminalne grupe, kao što su Primeiro Comando da Capital (Prva komanda prestonice) i Comando Vermelho (Crvena komanda)“.
Kokain u ajkulama može da stigne u ljudski organizam kroz lanac ishrane.
Istraživačica Rejčel Dejvis kaže da droga može na kraju da završi u ljudskom telu preko kostelja koji se jede u Brazilu.
„Kokain je već ušao u lanac ishrane, [jer] su ajkule uobičajena hrana u Brazilu i mnogim drugim zemljama, među kojima su SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo (UK), Meksiko, i mnoge druge.
Međutim, nije poznato da li je količina droge koja se unosi u organizam namirnicama od ovih životinja štetna za ljude.
„Još nije moguće utvrditi da li lanac ishrane ima uticaj na zdravlje ljudi, [jer] nisu postavljene granične vrednosti u pogledu negativnih uticaja na zdravlje“, kaže Dejvis.
Ajkule i druge ribe upijaju vodu kroz kožu i škrge, a ako se kokain rastvara u morskoj vodi, malo je verovatno da to utiče na ljude koji plivaju u moru, kaže Dejvis.
„Što se tiče drugih načina na koje to može da utiče na zdravlje ljudi, kao što je neposredna izloženost vodi – verujemo da je to minimalno“.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0