Nezadovoljni previsokim cenama većina roditelja učenika šestog razreda Osnovne škole „Čegar“ iz Niša bojkotovaće dvodnevnu ekskurziju, kaže član Saveta roditelja Nenad Miljković. Dok iz Saveta roditelja pozivaju na jedinstveni bojkot, ostali razredi „i dalje razmišljaju“. Roditelji učenika koji bi trebalo da idu sedam dana na Zlatibor kažu da su prošle godine isti aranžman platili skoro 15.000 dinara manje. U međuvremenu smenjen je direktor Goran Dinić, a iz i Ministarstva prosvete se ne oglašavaju.
Iako su početkom oktobra iz škole raspisujući javnu nabavku procenili da bi ekskurzije trebalo da ih iskoštaju 15 miliona dinara, krajem meseca potpisali su ugovor sa jedinim ponuđačem, agencijom Maestro travel iz Niša za 11 miliona više, odnosno 26.600.000 dinara.
U planu je da predškolci i učenici do petog razreda idu na jednodnevni izlet u Jagodinu, Vrnjačku Banju, na Bukulji, u Resavsku pećinu, Kragujevac i Beograd. Učenici starijih razreda idu na jednodnevnu ili dvodnevnu ekskurziju i obilaze istok, sever i zapad Srbije.
Za mlađe razrede planirane su i rekreativne ekskurzije, za prvi i drugi razred izabran je Kopaonik, a učenici trećeg i četvrtog razreda nastavu u prirodi treba da provedu na Zlatiboru.
Rekreativna nastava na Zlatiboru trebalo bi da bude realizovana u proleće naredne godine, a pored standardnih obroka i užina, navodi se da će učenici biti smešteni u hotelu sa tri zvezdice, da će ih prevoziti autobus visoke klase, da će imati lekara, rekreatora, obezbeđenu igraonicu i diskoteku, kao i obilazak Dino parka.
Kako su i prethodne godine njihova deca išla na rekreativnu nastavu na Zlatibor, roditelji kažu da su nezadovljni jer su tada ekskurziju platili 15.000 dinara manje, nego što se traži sada.
Celo odeljenje bojkotuje i o tome razmišljaju i roditelji đaka iz ostalih odeljenja. Cena prošle godine za isti hotel bila je 31.000 dinara, dok nam sada za iste aktivnosti traže 44.700 dinara – potvrđuje jedan roditelj.
Član Saveta roditelja Nenad Miljković kaže da su održali nekoliko sastanaka poslednjih nedelja gde su upozoravali da roditelji nisu zadovoljni, a kako nisu dobili objašnjenje zbog čega su cene skuplje u odnosu na prošlu godinu, tvrdi da je tražio od Komisije za javne nabavke da mu dostave kako je raspisan tender.
Na poslednjem Savetu roditelja tražio sam da od Komisije da mi dostave kako je raspisan tender, jer sam dobio informaciju da škole raspisuju tender ne za ekskurziju, već za studijsko putovanje. Kada se raspiše tender za studijsko putovanje onda može da se prijavi samo jedna agencija, što je slučaj. Moramo bojktovati svi kako bi shvatili da ne mogu tako da rade. Svi roditelji su bili za bojkot kada smo dobili ponudu. Kada smo odlučili da krenemo, onda su neki ipak rešili da će poslati decu da se ne zameraju – navodi Nenad.
Međutim, kako Miljković ističe, konstantno se ponavljaju iste informacije na svim savetima roditelja, a to je da cenu ne mogu promeniti, već da je na roditeljima odluče individualno.
Zbog toga kaže da su insistirali na bojkotu, koji za sada poštuje ceo 6. razred Osnovne škole „Čegar“.
Tender je prošao i to je što je. Jedino što je novo da ceo 6. razred neće ići jer je samo dvoje dece prijavljeno, oni su najistrajniji. Za ostale razrede nemamo još informaciju koliko je dece prijavljeno. Ukoliko je manje od 60% koliko je minimum da se eksurzija održi onda ni ti razredi neće ići bez obzira na broj prijavljenih. Navodno će za sledeću godinu u Komisiji za javne nabavke biti i roditelji. Što se rekreativne nastave tiče, stekao se utisak da će većina bojkotovati, jer nam je rečeno da procenimo da li možemo da izdvojimo novac ili ne. Ima i dece čiji su roditelji već pristali da plate – navodi on.
Kada je reč o rekreativnim nastavama na Kopaoniku, prošle godine roditelji su platili 29.900 dinara u 9 mesečnih rata, dok navode da će ove godine iste aktivnosti platiti 5.000 dinara više. Kažu da o bojktotu razmišljaju i oni.
Nije sigurno da će i ona deca čiji su roditelji potpisali i potvrdili odlazak na rekreativnu nastavu na Kopaoniku otići, jer velika većina neće pristati na novu cenu – navodi drugi roditelj.
Ovih dana se u školi razgovara i o ponudama za jednodnevne ekskurzije, roditelji kažu da nisu zadovoljni ni njima. Obilazak Vrnjačke Banjie roditeliji prvaka treba da plate 5.500 dinara, dok je jednodnevni put u Kragujevc uz obilazak Topole, Oplenca i Aranđelovca za učenike 4. razreda 7.850 dinara.
Kako tvrde roditelji, nakon što im je objašnjeno zbog čega su cene izleta skuplje, spremni su da izdvoje novac.
Cena je takva zato što će deca imati ručak, to do sada nije bilo u praksi organizatora. Na sastanku je bio prisutan i gospodin koji je zadužen za kontrolu javnih nabavki i objasnio postuka kako agencije učestvuju na tenderima – kažu drugi roditelj.
Ipak, Miljković komentariše i izlete i napominje da nije tačno navedeno šta podrazumeva obrok i da to može biti samo sendvič, koji neće opravdati povećanje cena izleta.
Pravilima o đačkim putovanjima koja su stupila na snagu 2019. godine predviđeno je da izbor turističke agencije preko koje će škole izvoditi ekskurziju i nastavu u prirodi mora da se organizuje isključivo preko javne nabavke.
Naime, u svakoj školi je na tenderu konkurisala samo po jedna agencija, standardno za svaku školu jedna te ista agencija, jer očigledno imaju međusobni interni dogovor i ne mešaju se jedna drugj u bezobraznim ponudama. Tako da je ko nas uvek Maestro travel, dok recimo u školi „Mika Antić“ to je Prima Plus, a u „Duško Radoviću VIP – kaže Miljković.
Koji su razlozi skupljih rekreativnih nastava, o stavu roditelja da će ove godine bojkotovati nastavu u prirodi, novinari Južnih vesti pokušali su nekoliko puta da pitaju novog v. d. direktora Vladimira Ristića, međutim, iz škole su neuspešno pokušavali da ih spoje sa kancelarijom direktora.
“Buri” u školi doprinela smena direktora Gorana Dinića, a razloge za smenu Ministarstvo prosvete još ne otkriva.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Дочек Нове године 3 ноћи у Солуну!
Neka su ziva i zdrava deca ali kako ne pitaju nista i ne uce,mobilni i skitanje su im ekskurzije TO SAMO DA NASTAVNICI UZMU DNEVNICE NE TREBA NI DA IDU KNJIGE U ŠAKE AKO IH KOROSTE I JA IMSM DVA UNUCETA PA VIDIM KOLIKO UČE
ako se dobro sećam, dnevnice nastavnicima su dodatni trošak koji roditelji daju na ruke nastavniku pre polaska
A i ti Sasa si našao s kim da polemišeš!!!???
Mi smo dobili ponudu za skolu prirodi, 1.RAZRED OSNOVNE SKOLE u Nisu.
Prevoz LUKSUZNIM AUTOBUSIMA , klima ,DVD, 5 pansiona , celih 37.800,00 din. po detetu.
Ah, da, destinacija: SOKO BANJA!!!
Ne smeju decu sa juga drzave da posalju da vide sever. Vratice se razocarana rupom u kojoj zive.
Bravo ljudi.
Pljackaju vas na sve strane.
Pa od prosle godine i sad nije isto, u medjuvremenu je poskupela markirana garderoba predsednika od nekoliko hiljada evra, a pojeftinio je parizer i pasteta yuhor, narocito cureca, a i apetititi direktora skole su znatno porasli. Sve skole treba da bojkotuju ekskurzije, mislim roditelji, a osoblje skole, na celu sa direktorima, na ekskurzije neka idu o svom trosku
Bravo, tako treba, dokle više da se pljačkaju roditelji, naravno uz pomoć direktora, a naša deca nemaju besplatne udžbenike i užinu kao drugi gradovi.
Evo u OS Branko Miljkovic, izlet za 2.razred do Jagodine iznosi 6950din i ne nema nikakvog rucka za taj novac. Sto se tice kolektivnog bojkota, nije moguc, dok god i u redovima roditelja postoje oni koji ce pristati na bilo koju cenu, kao komp
Za te pare može helikopter da se iznajmi za ekskurziju!!!
sta je tu problem ne pustiti decu na eskurziju i resen problem
Bojkotuju i u Tasi. Propala im ekskurzija.
Ja sam to sa decom rešio na lep način.
Objasnio sam im da tu nisu čista posla u da se vrti ogromna lova.
Kada ih pitaju za ekskurziju uvek je odgovor NE.
Onda ih istog dana kada je ekskurzija ,pošaljem sa par istomisljenika, na putovanje u sopstvenoj režiji i na destinaciju po svom izboru.
Primedbe da im uskraćujem druženje sa vršnjacima ne prihvatam zato što je opšte poznato šta se stvarno dešava
Organizovana pljacka decenijma unazad, i nijedna vlast ne pokusava da to zaustavi. Na osnovu čega roditelji da plaćaju dnevnice nastavnicima – ja kada idem na službeni put, dnevnice mi plaća firma u kojoj radim i po tarifi koju je propisala država.
Sedite kući i rešen problem!
Radim u skoli i prva sam protiv ekskurzija. I ako ih ima treba da budu u dečjim odmaralištima i besplatne za sve učenike. Zabranjujemo diskriminaciju, a nije li diskriminacija da neko ide na ekskurziju, a neko da nema ni za užinu? Takođe smatram da i udžbenici i sav pribor treba da budu besplatni. Kao što je u pojedinim zemljama na zapadu. Pa kad nasi politicari kopiraju nek prekopiraju sve.
Radim u školi i apsolutno se slažem sa Vašim komentarom. Ko nije vodio đake na ekskurziju, taj ne zna šta je patnja, nema dnevnice koja to nadoknađuje
Ima studenata psihologije, pedagogije, medicine i u sklopu prakse, specijalizacije ili volontiranja (ima i takvih!) bi mogli biti angazovani kao podrska na izletima. Dobra volja roditelja koji su u savetu takodje bi mogla biti iskoriscena…Ima nacina da se umanje muke tantalove predavacima koji su SAMI odlucili da I TO rade. A ima nastavnika koji principijelno nece to da rade i tacka.
И ја радим у школи и ја се у потпуности слажем са Вама. Или сви, или нико и то по дампинг цени. Такође, ја сам више за варијанте да се у оквиру школе преко лета организују путовања које би водили наставници који желе такву врсту обавезе и који би били плаћени као вођа пута, а не као неко ко „чува“.
U Miku Antic vidite koliko kostaju ne dao ti bog ,dete place zeli da ide ,idu kaze i druga deca,trpim placam rate do jula ,plus knjige drugo dete itd…
Bar skolarcima smanjite nesto ,detinjstvo se jednom pamti ,ja ga na zalost pamtim da je bilo gorko…
Nikom od roditelja nije lako da ne pošalje dete na ekskurziju, ni toj deci nije svejedno. Međutim, jednom treba reći da je dosta. S decom treba pričati. A kada bi svi roditelji bili složni i solidarni i kada ne bi pristali na ovaj bezobrazluk, onda bi i deca minimalno patila. Ovako, svi se slažu da ovo nije u redu a opet deo pristaje na sve to. Na taj način, teško da nešto može da se promeni.
Kuma i ja uporedjivale cene osnovnoskolske ekskurzije njenog sina u Britaniji i mog u Srbiji. Iste godine za oko 300evra on je isao 4 dana(!) u Pariz sa posetama muzejima, dvorcima i jednim izlaskom u restoran van smestaja. Avionom. Moj u Smederevo i Novi Sad na dva dana! Busom za iste pare. Ja se nisam sokirala-znam gde zivim, ali je ona bila u debelom soku- zaboravila od cega je pobegla.
A zasta im sluzi Divljana odmaraliste
Odgovor na to pitanje, dobicete ako se prosetate do Divljane.
p.s. Tuzno i sramotno za videti.
Bravo bravo bravo !!!!
Konkretno ,u ovom slučaju se radi o destinaciji Istočna Srbija ,dva dana-jedno noćenje ,cena 20600rsd!
U odnosu na druge škole skuplje za min.4000rsd!
Po 1000 din po detetu da se ojekat u Divljani malo renovira i eto divnog mesta sa jos divnijom prirodom ,da se deca druze,uce i uzivaju a u blizini naseg grada
Svaka cast za Ucitelje Nastavnike i Roditelje ove skole, samo se bojim da su usamljeni u toj borbi jer drugima na pamet ne padaju deca vec samo licna korist.
Svaka čast za neke nastavnike a za neke baš i ne. Ima onih sa kojima je zadovoljstvo sarađivati a ima i onih drugih koji nisu pokazali nimalo razumevanja za roditelje, među takvima ima i onih koji nemaju ni elementarno kućno vaspitanje.
Pitam se: gde deca iz Zlatiborskog okruga idu na ekskurzije? Nešto ne viđam autobuse sa UE, PŽ, ČA i drugim registracijama iz Zapadne Srbije u okolini Mediane, Ćele kule i sl.
Ajdemo po principu “ja tebi – ti meni”
@Zakon, a sta da vide u istocnoj Srbiji, Kineze koji sve zagadise, skoro je na televiziji bila reportaza, sve je zivo zagadjeno, pocevsi od vode, reke, cak i povrce koje se tamo proizvodi, imaju problem da ga seljaci prodaju na pijaci. Tamo je ostao jedino ko je morao
Ekskurizije su preskupe jer je tu pritisak dece na roditelje da idu da ne bi bili podvajani. Da je pameti pa da se svi ujedinimo i bojkotujemo ove cene, ne bi bilo ovako!
Mislim da u ovakvim slučajevima razredni starešina MORA da zauzme odgovoran stav i na pravi način objasni desi šta vredi a šta je pljačka roditelja..
Abe Nišleje, pa k’kvo je pa ovoj čudenje! Pa cene su skočile zatoj što treba si idem ja na letovanje, a treba da si povedem i gospoðu! Ide na letovanje i moj sin, a treba se povede i snajka mi učiteljica!
I ostala rodbina iz školu mi se najavila, će dođev!!!
A vi mi sve to upropastiste, nema smisla stvarno!!!!!
Pozdrav iz Kosančić
Pre petnaestak dana, ugledao sam jednu grupu dečaka i devojčica (nastavnika nigde na vidiku), sede na klupi, na desetak metara od jezera (turističko mesto)… NIKO od njih, ne diže pogled, tipkaju po mobilnim telefonima! Tako je, verovatno, i u toku čitavog putovanja.
Za cenu ekskurzije nije kriva samo agencija, vec SKOLA. Prava istina je da nastavnici/profesori traze DNEVNICU (od 30 EUR DNEVNO PO DETETU), na to dodajte dirktore koji se debelo ugrade, pa agencija… To vam je istina zasto toliko kosta. Svako ko kaze drugacije – laze. E posle vi zalite nastavnike, dok deru DNEVNICAMA, privatnim casovima itd… NISMO duzni da im placamo dnevnice, primaju PLATU!
Dnevnicu ne traže nastavnici, utvrđuje je savet roditelja.
Kao profesor u jednoj školi, mogu Vam reći da se grdno varate. Visinu nadoknade za brigu o deci utvrđuje SAVET RODITELJA, a ne nastavnici. Na cifru koju roditelju plate, porez je preko 50%, tako da nastavnici vode decu i brinu o njima za 500-600 dinara po danu. Svako ko je prošao ekskurziju od 5-6 dana u inostranstvu zna da nema tih para koje mogu da plate stres i nespavanje!!!