"Sloboda medija je pravo ne samo novinara, već i svih nas"
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj Fronteles rekao je povodom Svetskog dana medija da su izveštači, posebno žene, izloženi prljavim kampanjama, finansijskim pritiscima i napadima državnih i partijskih medija, kao i da se previše njih suočava sa uznemiravanjem i proizvoljnim hapšenjem. Kriza izazvana virusom korona, kaže Fronteles, pokazala je koliko je važan rad medija i dodaje da je njihova sloboda ne samo pravo novinara, već i svih ljudi.
Predstavnik EU govorio je o nezavidnom položaju medija uopšte, ali za veći deo onoga što je rekao primeri se mogu pronaći na domaćoj medijskoj sceni.
U doba nesigurnosti, više nego ikad pre, pristup pouzdanim informacijama koje su podržane činjenicama, bez neželjenih smetnji i uticaja, presudan je i doprinosi otpornijem društvu. Zabrinjavajuće je što se pandemija COVID-19 u nekim zemljama koristi kao izgovor za nametanje neprimerenih ograničenja slobodi medija - kaže Borelj.
Osim što izveštavaju o razornom delovanju novog virusa i iz manje pristupačnih područja, novinari omogućavaju najugroženijima da se njihov glas čuje, a ohrabruju pričama o solidarnosti i hrabrosti.
U previše zemalja, novinari moraju da se bore protiv restriktivnih zakonodavstava, koja se ponekad pripisuju i krizi izazvanoj COVID-19, koja ograničavaju slobodu izražavanja i slobodu medija. Sve je više slučajeva isključivanja interneta i zatvaranja veb stranica. Izveštači, posebno žene, izloženi su prljavim kampanjama, finansijskim pritiscima i napadima državnih ili partijskih medija, često ih prisiljavajući na samocenzuru. Previše njih se suočava sa uznemiravanjem, proizvoljnim hapšenjem i zatvorom - navodi se u saopštenju Borelja.
Evropska unija, između ostalog, kaže Borelj, radi na suzbijanju posledica novog virusa i po medije, a fokusira se i na borbu protiv dezinformacija o virusu korona promocijom pouzdanih izvora, te umanjivanjem i uklanjanjem lažnog i nezakonitog sadržaja. Ove akcije mogu uspeti samo ako se nadograde na savestan i predan rad novinara.
Danas, možda više nego ikad, sloboda štampe je kamen temeljac demokratskih društava, koja mogu napredovati samo ako građani imaju pristup pouzdanim informacijama i mogu da prave informisane odluke. Novinarstvo pomaže u otkrivanju i suzbijanju dezinformacija - navodi se u saopštenju.
Podsetimo, danas se obeležava Svetski dan slobode medija, koji Srbija dočekuje na listi Reportera bez granica na 93. poziciji po ovom kriterijumu, od 180 rangiranih zemalja. Zbog toga, pojedini mediji danas su zamračili ekrane i isključili tonove, kako bi pokazali kako je kad nema slobodnih medija, a u sklopu akcije "Pet minuta gromoglasne tišine".
Komentari
Poslednji komentari
Naissus
12:56 // 4. 5. 2020.
Da, secam se koliko su dobro prosli Boki Savic, Ana Lalic i "Video Dokaz" zbog iste te slobode medija i gradjanske kontrole. Nema slobode medija u zemlji koja sprovodi zakone koje ne poznaje
Mara
20:53 // 3. 5. 2020.
Tako je
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.