Braći Lajl i Erik Menendez, osuđenim na doživotne robije zbog ubistva roditelja u kući na Beverli Hilsu, trebalo bi ponovo suditi i sudija treba da ih pusti na uslovnu slobodu, najnovija je preporuka okružnog tužioca Los Anđelesa.
Suđenje braći Menendez zbog ubistva Kiti i Hozea Menendeza 1989. godine postalo je jedno od najsenzacionalnijih u Americi, a ovaj slučaj je nedavno inspirisao Netfliks da snimi seriju.
Tokom početnog suđenja 1990-ih, tužioci su tvrdili da su braća brutalno ubila roditelje, ispalivši 13 metaka u njih iz pušaka, samo da bi se domogla bogatstva.
Njihovi branioci su još tada tvrdili da su braća žrtve višegodišnjeg emocionalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja i da su delovala samo u samoodbrani.
Sada su se pojavili novi dokazi koji govore u prilog tvrdnjama branilaca i pojedinih članova porodice, što je u četvrtak, 24. oktobra potvrdio i Džordž Gaskon, glavni tužilac okruga Los Anđelesa.
U vreme ubistva, Lajl Menendez je imao 21, a Erik Menendez 18 godina.
Erik Menendez, sada 53-godišnjak, i Lajl Menendez koji ima 56 godina, trenutno služe doživotnu kaznu zatvora u Kaliforniji bez mogućnosti da budu uslovno oslobođeni.
Ipak, pred njima je dug put pre nego što bi mogli da se ponadaju da će ipak izaći na slobodu.
Sudija će dati konačnu reč da li braći treba ponovo izreći kazne, a odbor za uslovni otpust bi morao da ispita da li bi trebalo da budu pušteni iz zatvora nakon što su odsluže više od 30 godina.
Posle preispitivanja novih dokaza, tužilac Gaskon je rekao da veruje da su „braća bila izložena ogromnom zlostavljanju“.
„Iako nema opravdanja za ubistvo, smatram da su platili dug društvu“, dodao je.
Jedan od novih dokaza je navodno pismo za koje se veruje da je iz 1988. godine, a koje je Erik Menendez poslao rođaku i u kojem detaljno opisuje očevo seksualno zlostavljanje.
Drugi dokaz je tvrdnja člana nekadašnjeg portorikanskog dečačkog benda Menudo iz 1980-ih .
On je rekao da ga je Hoze Menendez, otac braće Menedez, koji je u to vreme radio kao izvršni direktor u diskografskoj kući RCA, navodno drogirao i silovao dok je bio u kući Menendezovih.
Suđenje braći Menenedez počelo je 1993. i oni su tada priznali da su ubili roditelje iz pušaka.
Ali su tvrdili da je to bila samoodbrana posle očevog višegodišnjeg emocionalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja.
Tužioci su insistirali da su braća metodično planirala zločin kako bi nasledili imanje vredno više miliona dolara i da im je glavni motiv bila pohlepa.
Naveli su i da su njih dvojica, pre nego što su osumnjičeni za ubistva, potrošila veći deo nasledstva na roleks satove, automobile i druge luksuzne stvari.
Zbog navoda o bahatom trošenju novca i suđenja koje su mnogi širom zemlje pratili preko malih ekrana, slučaj je postao jedan od najpoznatijih u Americi.
Međutim, porota nije mogla da donese odluku potrebnom većinom.
Na ponovljenom suđenju 1995, nije bilo dozvoljeno da se iznese veći deo dokaza u vezi sa navodnim seksualnim zlostavljanjem.
Porota je tad proglasila oba brata krivima za svirepo ubistvo i osuđeni su na doživotni zatvor bez mogućnosti uslovnog otpusta.
Ponovno interesovanje za slučaj Menendez podstaknuto je novom serijom o njima na Netfliksu čije je emitovanje počelo u septembru.
Na skupu članova porodice, prijatelja i advokata braće 16. oktobra ispred zgrade suda u Los Anđelesu, zatraženo je da Erik i Lajl budu oslobođeni.
Rekli su da su oni bili žrtve očevog zlostavljanja i da je to bio motiv ubistva.
Zatražili su od tužilaštva da predloži sudu ponovo izricanje presude i pusti ih na slobodu.
„Da su sestre, a ne braća Menendez, ne bi bile u zatvoru“, rekla je Ana Marija Baralt, nećaka ubijenog Hozea Menendeza, na konferenciji prepunoj novinara.
„Evoluirali smo“.
Baralt je podsetila da su društvo i pravosudni sistem pre tri decenije drugačije tretirali muškarce kao žrtve seksualnog napada, što su i tužioci priznali.
Ipak, ne žele svi u familiji da oni izađu na slobodu.
Advokat njihovog ujaka rekao je da „hladnokrvne ubice“ zaslužuju da ostanu u zatvoru.
Njihova 92-godišnja tetka Džoan Anderson VanderMolen poručila je okupljenima u sredu da su postupci njenih nećaka „tragični“.
„Oni su bili samo deca koja su trpela najstrašnije nasilje.
Kada im je suđeno, „svet nije bio spreman da veruje da dečaci mogu biti silovani, ili da mladići mogu biti žrtve seksualnog nasilja“, rekla je.
„Sada znamo da je to moguće i današnja porota nikada ne bi izrekla tako oštru kaznu“.
Ali advokat brata Kiti Menendez, Milton Andersen, rekao je da su „im hladnokrvni postupci braće razbili porodicu“ i ostavili trag tuge koji traje decenijama.
„Hoze je pogođen šest puta, a Kiti je upucana deset puta. Jedan metak ju je pogodio lice pošto je Erik ponovo napunio (šaržer)“.
Andersen smatra da oni treba da ostanu u zatvoru zbog „gnusnog čina“.
Tužilac je prethodno saopštio da od početka prikazivanja druge sezone Netfliksovog serijala o zločinima – Čudovišta: Priča o Lajlu i Eriku Menendezu (Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story), njegova kancelarija prima veliki broj poziva.
Serija je izazvala kontroverze, a rodbina kaže da su braća „prikazani kao žrtve u ovoj grotesknoj drami“.
Početkom oktobra, rijaliti TV zvezda Kim Kardašijan podržala je braću, što je dodatno podstaklo interesovanje ljudi za slučaj.
„Oni nisu čudovišta. Oni su ljubazni, inteligentni, iskreni ljudi“, napisala je u tekstu za američku televizijsku mrežu NBC njuz (NBC News).
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0