Hju Edvards: BBC traži od uhapšenog voditelja da vrati 200.000 funti


Hju Edvards

PA Media
Hju Edvards je dobijao zaradu pet meseci nakon hapšenja

BBC zahteva od Hjua Edvardsa, bivšeg voditelja ove medijske kuće, da vrati više od 200.000 funti, koje su mu isplaćene na osnovu zarade posle hapšenja u novembru zbog zloupotrebe fotografija dece.

Njegovo ponašanje bilo je „zlonamerno“ pošto je nastavio da prima platu, iako je bio svestan šta je učinio, kazao je Samir Šah, predsednik Upravnog odbora BBC-a, u poruci upućenoj zaposlenima.

Edvards, nekada jedan od najpoznatijih voditelja BBC-a, dobijao je zaradu pet meseci nakon hapšenja zbog tri optužbe za pravljenje neprikladnih fotografija dece.

U julu prošle godine je suspendovan, a hapšenje je usledilo posle četiri meseca.

Do aprila ove godine nije podneo ostavku u BBC-u.

Šah je rekao da je Edvards „vodio dvostruki život“: bio je veoma poštovani voditelj, ali je „izdao poverenje kolega i publike“.

Uhapšeni novinar je „negativac priče“, a „žrtve su deca kojima je naneta šteta“, dodao je Šah.

Edvards je priznao krivicu u julu po sve tri tačke optužbe.

Veruje se da je dela počinio između 2020. i 2022. i tiču se 37 fotografija, koje su se delile preko aplikacije Vocap, saopštili su iz londonske policije.

Iz BBC-a nisu precizirali da li će protiv njega biti pokrenut sudski postupak ukoliko odbije da vrati novac koji mu je isplaćen na osnovu plata.

Tim Dejvi, generalni direktor, potvrdio je u intervjuu prošle nedelje da su u toj korporaciji bili svesni da je voditelj uhapšen u novembru zbog najozbiljnijih prestupa povezanih sa nepristojnim fotografijama dece.

Iz Upravnog odbora su saopštili da „podržavaju odluke koje je doneo generalni direktor sa timom u tom periodu“.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Da je Edvards bio iskren kada su ga iz BBC-ja pitali o detaljima njegovog hapšenja, „ne bismo nastavili da mu plaćamo novac poreskih obveznika“, dodali su.

„Jasno je da je podrio poverenje u BBC i naštetio našoj reputaciji“, kažu.

U saopštenju se navodi i da je Upravni odbor „saglasan da treba da se izvuče pouka iz tog perioda, a jedna od njih tiče se pristupa BBC-a pravilima o plaćanju zaposlenih koji su suspendovani“.

Iako se optužbe odnose na Edvardsov privatan život, u odboru „veruju da su ti događaji takođe pokrenuli pitanje o ravnoteži moći na radnom mestu“.

Između aprila 2023. i aprila 2024. godine, Edvardsu je isplaćeno između 475.000 i 479.999 funti, što je 40.000 više nego u istom periodu prethodne godine.

Lisa Nandi, ministarka kulture Velike Britanije, rekla je prethodne nedelje da bi Edvards trebalo da vrati 200.000 funti BBC-u.

Lisa Nandi

Getty Images
Lisa Nandi, ministarka kulture Velike Britanije, smatra da bi Edvards trebalo da vrati novac BBC-u

Preispitivanje uslova rada

BBC je objavio i da će sprovesti novu, nezavisnu istragu uslova rada.

Preispitivanje će podrazumevati „napor koji se već ulaže u BBC-u, kao i saradnja sa ostatkom industrije, kao što je i prikladno“, objavili su.

Više informacija o istrazi, kao i imena ljudi koji će je voditi, biće objavljeno početkom septembra.

Ministarka kulture je pohvalila ideju da se sprovede preispitivanje i kazala da je „poverenje javnosti u BBC ključno“.

„Zaposleni u BBC-u moraju da se osećaju bezbedno na radnom mestu i da veruju da će njihove pritužbe koje nisu u vezi sa uređivačkom politikom biti razmotrene pošteno i odlučno“.

Nandi je dodala da je razgovarala sa predsednikom BBC-a prošle nedelje „kako bi mu prenela ove stavove u interesu javnosti“.

BBC je kontaktirao advokata Hjua Edvardsa za komentar, ali nije dobio odgovor do objavljivanja priče.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.