Iz niškog JKP Naissus odbijaju da Južnim vestima dostave imena, prezimena i godine rođenja zaposlenih, kao i informacije o pozicijama na kojima rade, sa obrazloženjem da su ti podaci “deo personalnih dosijea radnika”. Advokat i nekadašnji poverenik Rodoljub Šabić kaže da bi takve informacije o javnim službenicima, koje plaćaju građani, trebalo da budu dostupne javnosti.
Gradsko veće je 1. novembra usvojilo novi Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova u Naissus-u, kojim je predviđeno 355 radnih mesta sa 743 izvršilaca. Pored dokazanih profesionalaca, prema nezvaničnim informacijama Vodovod godinama služi za politička i partijska „uhlebljenja i namirenja“, ali se to, kako saznajemo, intenziviralo poslednjih nekoliko meseci.
Prema podacima sa zvaničnog sajta, u tom javnom preduzeću je na dan 12. novembar bilo 720 zaposlenih – 62 na određeno, 656 na neodređeno vreme, dok je dvoje angažovano van radnog odnosa.
Međutim, traženje informacija o tome ko su ti ljudi, koje plaćaju građani, kao i šta oni tačno rade – za niški Vodovod je zadiranje u privatnost.
Iako su zahtevom tražene samo godine, ne i datumi rođenja, iz tog javnog komunalnog preduzeća odgovaraju da su datumi, kao i ostale tražene informacije, “deo radno-pravnih dosijea”.
Osim godina rođenja i tačnog naziva radnog mesta, odbijaju da dostave i imena i prezimena zaposlenih u tom javnom komunalnom preduzeću.
Imena i prezimena zaposlenih u JKP Naissus, njihov datum rođenja, kao i podaci o radnom angažovanju svakog zaposlenog u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta, sastavni su deo radno-pravnih (personalnih) dosijea zaposlenih u JKP Naissus Niš – navode u odgovoru Južnim vestima.
Pozivaju se i na Pravilnik o čuvanju poslovne tajne, koji je Nadzorni odbor doneo 2015. godine, kako kažu, na osnovu Zakona o privrednim društvima, Zakona o odbrani, Zakona o zaštiti poslovne tajne, Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i Statuta Naissus-a.
Radno-pravni (personalni) dosijei zaposlenih u preduzeću svrstani su u kategoriju poslovne tajne i kao takve će ih preduzeće obrađivati u postupcima prema trećim licima. Dostavljanje traženih informacija predstavljalo bi direktno kršenje odredaba napred navedenog opšteg akta JKP Naissus Niš – pišu iz tog preduzeća.
Novinari Južnih vesti u zahtevu su naglasili da im nisu potrebni lični podaci o zaposlenima, poput jedinstvenih matičnih brojeva, ali iz Vodovoda kažu da “nemaju nameru da se bave paušalnim tumačenjem pravnih termina”.
Bez namere da se ovim putem bavimo tražiteljkinim paušalnim tumačenjem pravnog termina “lični podaci o zaposlenima”, kako je dodatno navela u predmetnom zahtevu, preduzeće i ovom slučaju nastavlja da deluje u prethodno definisanom pravnom okviru. Preciznije, članom 21. stav 1. Pravilnika o čuvanju poslovne tajne JKP Naissus, regulisano je da se dokumenta koja su tim Pravilnikom određeni kao poslovna tajna, u ovom slučaju radno-pravni (personalni) dosijei zaposlenih u preduzeću, između ostalog, “ne mogu davati na uvid trećim licima” – piše u odgovoru.
Dok Južne vesti čekaju odgovor na žalbu aktuelnog Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, njegov prethodnik Rodoljub Šabić kaže da informacije o tome koga građani plaćaju kao javnog službenika ne bi trebalo smatrati zadiranjem u privatnost.
Lično mislim da ime i prezime nekoga ko je zaposlen u javnoj službi i koga građani plaćaju, bez ličnih podataka poput adrese i JMBG-a, ne bi trebalo da bude zadiranje u privatnost. Datum rođenja bi možda bio suvišan, ali sama godina takođe ne – kaže Šabić.
Na zahtev za informacije od javnog značaja, kojim je takođe tražen spisak zaposlenih, iz kabineta gradonačelnika Niša i gradskih uprava u tom gradu nedavno su dostavili sva imena i prezimena, a slanje pojedinačnih ugovora o radu bila je do sada praksa i u drugim organima javne vlasti u Nišu.
Inače, Tamara Milić je u statusu vršioca dužnosti direktorke JKP Naissus već duže od godinu dana, koliko je to dozvoljeno Zakonom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ima li ga Mikica?
To je filozofsko pitanje.
Ako bi dali spisak koje placamo i na kojim pozicijama otkrili da ima mnogo onih koji primaju platu a ne dolaze na posao, jer ionako nemju gde da sede
siguran sam da su gradjani Nisa od 2012 do sada platili,za setanje po gradu Miodraga Stankovica Mikicu,zaposlenog u VODOVODU,par desetina hiljada EURA
Šta ste bre udarili na crvića? Udarajte malo po kokoške, ćurke i ćurani!
Fantomski radnici na sve strane
Javna tajna da imaju vise od 200 radnika koji samo primaju platu a ne dolaze na posao… Vodovod je najgore preduzece
Ma dali bi o i spisak samo kad bi znali ko sve preko njih prima platu…
Ako pogledate na sajt Makedonske DRi. Imaju sve zapolsene sa brojem telefona i email adresom. na sajtu. sad sam bas gledao.
Od kada je Tamara direktor vodovoda ja pijem iskljucivo flasiranu vodu.
A ja pijem isključivo pivo! Radio sam tamo u vreme pok. Jordana Stankovića i nije bilo ni jednog fiktivnog radnika niti muzikanta. A danas ih ima, ne za orkestar, već za više fiharmonija! Samo napred, Srbija ne sme da stane!
Bojim se da ni oni sami ne znaju koliki brpoj ljudi radi kod njih.
Nema sanse ni jedna firma da vam da imena i prezimena zaposljenih, godine rodjenja i ostalo sto trazite. Samo insistirajte na broju zaposljenih i to kroz godine pa cete videti kako se kriva podize u nebesa a kvalitet usluga pada u ponor!
Vodovod ti je za Niš isto što i Zvezde Granda za Srbiju – hteli ne hteli, svi će jedan dan da postanemo radnici Vodovoda.
Nije do zore gorela, jedino je ovde problem što kad sjaše Kurta, a uzjaše Murta, ništa se ne menja. Sve neki Oliveri Nedeljkovići
Tamo rade „atomski fizičari“ na osetljivim projektima pa se plaše da ih neko ne zavrbuje i otkriju strogo čuvane tajne i formule. Kakva poslovna tajna , pitajte Mikicu on je čuvar svih tajni u vodovodu.
I ja bi voleo da radim u vodovod
Vodovod je još koliko toliko organizacija koja može da prikaže neku produktivnost a njena ćerka-
firma Objedinjena naplata je tek haos,organizacija čiji „posao“svuda u svetu obavljaju banke.Pisac ovih redova muku muči više od 5 meseci da po naslednom rešenju obavi prenos imena naslednika na računa za plaćanje obaveza.Ovih dana će biti
Osnivaču i javnosti biti prezentovani rezultati tog iskustva.
Nislije, pa moze im se da rade sta hoce. Ovoliki grad,a samo ovde studenti zadovoljni. Vidim akcije zastani Srbijo veoma uspesne. Nikad Sotirovska ni Novakovic ni Guska nece odgovarati. Jer vama je super u odnosu na ostatak Srbije. Ukradose i pobedu opozicije na izborima i vama super. Znaci Naissus je nebitan posle svega navedenog. Bez brige, samo vi spavajte.
71. Pogonska spremnost sistema
Jedinica mere – kom.
Cena po jedinici mere – 193.00
Pdv 10% – 19,27
Iznos za uplatu sa pdv – 212,00
p.s. Laku noc i prijatno .
Ako uporedimo taj trosak sa EPS fiksnom nadoknadom gde 800 dinara , ovo je jeftino.
A bez vode se ipak ne moze, bez struje se zivi . Budi realan
наисус није буџедска фирма и њихове раднике плаћају из сопствених средстава
ви из јужних вести не палите рају о плаћању оних на буџету
оне на буџету плаћа држава а преко министарства финансија
буџет се не пуни само од пореза грађана
на крају не плаћајте порез неће бити плате за оне на буџету
просто не плаћаш порез-нема пара у буџету-буџетлије не примају плату
Iz sopstvenih sredstava građana za pogonsku spremnost se obezbeđuju najmanje četiri plate a ostalo opet plate građani.
Neviđeno rasulo kada dođete u NAISSUS prvo se zbunite dali niste promašili jer vas na kapiji dočekaju kao da ste došli u KPZ.
Radna mesta i plate kao da radite u privatnu firmu niko nezna ko koliko prima platu da se nebi saznalo da neradnici primaju ogromne plate.
Nek idu u juru ,leoni itd.. ako im se ne svidja,sve ih žalim…
Pa.najbolje da nema uopste obezbedjenje kao u opstini, pa da nam udje neko i napravi diverziju u fabrici vode… mnogo si pametan
U javnim preduzećima ne rade javni službenici, javno se odnosi na vlasništvo, ne na dostupnost podataka. Gugl, Majkrosoft, Epl i td. su javna preduzeća (public), pa ne znamo ko tamo radi.
Oce, oce sad ce vam kazu. Pa da posle idu u zatvor? Sad ce vi posalju.
NaIsus te gleda…
Svasta
Poznajem dosta zaposlenih u toj firmi, ali što su u zadnjih 5-6 godina naprimali neradnika, to je za ginisovu knjigu rekorda. Tatini, mamini, ovi oni, botovi, a nit imaju škole, nit iskustva, nit znanja, a što vole da filozofiraju po kafićima, što se busaju u prsa da su pobednici, to je za film. Tek ovi privatnici- preduzetnici sa firmama, a sede u foteljama, pa cele familije na jaslama.
SNS sta reci