„Kad ti preko studentske zadruge daju hilti u ruke i dobiješ strujni udar“ – serijal „Robin Hud“i stradanja radnika

Neadekvatno obezbeđena radna mesta i nedostatak zaštitne opreme usled kojih dolazi do nesreća sa smrtnim ishodima, česta su pojava na gradilištima u Srbiji. O tome u serijalu “Robin Hud” svedoče radnici, dok stručnjak za radno pravo Mario Reljanović kaže da u Srbiji dvostruko više poginulih radnika nego u Evropskoj Uniji, te da svega 3% odgovornih bude krivično procesuirano.

O smrtnim slučajevima na gradilištima u Nišu, Inspekcija rada nije se niti oglasila, niti odgovorila na pitanja novinara, a ljudi koji su se bavili ovim poslovima, svedoče o negativnim uslovima, a mnogi od njih bili su studenti koji poslove dobijali preko studentskih zadruga.

Bio je slučaj kada smo na jednoj gradskoj ustanovi razbijali pločice hiltijem radi renoviranja, došla su dva čoveka, dali nam hilti, naravno bez ikakve zaštite, radne opreme, zaštitnih rukvica i obuće. Pokazali su nam kako se radi i to je to. Moj kolega doživeo je strujni udar, a kasnije smo videli da kabl koji napon dovodi do hilti bušilice napukao i da je zbog toga došlo do stujnog udara – navodi jedan od radnika.

Prisećajući se posla, navodi da je jedan od zadataka bio da na skeli prihvataju kolica sa građevinskim materijalima, bez ikakve zaštite, te da su to “sa rezignacijom odbili”.

Stručnjak za radno pravo Mario Reljanović ističe da rad u nebezbednim uslovima i bez adekvatne opreme karakteristična situacija u Srbiji i navodi da se radnici angažuju na kratko vreme u “sumnjivim uslovima”.

On je u četvrtoj epizodi regionalnog serijala “Robin Hud” rekao da je čest primer da se u slučaju povreda raskida ugovor sa tom osobom i angažuje nova.

Reakcija Inspekcije rada je spora i neefikasna, a vrlo često se povređeni radnik i ne obrati Inspekciji, pa slučaj ostane nezabeležen i realan broj povređenih je mnogo veći. Naročito kada je reč o radnicima koji rade na crno, preko studentskih Zadruga ili stranih radnika. Prema istraživanjima, mi imamo dvostruko više smrtnih ishoda na 100.000 zaposlenih od proseka u EU – kaže Reljanović.

Navodi da poslodavci često “zataškaju” povrede, preoblače i kriju radnike od Inspekcije rada.

Drugi problem je, kaže Reljanović i to što je poslednjih 10 godina veoma mali broj odgovornih za povrede na radu krivično procesuirano, te da na 100 poginulih radnika svega 3 odgovorna lica budu osuđena na kaznu zatvora.

Podsetimo, usled pada sa skele u novembru prošle godine poginula su dva muškarca – u Jasenovačkoj, pa u Barskoj ulici. Krajem 2022. godine poginuo je građevinski radnik koji je pao sa krova u Obrenovićevoj.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.