Delovi Niša gde je tokom leta temperatura najviša, takozvana toplotna ostrva, biće mapirana i gradska vlast će doneti plan kako da ih suzbije, kažu iz KLER-a. Zatim će u sklopu pilot projekta jedno toplotno ostrvo biti tretirano kako bi se tu temperatura smanjila. Za to je izdvojeno oko 100.000 evra preko programa Evropske unije Interreg Danube region, kažu iz KLER-a, a ukupna vrednost je oko 2,5 miliona evra.
Ivana Knežević Spasović iz niške Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj kaže da je značajno mapirati toplotna ostrva i preduzeti određene mere povodom toga zato što temperatura u Nišu iz godine u godinu raste, pa su letnje vrućine sve teže podnošljive.
U toku letnjih noći zgrade i betonski delovi grada isijavaju toplotu, pa imamo nesnosne vrućine, ne možemo da spavamo, kvari se raspoloženje, negativan je uticaj na zdravlje i kvalitet života. Ne očekujemo da će se situacija sa klimom popraviti u narednih nekoliko godina – navodi ona.
Zato će najpre biti mapirane najkritičnije tačke u gradu, zatim će Građevinsko-arhitektonski fakultet obaviti istraživanje i napraviće se plan za rešavanje problema, ističu iz KLER-a.
Na lokaciji koja bude odabrana sprovešće se jedna “zelena inicijativa” u sklopu pilot projekta, kako bi se videlo kako uticati na smanjenje temperature.
Kroz plan koji bude izrađen prepoznaćemo različite mere, pa i arhitektonske, takozvane bele mere, koje podrazumevaju korišćenje materijala sa niskim indeksima emitovanja toplote i materijala otpornijih na toplotu, koji će poboljšati uslove kada je reč o gradnji. Možemo da radimo i pošumljavanja, nova merenja, da primenjujemo pametne tehnologije itd. Šta će biti potrebno, pokazaće istraživanje koje će se sprovesti u narednih nekoliko meseci – ističe Knežević Spasović.
Predstavnici Grada Niša potpisali su lokalni koalicioni dogovor sa 18 preduzeća, ustanova, kompanija, udruženja i organizacija.
To su Naučno-tehnološki park, Regionalna razvojna agencija „Jug“, Regionalna privredna komora Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga, GAF, Akademija tehničko-vaspitnih strukovnih studija, Eneca, NiCAT, Udruženje “Zeleni ključ”, Centar za razvoj građanskog društva Protecta, JKP Mediana, Gradska toplana, niški Mašinski fakultet, Zavod za urbanizam, Deli, Lokalna fondacija Niš, Milk house, Banker radio i Jugo-impex.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Samo sede i smisljaju kako da pokradu gradjane. Ova vlast napravi problem pa onda sebi trpa narodne pare u dzep da ga kobajagi reši. Sve su gori uslovi za život u gradu ali narod tako voli pa glasa.
O tome je trebalo da mislite pre nego što ste posekli brojno drveće po gradu, naročito na Trgu kralja Milana.
Za „mapiranje“ 100.000 evra? Uuu, al ima tu razni da se omrse…
Pitam se da li sam cuo nesto gluplje u svom zivotu, koji nacin za trosenje mojih para,
Bravo ako bude pravde popločeni trg i deo prema tvrđavi će opet krasiti poneko drvo i ona stara trava i cvece.
Delimično si u pravu, mislim daje pravi naziv oh kako dobro smišljaju da operu pokradene naše pare.
Po ko zna koji put „prodaju iluzije“. Taj KLER i rukovodstvo grada treba prvo da odgovore šta je bilo sa prethodnim „velikim“ poslovima i projektima za koje su planirani (moguće i potrošeni) veliki novci – npr. „Akva park“ u N.Banji, a tek „Botanička bašta“, da se ne nabraja sve a i ima još onih koji se sećaju takvih „prodaja iluzija“ od strane vlasti. Možda to, svojom neaktivnošću, i zaslužujemo.
Prvo podele međusobno brdo naših para da poseku drveće i pretvore nam trgove u pustoš i golet, evo sad planiraju da isto urade sa Čairom, a onda podele međusobno još više naših para da bi mapirali pustoš koju su izazvali.
Na kraju će da podele čitavo bogatstvo naših para na projekte postavljanja žardinjera na pustoš sa koje su posekli drveće i na farbanje betona u zeleno, da glumi travu!
Evo ja cu da uzmem laserski toplomer i nedelju dana svaki dan da merim. Nek mi se jave gospoda iz KLERA da im posaljem broj žiro računa.
Hm. Toplotna ostrva. Pre pocetka istrazivanja, treba postaviti pitanje glavnoj urbanistkinji, kao predsednici komisije za planove, koliko je, u njenim mandatima, javni sektor doprineo povecanju toplotnih ostrva donosenjem planova mesovite namene za Mokranjcevu, Pantelej, itd. Nijedna predvidjena mera projekta nece moci da smanji njihov intenzitet u ovim zonama prevelikih gustina.
Za 100.000 € su mogli ko zna koliko hiljada sadnica drveća da kupe i da krenu da sade po užem i širem centru grada. Kakva mapiranja, kakve analize, pranje para kroz ovakve projekte i gluposti. Pa i deca znaju gde se pada u nesvest od vrućine leti (tamo gde je goli beton i nema trunke hlada).
Da bi ovo izmerili treba instalirati merne stanice. Takve mini stanice i infrastruktura, recimo 500e po komadu. Lora, samo treba struja. Znaci ocekujem 200 mernih stanica za temperaturu, vlaznost jer je i ona bitna, par senzora za PM2.5 i PM10, za buku, pritisak zaduha..
Sa 200 stanica znacemo mnogo vise o tome gde je toplo i ko zagadjuje vazduh..
Nego vi SNS-ovci to nikada necete uraditi 😀
Čuj glupost meseca, mapiranje „toplotnih ostrva“? Alibaba je sa doljevčanima imala „sanacija urbanih džepova“, a ovi „toplotna ostrva“. Stanojko pod hitno da proširi kapacitete u helio bazi, da odvoji dole prema Trnavi parcelu za projekat „vasionski odašiljač gradskih kretena“. Izgleda da je isti autor ove gluposti i čairskoh skejtera i možda spomenika nasilju. Kreten će se uskoro prikazati javno.
Cela Šumatovačka ulica je nekada bila sa krosnjama drveća, treba ih zasaditi opet. Jagodin mala, takodje. U Đerdapskoj se drveće šiša svako proleće do samog stabla, krošnje nikako da se razgranaju, a deca našeg grada hodaju po vrelini. Treba napraviti rupe i zasaditi drvorede svuda, kakvo mapiranje…Kako može jedan Sombor, može valjda i Niš. Nema tu mnogo nauke. Firme daju novce, Medijana zasadi!
Zvud gde su betonirali napredni radikali Trg kralja Milana, od Vozdove do Crvenog Pevca od Pevca do KC uzarena lopta,park kod Delta planeta, most kod tvrdjave, deo do bus stanice, sve je to uzarena lava. Dajte mi 100.000 evra
Bez Zavoda ni jedan haos nije moguć, a on dobija poslove od Grada Niša uz kršenje Zakona o javnim nabavkama.
Igraju se našim novcem i urnišu grad.
Prestanite da izdajete dozvole za zidanje zgrada na ionako vec prenaseljenim lokacijama a narocito na obalama Nisave. Umesto Delte tzv. shoping centra i onih ruznih zgradurina oko mosta i iza delte trebali ste da napravite parkove sa puno drveca. Grad nema nijedan park pored reke a ona protice kroz ceo Nis. Zato sada pravite planove umesto da delujete preventivno.
100000 eu je nabačena para tamo gde treba, širi centar Niša je toliko zbijen i bez vegetacije da mu spasa od vrućina i zagađenja vazduha nema. Sa velikim žaljenjem gledam Nišavu bez ijednog drveta,lepa reka je pretvorena u fekalnih kanal umesto pluća grada.
Само да нас не врате у ледено доба!
…još jedan izmišljeni projekat koji služi samo za izvlačenje para iz gradskog budžeta i kao po pravilu i ovde će posao dobiti neka SNS firma
Slična stvar beše i za određivanje najnebezbednijeg pešačkog prelaza, a to nas je koštalo nekoliko desetina hiljada €, dosta više, bre, nismo budale.
Aj što nas vuku za nos,ali kako izvlače pare od EU da bi neki njihovi uzeli ovaj posao i deo para ubrizgali u SNS.To mi nije jasno.