137 godina niške Vojne bolnice
Prva zdravstvena ustanova na jugu Srbije - Vojna bolnica u Nišu danas obeležava 137 godina postojanja i rada.
Otvorena je 22. januara 1878. godine, desetak dana posle oslobođenja Niša od Turaka, na predlog načelnika Saniteta srpske vojske pukovnika dr Vladana Đorđevića.
U njoj su zbrinjavani povređeni i oboleli u srpsko-bugarskom ratu i Balkanskim ratovima, dok se u Prvom svetskom ratu, u vreme nezapamćene epidamije pegavog tifusa u Nišu, pored ranjenika lečilo preko 3.000 bolesnika, a dnevno je umiralo i do 36 bolesnika.
Prema rečima pomoćnika upravnika za lečenje potpukovnika doktora Gorana Milojkovića, Vojna bolnica u Nišu je u svim presudnim momentima u odbrani Srbije dala svoj doprinos i opravdala svoje postojanje, a izrasla je u savremenu bolnicu koja zbrinjava ne samo vojne osiguranike, već i civile. Vojna bolnica par godina leči i civile; foto:wikimedia.org
Vojna bolnica trenutno ima 244 bolničkih postelja i 550 zaposlenih. Godišnje ambulantno zbrine oko 200 hiljada pacijenta, oko 5.500 ljudi leči bolnički, obavi se oko milion laboratorijkih i dijagnostičkih procedura i oko 2.500 operacija - kaže Milojković.
U istoriji medicine ostaće zapisano da je Vojna bolnica u Nišu kao vojnozdravstvena ustanova prvi put u istoriji ratovanja organizovala i evakuisala jednog teškog ranjenika iz svoje u drugu ustanovu vazdušnim putem i prva započela na prostorima Balkana upotrebu antiseptika (gaze jodoform).
Čestitka od ministra
Vojnoj bolnici iz Niša čestitka je stigla i od ministra odbrane Bratislava Gašića, koji je izrazio uverenje da će ta bolnica i u narednom periodu biti značajan oslonac vojnog zdravstva.
Oduvek ste slovili za ustanovu koja je za primer. Baš zato i jesam ponosan što istovremeno nastavljate tradiciju, ali i brinete o zdravlju profesionalnih vojnih lica, članova njihovih porodica, vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka, učenika, kadeta, lica na stručnom osposobljavanju i vojnim dužnostima u Vojsci Srbije - poručio je ministar Gašić.
Aparat za osteodezintometriju
Na godišnjicu postojanja u Vojnoj bolnici će biti biće pušten u rad aparat za osteodezintometriju, odnosno uređaj za merenje gustine kostiju.
Takvih uređaja u Nišu ima tri, ali obzirom da su liste čekanja velike, Vojna bolnica koja sklapa novi ugovor za Fondom RFZO, ovim daje svoj doprinos da se te liste smanje - rekao je potpukovnik Goran Milojković.
Komentari
Poslednji komentari
нишлија
14:21 // 22. 1. 2015.
Иако пружају услуге и цивилима, проблем је што свако војно лице има предност у односу на цивилно, тако да се обично чека док војска иде преко реда. Иначе што се тиче стручности све похвале за њих.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.