Švedska grupa Aba traži od Trampa da ne koristi njihovu muziku u kampanji


Članovi grupe Aba

Reuters
Članovi čuvene švedske grupe Aba traže da se njihove pesme uklone sa predizbornih skupova Donalda Trampa

Nakon što je njihov hit „The Winner Takes it All“ puštan na jednom od predizbornih skupova republikanskog kandidata Donalda Trampa, švedska grupa Aba je objavila da nije dala dozvolu i zatražila da se njene pesme uklone.

Pesme i spotovi grupe, uključujući i Money, Money, Money i Dancing Queen, pušteni su na događaju u Minesoti u julu, navodi švedski list Svenska Dagbladet.

U izjavi novinskoj agenciji Rojters, iz izdavačke kuće Juniverzal Mjuzik su naveli: „Zajedno sa članovima grupe Aba, otkrili smo da su objavljeni video snimci na kojima je njihova muzika korišćena na Trampovim događajima, i zato smo zatražili da se njihova muzika ukloni.“

Dodaju da nikakva dozvola nije data ni Trampu ni njegovoj kampanji.

Švedske zvezde su poslednje na dugačkoj listi umetnika koji su se usprotivili da Tramp koristi njihovu muziku u predsedničkoj kampanji.

Ove nedelje, članovi benda Fu Fajters su na društvenim mrežama objavili da nisu dali dozvolu da se My Hero koristi na Trampovom skupu. Iz Trampove kampanje su saopštili da imaju dozvolu da koriste pesmu, navodi list Independent.

Portparol benda je rekao da će svi honorari dobijeni od Trampove kampanje za pomenutu pesmu biti donirani kampanji kandidatkinje Demokratske stranke Kamale Haris.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Prošlog meseca, tim pevačice Selin Dion osudio je „neovlašćeno“ korišćenje klipa My Heart Will Go On, a porodica pokojnog soul pevača Ajzaka Hejsa naredila je Trampu da prestane da pušta Hold On, I’m Coming i zatražila tri miliona dolara naknada za licencu.

U martu su naslednici pevačice Šinejd O’Konor zahtevali da prestane da pušta Nothing Compares 2 U, naglašavajući da bi ona bila „zgrožena, povređena i uvređena“.

Adel, REM i Rolingstonsi su takođe među velikim imenima koja su zahtevala da Tramp ne koristi njihove pesme.

Međutim, muzičari su imali samo ograničen uspeh u sprečavanju političara da koriste njihovu muziku.

U SAD, kampanje su obavezne da imaju licencu tela za muzička prava BMI, što im daje pristup više od 20 miliona numera za korišćenje na svojim skupovima.

Umetnici i izdavači mogu tražiti da se njihova muzika povuče sa liste, ali izgleda da organizatori retko proveravaju bazu podataka kako bi bili sigurni da imaju dozvolu.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.