Kad je jedinica Elvisa Prislija Lisa Mari umrla u 54. godini, ostavila je intiman zahtev: da njena ćerka Rajli Kio završi njene memoare zasnovane na snimljenim trakama i vremenu koje su provele zajedno.
„Potreslo me je što je odlučila da to podeli sa svetom, zato što je to priča prema kojoj je bila veoma zaštitnički nastrojena“, kaže Kio, spokojna 35-godišnja glumica, za BBC o Odavde do one strane, životnoj priči ispunjenoj traumom, zavisnošću, gubitkom i žalošću.
U memoarima, Lisa Mari detaljno navodi koliko ju je pogodila smrt njenog legendarnog oca kada je imala samo devet godina.
Ona prvi put opisuje kako se probudila onog poslepodneva kad je on umro u avgustu 1977. godine i kako je odmah osetila da nešto nije u redu, pre nego što je otrčala u sobu njenog oca preko puta hodnika i videla kako mu je lice priljubljeno na pod kupatila.
Njegovo telo je potom bilo dva dana izloženo u otvorenom kovčegu u Grejslendu.
Kad bi mase otišle, Lisa Mari bi dolazila i „dodirivala njegovo lice i držala mu ruku, pričala sa njim“.
„Bilo je noći kad sam već bila odrasla kad bih se samo napila, slušala njegovu muziku, sedela i plakala. Tuga i dalje nadolazi. Ona je i dalje prisutna“, napisala je.
To je događaj za koji Kio veruje da ga njena majka nikad nije do kraja prebolela.
Kio je za BBC rekla da je kao dete bila ljuta na slavnog dedu zato što je njegove pesme vezivala za patnju njene majke, čak i toliko godina posle njegove smrti.
Iako u knjizi ima mnogo uspomena na nežne, intimne trenutke u Grejslendu, tragedija je tema koja se neprestano provlači kroz čitavu priču.
Smrt sina Lise Mari Bendžamina Kioa, koji je oduzeo sebi život 2020. u 27. godini, dovela je do toliko intenzivne žalosti da je njegovo telo držano u porodičnoj kući na suvom ledu dva meseca pre nego što je konačno sahranjeno.
„Ben je bio ljubav maminog života“ i „delili su veoma duboku vezu, kao srodne duše“, piše Kio o njenom bratu.
Ona je za BBC rekla da je dodatno vreme koje je provela sa njegovim telom njenoj majci pomoglo da „sabere misli“.
„Mislim da se mi u zapadnom svetu sa tim nosimo tako što sve obavimo veoma brzo i ne postoji proces žaljenja“, rekla je ona.
„Telo se odnese, vrata se zatvore i vi više ništa ne vidite. To se baš ne radi tako na nekim drugim mestima.“
Zdravlje Lise Mari se narušilo posle smrti i sahrane njenog sina.
Kio piše u knjizi kako je verovala da će njena majka na kraju umreti od slomljenog srca.
Lisa Mari je prvi put srela pop ikonu Majkla Džeksona kad je imala šest godina.
Njen otac je nastupao u Hiltonu u Las Vegasu, a Džekson 5 su imali koncert u blizini.
Ponovo su se sreli 1993. godine kad je ona imala 25 godina i odmah su se savršeno dobro razumeli, napisala je ona u knjizi.
Razradili su tajni sistem telefonskih poziva i počeli redovno da se sastaju.
Tokom osmodnevnog putovanja u Las Vegas, ona bi svake noći odlazila u njegovu sobu i ostajali bi do kasno budni razgovarajući i gledajući filmove.
„Ništa se nije desilo fizički, ali je ta veza bila ludački jaka. Niko nikada nije video tu njegovu stranu“, rekla je ona.
„Poslednje noći je ugasio svetla u sobi i zaprosio me.“
„I u mraku je Majkl rekao: ’Ne znam da li si primetila, ali zaljubljen sam do ušiju u tebe. Želim da se venčamo i da mi rodiš decu’.“
Lisa Mari je pristala i oni su se venčali 1994. godine.
Bio je to njen drugi brak, nakon što se razvela od Kioinog oca Denija.
Ali njih dvoje su se često svađali oko Džeksonovog navodnog uzimanja droga, napisala je Prisli.
Postao je tajnovit i „grozan“, i nestajao bi na nekoliko dana, što je ponašanje koje joj je bilo poznato još od njenog oca.
„Ta veza je bila veoma strastvena i na neki način je sagorela u plamenu. Znam da je oboma bilo veoma stalo jedno do drugog, i mnogo toga je bilo u igri“, rekla je Kio.
Kratak i buran treći brak Lise Mari Prisli sa glumcem Nikolasom Kejdžom trajao je svega 108 dana.
To je evidentno i u knjizi u kojoj nema direktnog pominjanja glumca na snimljenim trakama.
Kio piše kako „ne zna da li su bili istinski zaljubljeni jedno u drugo, iako je ona tvrdila da jesu.“
Ona se priseća da je Kejdž donosio njenoj majci dijamante, a svaki put kad bi se pojavio došao bi u automobilu neke druge boje, obično u lamborginiju.
„Ponekad mi je žao što smo zbrzali taj brak, a ponekad mi je žao što smo zbrzali razvod“, rekao je Kejdž u jednom intervjuu 2003. godine.
Prisli se preselila u Englesku „u poslednjem pokušaju da postigne nekakvu stabilnost“ sa četvrtim mužem Majklom Lokvudom.
Kupila je istorijsko imanje u Istočnom Saseksu i počela da se bavi baštovanstvom i kulinarstvom, a uživala je i u ispijanju čaja kraj kamina.
Prvih nekoliko godina „slatkog, skromnog života na selu“ bile su „magične“, napisala je ona, ali se celokupno gledano ispostavilo da je to preseljenje bilo nezdravo za nju.
Distancirala se od prijatelja, usamljenost i izolacija su počeli da ostavljaju traga na njoj i počela je više da uzima drogu.
Lisa Mari je imala samo dvoje prijatelja tokom čitavog tog perioda: pokojnog engleskog gitaristu Džefa Beka i bivšu vojvotkinju od Jorka Saru Ferguson, koja je održala potresan govor na njenoj sahrani.
Knjiga se ne bavi do kraja navodnim razdorom Lise Mari i njene majke Prisile, ali je očigledno da su imale težak odnos.
„Od početka sam joj bila na teretu i oduvek sam se osećala kao da me nije želela“, napisala je Prisli u uvodnom poglavlju.
Ona se takođe ne bavi porodičnim finansijskim poteškoćama, među njima slavnom borbom za vlasništvo nad Grejslendom.
Međutim, Kio je za BBC rekla da se nada kako će čitaoci uspeti da se „poistovete sa veoma ljudskim stvarima koje se dešavaju u knjizi, kao što su zavisnost, ožalošćenost, ljubav, odnos majki i ćerki, i porodica.“
„Svesna sam da ima mnogo tragedije u ovoj knjizi, ali mislim da smo svi mi imali istinski divan, radostan, živopisan, smešan, lud život takođe“, kaže ona.
„Prosto sam zahvalna što sam tu.“
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk