Šta je beogradsko, nemanjićko, vizantijsko plava koju pominje gradonačelnik Šapić

U gradu gde se sva kanalizacija izliva direktno u Savu i Dunav i vrlo često je površina vode muljavo zelenkasta ili braon od fekalija, prvi čovek Beograda je najavio da će sve nove autobuse prefarbati u plavu koja simboliše „naše reke“.

Gradonačelnik Aleksandar Šapić, poznat po nacionalističkim stavovima, precizirao je da će sva vozila javnog prevoza mlađa od dve godine biti iste, vizantijsko plave boje, navodno, po ugledu na srpsku srednjevekovnu vladarsku lozu Nemanjića.

Vizantijsko plavo – između indigo, ultramarina, uz dozu bordo boje – u čitavom ciklusu slika koristio je Zoran Čalija Čarli, akademski slikar.

„Jako je teško i danas pronaći tu boju. To je nebesko plavo pred sumrak ili pred zoru, kad nit je noć, nit je dan“, opisuje umetnik, koji je i direktor Galerije Beograd.

Vizantijsko plava simbolizuje nebeski svod i u pravoslavnom freskopisu predstavlja bliskost nebu, dodaje.

Šta je rekao Šapić?

Uniformnost boja odnosiće se i na nove autobuse koje Beograd bude kupovao, rekao je Šapić.

„Ova plava boja, ‘beogradsko plava boja’ simboliše i naše reke i naš grad.

„Vizantijsko plava, nemanjićka plava, koja ima mnogo simbolike vezane za grad Beograd, mnogo je bolja od dosadašnje ‘soc-crvene’ koja nas je podsećala na kioske sa viršlama“, objasnio je, pominjući boju jugoslovenskog perioda socijalizma.

Nije saopštio kako će se nabaviti posebna nijansa modro plave i koliko bi koštao preobražaj vozila.

aleksandar šapić

Fonet
Aleksandar Šapić je gradonačelnik Beograda i nekadašnji proslavljeni vaterpolista

Nebeski svod kao pozadina freski

Plava boja postoji na grbu Beograda, kaže Marko Stojanović, istoričar umetnosti, i podseća da su Nemanjići modro plavu koristili kao pozadinu za freske, po ugledu na vizantijsku umetnost.

„Dovodili su i vizantijske umetnike, najpoznatiji među njima koji su radili za vreme (kraljeva) Dragutina i Milutina, zvali su se Mihailo i Eftihije, i oslikali su neke od najlepših fresaka“, kaže Stojanović za BBC na srpskom.

Vizantijsko plava je veoma značajna i uporno se ponavlja kad se slika nebeski svod, naročito u manastirima Visoki Dečani i Pećka Patrijaršija, kaže slikar Čalija.

„Nažalost, ta receptura retko gde ima u knjigama, svako je dolazio do te boje na svoj način, a vizantijski slikari su je imali i rađena je uglavnom sa pigmentima“, kaže Čalija.

U savremenom ikonopisu se ređe sreće, jer se koriste drugačije akrilne boje, napominje.

Tokom oslikavanja manastira Studenice pri izradi fresaka koristile su se najskupocenija plava boja i zlato.

Studenica je zadužbina Stefana Nemanje, rodonačelnika loze Nemanjića, koji su srednjevekovnom Srbijom vladali od 12. do 14. veka.

Za oslikavanje manastira sirovine je bilo teško nabaviti, a azurno plavi prirodni pigment bio je skuplji od samog zlata i uvozio se iz dalekih krajeva na Istoku.

Dobijan je specijalnom recepturom, usitnjavanjem i izdvajanjem iz poludragog kamena lapis lazulija koji se vadio u provinciji Badakšan u Avganistanu, navodi se na sajtu Studenice.

Na mrežama je bilo više šaljivih reakcija na Šapićevu najavu – neki su ga podsetili na čuveni Plavi voz kojim se vozio komunistički jugoslovenski lider Josip Broz Tito, nudili da autobusi imaju šerpa plavu nijansu sa tufnama, a oglasili su se i neki od članova Vlade Srbije.

Ministar Goran Vesić je objavio fotografiju crvene zastave Nemanjića.

Valja reći da „nemanjićko plava“ ne postoji, niti je ikada postojala, kao uostalom ni „nemanjićka crvena“, rekao je Aleksandar Palavestra, penzionisani profesor Filozofskog fakulteta i stručnjak za heraldiku.

Ništa u nauci o grbovima ili zastavama i simbolici Nemanjića ne upućuje na plavu boju „niti je ona posebno srpska“, „osim ako gradonačelnik ne misli da su po srednjevekovnom Rasu u 13. veku saobraćali plavi autobusi“, poručio je Palavestra za Danas.

I tokom prethodnog mandata u Beogradu, Šapić je obraćao posebnu pažnju na simboliku boja kad je uveo novi naziv za komunalne milicajce – Beli, po imenu grada, a najavio je i da će svi taksiji biti beli.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.