Mlada naučnica iz Niša jedna od tri najbolje u Srbiji

PET 1168
foto: Ministarstvo nauke

Jedna od tri dobitnice prestižne nagrade za izuzetan naučni rad i stipendije namenjene ženama u nauci je 29-godišnja Nišlijka Sandra Veljković sa Elektronskog fakulteta u Nišu, čije su oblasti istraživanja nanotehnologije i mikrosistemi. Kaže da joj je ovo priznanje „ogroman vetar u leđa“ za neka buduća istraživanja i motiv da napreduje.

Među dobitnicama stipendije „Za žene u nauci“, koje se dodeljuju 14 godina u Srbiji i podrška je ženama da se bave naukom, ponovo se našla jedna Nišlijka, a dobila je 5.000 evra za dalja naučna istraživanja.

Sandra je doktorand i asistent za užu naučnu oblast mikroelektronika i mikrosistemi na niškom Elektronskom fakultetu. Objašnjava da je njen rad posvećen unapređenju pouzdanosti i stabilnosti elektronskih komponenata, posebno u medicinskim uređajima, ali i uređajima široke potrošnje, automobilskoj industriji i nuklearnim postrojenjima.

Sandra-Veljkovic
Kaže da joj je plan da ostane u Srbiji; foto: Ministarstvo nauke

Nagrada je značajna jer je potvrda svega onoga što sam do sada radila i poruka meni da sam na dobrom putu i da ono što radim ima pravu vrednost. Ogroman vetar u leđa za neka buduća istraživanja i veliki podstek da radim dalje – kaže Sandra Veljković.

Ističe da ne planira da ode iz zemlje, već da svoj naučni rad razvija u Srbiji.

Plan mi je da ostanem u Srbiji jer smatram da je poenta da se borimo u našoj zemlji i unapređujemo našu zemlju. Jeste da u nekim zemljama ima više novca u nauci nego što je kod nas, ali ja verujem da će to ovde isto napredovati. Sa druge strane, ja radim ovaj posao zato što ga volim i zato što se apsolutno pronalazim u tome, tako da novac nije primarna motivacija – objašnjava mlada Nišlijka.

Sandra završila osnovne studije na Elektronskom fakultetu u Nišu 2018. godine, a tokom studija je bila nosilac povelje za najboljeg studenta. Bila je student-stipendista Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dve godine za redom, a nakon toga je dobijala i stipendiju Dositeja. Od 2020. je nosilac stipendije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za studente doktorskih akademskih studija i uključenost u rad akreditovanih naučno-istraživačkih organizacija.

Prestižna međunarodna inicijativa L’Oréal – UNESCO „Za žene u nauci“ (L’Oréal – UNESCO For Women in Science) ove godine obeležava 26 godina postojanja. Program je u Srbiji pokrenut 2010. godine i do danas je na konkursu za Nacionalna priznanja učestvovalo više od 700 mladih naučnica, a njih 41 su nagrađene u ukupnom iznosu od gotovo 25 miliona dinara.

Slični tekstovi

Komentari

12
  1. srbija, zemlja u kojoj zakoni vaze samo za sirotinju dok clanovi sekte i bogati rade sta hoce i za njih ni jedan zakon ne vazi kaže:

    cekaj samo kad zadjes u zrele godine, tad ces da shvatis da se odavde ne odlazi zbog novca nego zato sto hoces da zivis u uredjenom drustvu i sistemu

    • Pesimisto, ne smaraj, nego idi pa se bori protiv onoga sto ti smeta. Naivan si ti ako mislis da u drugim drzavama cveta cvece i nema problema. Uvek je tudje bolje i lakse, kako da ne.

  2. Čestitke Sandri. Samo napred 🙂

  3. Bravo Sandra!!!!

  4. Iskrene čestitke za ovu mladu naučnicu!

  5. Dobrota, kultura i damstvo ovog asistenta se ne mere ocenama. Sve pohvale.

  6. Ovo je dokaz da kod Elektronaca ima i lepih stvari. Svaka cast!

  7. Konačno, u „moru“ ružnih vesti da se pojavi i neka lepa vest.

  8. Nadam se da ovi sa Elektronskog fakulteta shvataju značaj ovog priznanja. Iskrene čestitke Sandri. Šteta je samo što se godinama radi za ovakav trenutak, a on obično traje baš kao i što mu sama reč kaže, trenutak.

  9. Čekaj malo, koliko sam ja razumeo ona nagradu koja je mizerna za svrhu daljeg istraživanja dobila od L’oreal-a a ne od države? Država dala neku simboličnu stipendiju i pozvala je ministarka da se slikaju.Da pomisle ljudi kako se država brine za mlade briljantne umove.I naravno sutra neće niko hteti da kupi njen patent, ili će reći nemamo para za to i završiće kod onih koji imaju razumevanja za to.

    • Pratio sam i ja to. Država je ovo dobro organizovala. Angažovala je skoro trideset uglednih naučnika i napravila jak žiri. Okupili su veliki broj naučnica iz cele Srbije i proširili ovo svuda. Organizovali su manifestaciju, slikali se, promovišu to, ali novac dao neko drugi. Dobar posao iz ugla državnika.

  10. Neverovatno koliko se ova informacija proširila po medijima. Kad državi odgovara nešto, onda se to proširi brzinom svetlosti. Sandri želim sve najbolje, ona je to zaslužila!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.