Aktivisti o nemilosrdnom bušenju u potrazi za olovom na Besnoj kobili, Ministarstvo odobrilo jedno
Na planini Besna kobila se nemilosrno buši u potrazi za olovom i cinkom, a oko 30 bušotina je ostavljeno bez zaštište, tvrde iz Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada. Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da se na ovoj planini već nalazi rudnik Grot, a da je u podnožju na lokalitetu Ljubata istražno polje kanadske firme Electrum Discovery, kao i da nemaju saznanja o navodnih 30 bušotina koje su ostavljene i nisu vraćene u prvobitno stanje.
Članovi Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada su prethodnog vikenda obišli Besnu Kobilu i navode da su zatekli "stravične prizore u kojima pohlepa čoveka dolazi do punog izražaja".
Zadnjih godinu dana Besna Kobila se na njenoj istočnoj strani nemilosrdno buši u potrazi za olovo-cinkanom rudom (galenit). Tridesetak bušotina ostavljeno je bez zaštite, a teren nije vraćen u pređašnje stanje. Bušenje se odvija svakodnevno što smo zabeležili i na terenu. Prilikom samog bušenja uzima se voda iz planinskih čistih i bistrih potoka, a u šumu i zemljište se vraća voda iz bušotina pomešana ko zna kojim i kakvim sredstvima - saopštili su iz Ekološkog ustanka.
Kažu da su zatekli otvorene bušotine nekoliko stotina metara duboke, nezaštićene i da predstavljaju opasnost po ljude i životinje.
Jagma za našim prirodnim bogatstvima se nastavlja jer nam je rudna renta 3-5% pa onaj koji vrši iskopavanje rude ima ekstra profit, ne mora da poštuje ekološke zakone jer institucije ne funkcionišu, a vlast je korumpirana i radi u njihovom interesu. Nikakvu korist stanovništvo Bosilegrada i Krive Feje nema od ovog rudnika, a ni država. Ono što nama ostaje su zagađeni potoci i reke olovom, cinkom, cijanidom - ističu u svom saopštenju.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike navode da se na planini nalazi eksploataciono polje Rudnika olova i cinka Grot ad, Kriva Feja, Ležište Blagodat, a da su od istražnog prostora Ploča odustali. Osim toga, istraživanja se rade i u podnožju, a rok koji je dat je do kraja ove godine.
U podnožju planine Besna Kobila na njenom jugoistočnom delu se nalazi odobreno istražno polje privrednom društvu Electrum Discovery d.o.o. iz Beograda na istraživanju bakra, zlata, olova, cinka i srebra, na lokalitetu Ljubata, sa rokom istraživanja do 9.12.2024. godine - kažu u Ministarstvu rudarstva.
Kada je reč o 30 bušotina koje su, prema navodima Ekološkog ustanka ostavljene bez zaštite, iz Ministarstva kažu da oni o tome nemaju saznanja.
Geološka inspekcija je tokom 2023. godine, izvršila redovan inspekcijski nadzor kod privrednog društva Grot a.d., Kriva Feja, na istražnom prostoru Ploča i eksploatacionom polju Blagodat. U inspekcijskom nadzoru je utvrđeno da je nadzirani subjekat odustao od istražnog prostora Ploče i ne vrši geološka istraživanja - odgovorili su iz Ministarstva.
Kažu i da na eksploatacionom polju Blagodat geološka inspekcija nije utvrdila nezakonitosti i nije nalagala mere.
Komentari
Poslednji komentari
Rio Tinto, mars iz Srbije
17:14 // 30. 10. 2024.
Celokupna vlast radi u korist i promociji ovih unistitelja Srbije, sa zemljom da je pretvori u Katangu! Niko vam nije kriv, glasali ste ih, zmurili na izbornu kradju i evo rezultata. Dzabe Pink, Prva, B92, Happy i mnogi megafoni vlasti, istina i slike obilaze svet i svedoce o bahatosti belosvetskih korporacija!
rene
07:52 // 31. 10. 2024.
ubaci i CNN i njihove prirepke ..kad već pominješ belosvetcke kohštaplere i korporacije
todor
15:45 // 30. 10. 2024.
Miniraju dva puta dnevno, oko 16.30 i 04.30....Svaki dan (i vikendom). Dubina kopa ide i do 800 m, možda i više. Rudu odvoze šleperi stranih tablica.
rene
07:50 // 31. 10. 2024.
slikaj i u medije...il nešto zapelo
Czar
15:05 // 30. 10. 2024.
Buši, hahaha, buši!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.