Akcijom davanja krvi i puštanjem balona podrške u Nišu obeležen Svetski dan dece obolele od raka
Simboličnim puštanjem balona podrške, članovi NURDOR-a, okupljeni mališani i roditelji, obeležili su Svetski dan dece obolele od raka na Trgu Stevana Sremca u Nišu. Iz tog Udruženja ukazuju da u Srbiji i dalje nema pedijatrijskog kancer registra, koji bi bio jako značajan, kao i da samo 3 od 100 osoba koje mogu da dobrovoljno daju krv to i čine.
Podrška malim herojima; foto: JV / Tamara RadovanovićNiš je i ovog 15. februara bio među 20 gradova u Srbiji u kojima su u 13 sati pušteni baloni hrabrosti, ljubavi i podrške.
Tu su bili i štandovi sa kutijama za donacije, kao i različitim predmetima koje su građani mogli da kupe i tako pomognu NURDOR-u. Nastupili su i muzičari, kao i deca iz Hora Čarolija.
SMS 1 na 1150; foto: JV / Tamara RadovanovićIz Udruženja roditelja dece obolele od raka poručuju da okupljanjem žele da pokažu malim herojima da nisu sami i pozivaju Nišlije da postanu dobrovoljni davaoci krvi i potencijalni davaoci koštane srži.
U Srbiji od 100 ljudi koji mogu da daju krv daje samo njih troje, a toj deci je takva podrška zaista potrebna. Nekom je to 10 minuta, a nekom spasava život. U našoj zemlji postoji svega oko 10.000 registrovanih davalaca koštane srži, a upravo krv i koštana srž veoma često spasavaju živote deci oboleloj od raka - kaže Sandra Jovančić iz NURDOR-a
Pomogli i studenti; foto: JV / Tamara RadovanovićPodseća da u Srbiji još ne postoji pedijatrijski kancer registar, koji bi bio važan za praćenje broja dece obolele od raka, ali i za praćenje vrsta dijagnoza i primene terapija. Napominje i da se lečenje može znatno unaprediti i učiniti manje bolnim.
NURDOR daje podršku svakog dana tokom cele godine deci oboleloj od raka, kao i njihovim porodicama, ali danas se zvanično obeležava taj dan. To su naši mali superheroji. Njima je u svakom trenutku potrebna podrška, bilo finansijska, bilo psihosocijalna - zaključuje ona.
Iz NURDOR-a pozivaju građane da daju krv; foto: A. S.U prostorijama Crvenog krsta organizovano je za to vreme dobrovoljno davanje krvi, a stručna saradnica Aleksandra Savić kaže da je do 13 sati bilo oko 30 davalaca.
Znamo da krv treba da čeka pacijenta, a ne da pacijent čeka krv. Zato je neophodno obezbediti rezerve za one kojima je potrebna - navodi ona.
Nastupio Hor "Čarolija"; foto: JV / Tamara RadovanovićI niški studenti medicine imali su svoj štand, gde su u zamenu za humanitrarni SMS građanima davali igračke.
Takve akcije jako su važne i treba ih organizovati tokom godine i kada nisu neki važni datumi, ali mi se trudimo da sve važne datume obeležimo na neki način, jer se naša organizacija, pored medicinske edukacije, razmene studenata, javnog i reproduktivnog zdravlja, bavi humanitarnim radom - poručuje predsednica Lokalnog komiteta IFMS-a Isidora Sibinović.
Oni koji žele mogu postati volonteri; foto: JV / Tamara RadovanovićOni koji žele da pomognu mogu to učiniti slanjem SMS-a sadržaja 1 na 1150, u vrednosti od 200 dinara, a mogu se i javiti NURDOR-u kako bi postali volonteri.
Komentari
Poslednji komentari
Naissus
20:57 // 16. 2. 2023.
U 21-om veku, Srbija i dalje leci decu putem SMS poruka .... Gde li su ti silni fondovi o kojima onomad prvorodjeni udavi u skupstini, pitam se, pitam ....
Jonca
21:27 // 15. 2. 2023.
Umesto da prozovu drzavu, da drzava leci decu, da strucni lekari u Srbiji lece decu, a ne da ih saljemo u inostranstvo, oni pozivaju da decu i dalje lecimo SMSom, uz to pustaju i balone, kao da se otvorio neki novi supermarket
Pustanje balona
18:11 // 15. 2. 2023.
Baloni ne nestaju magijom kada odlete visoko. Vracaju se na planetu i truju je, samim tim i nas, sto dalje povecava rizik od nastanka raznih vrsta kancera. Da ne pominjemo sve nus-pojave koje se dese dok se baloni uopste i proizvedu. Kojom logikom i zbog cega udruzenje za borbu protiv raka pusta balone? Zadaju odlican primer...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.