Novak Đoković: Ima li srpski teniser goriva i motiva za dalje


Novak

Reuters

Pre samo mesec dana, čitav svet zapanjeno je gledao epski duel Novaka Đokovića i Karlosa Alkaraza u finalu Olimpijskih igara, a potom kako srpski teniser osvaja jedino zlato koje mu fali u karijeri.

Danas, u samo 24 časa, ni jedan ni drugi više nisu deo US Opena, poslednjeg grend slema sezone, koji se praktično nije ni zahuktao kako treba.

Đoković je u trećem kolu njujorškog turnira, gde je bio branilac trofeja, poražen od Australijanca Alekseja Popirina sa 3:1 u setovima.

Ovako ranu eliminaciju sa US Opena poslednji put mu je priredio jedan daleko poznatiji Australijanac – Lejton Hjuit i to pre 18 godina.

„Raspala mi se igra totalno, bilo je mučno igrati na ovaj način, delovao sam i osećao se amaterski na momente“, izjavio je Đoković posle meča.

Dvadesetpetogodišenjm Popirinu, 28. teniseru sveta, ovo je prvi plasman u osminu finala nekog grend slem turnira i najveća pobeda u karijeri.

„Uraditi to protiv najvećeg svih vremena je neverovatno, znate. Sjajan je osećaj, naporan rad mi se isplatio“, rekao je Popirin.

Upravo je tome i potencijalni „problem“ za Đokovića.

Današnji teniseri, poput Popirina, kao i veći deo teniskog sveta, uz Đokovića stavljaju emodži koze, simbol najvećeg svih vremena (GOAT – tj. koza na engleskom – greatest of all time).

Trka za najboljeg u istoriji sa Rafaelom Nadalom i Rodžerom Federerom posle Olimpijskih igara u Parizu poprilično je utihnula.

Tih 529 grama zlatne pariske medalje kao da su bili presudni tas na vagi.

Sada je pitanje kako posle svega, u 37. godini, posle 24. grend slem titule i brojnih drugih rekorda, pronaći motiva.

„Ispunio je šta je hteo ove godine, tako mu sigurno nije lako da pronađe motivaciju“, kaže Andrija Gerić, nekadašnji odbojkaški reprezentativac, danas sportski psiholog, u razgovoru za BBC na srpskom.

Novak

Reuters
Novak posle poraza

Kako do motivacije

Do motivacije, kako navodi Gerić, svaki sportista dolazi na sebi svojstven način.

Ipak, iako jedinstvena formula ne postoji, nekoliko stvari može da pomogne.

„Prvo mora da se napravi mali odmor, zaokruži jedan ciklus, pa ponovo krene, a potom da sebi postaviš nove ciljeve, i ideš ka njima“, navodi Gerić.

„Kako su ti ciljevi sve viši, samim tim su i sve interesantniji i stalno podižeš lestvicu, a kada ih ispuniš – praviš sledeće.“

Posle olimpijskog zlata u Sidneju 2000. i bronze u Atlanti 1996. sa reprezentacijom Savezne Republike Jugoslavije, nekadašnji srednji bloker je do najsjajnijeg olimpijskog odličja došao i na nedavnim igrama u Parizu.

I to kao deo psiholog u stručnom štabu vaterpolo selekcije.

Kao olakšavajuću okolnost za Đokovića navodi i njegovo iskustvo.

„Kada neko ima više od 30 godina, on poznaje sebe, zna šta mu prija i šta mu ne prija, tako da i on sam kako sebe da motiviše“, smatra Gerić.

Priznao je i sam Đoković da je olimpijski turnir veoma uticao na njega.

„Nisam se osećao sveže ni mentalno, ni fizički. Potrošio sam mnogo energije u osvajanju zlata“, rekao je 37-godišnji Đoković na konferenciji za medije.

„Osetio sam kao bez goriva, od prvog meča nisam uspeo da se pronađem na terenu.“

Razmišljao je, kako kaže, da li da se posle „ogromnog pražnjenja“ uopšte pojavi na US Openu, ali je to uradio baš zbog toga što je u pitanju US Open.

U prvom kolu savladao je Radua Albota iz Moldavije, u drugom srpskog reprezentativca Lasla Đerea, ali ni u tim mečevima nije potpunio bio svoj.

Jedna od problematičnih stavki tokom čitavog turnira bio je servis.

Protiv Popirina, drugi teniser sveta napravio je čak 14 duplih servis grešaka, značajno više nego što inače to sebi dozvoli.

Kao jedan od razloga poraza istakao je i to što nije mogao da se navikne na daleko bržu betonsku podlogu od spore pariske šljake.

Na kraju je, kako sam kaže, „neslavno završio“.

„Ljut sam i uznemiren zbog poraza, ali sutra je novi dan“, naveo je Đoković.

Novak

Reuters

Šta dalje?

Poraz na US Openu znači da Đoković prvi put od 2017. sezonu završava bez ijednog grend slem trofeja.

Na Vimbldonu je poražen u finalu od Alkaraza, Rolan Garos je završio u četvrtfinalu, posle problema sa povredom, a Australijan open u polufinalu, kada je od njega bio bolji danas prvi teniser sveta Janik Siner.

U međuvremenu nije nastupao na mnogo turnira, tako da osim Olimpijskih igara u 2025. nema nijedan osvojen turnir.

„Olimpijske igre jesu bile najveći cilj, tu sam odigrao najbolje i ako je takva godina da se osvoji samo to zlato – prihvatam, čekao sam ga ceo život.

„Rezultatski najslabija sezona u poslednjih 15 godina, tako se i osećam, ali tako je, kako je.“

Do kraja sezone, od značajnijih turnira ostao je samo Završni masters, na kom učestvuje osam najboljih tenisera sveta, a koji je Đoković osvojio poslednja dva puta.

Ipak, kaže da o tome još ne razmišlja.

„Samo o onome sutra i narednoj nedelji. Vratiću se u Beograd, pa ću da vidim kako se osećam za dalje“, rekao je.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.