Albino gavran, beli u jatu crnih, prvi put zabeležen u Srbiji kod Leskovca
Izuzetno retka vrste ptice - albino gavran, primećen je u okolini Leskovca polovinom juna ove godine, a na poziv meštana tamo je otišao ornitolog amater Stefan Zdravković i, kako kaže, po prvi put zabeležio takvu vrstu gavrana u Srbiji, a najverovatnije i na celom Balkanu. Jedinka je danima boravila kod leskovačkog sela Todorovce zajedno sa celom porodicom crnih gavrana, od kojih se jedino on razlikuje.
U vinogradima kod leskovačkog sela meštani su uočili za njih čudnu vrstu ptice i danima ga posmatrali kako sa drugim pticama tu boravi. Iako su do tada viđali samo crne gavrane, pojava belog ih je zaintrigirala, pa su u Leskovcu potražili pomoć od stručnjaka.
Ivan Cvetković iz sela Todorovce kaže da je i njemu komšija prvi ukazao na pojavu bele ptice.
Meni je prvo javio komšija koju ima vinograd do mog da je video belog gavrana, a onda sam ga i ja video nešto kasnije. Došli smo do Stefana koji je 2 puta išao tamo i iz drugog puta je uspeo da ga slika. Posle toga smo pokušavali opet da ga vidimo, ali nismo uspeli - kaže Cvetković.
A Stefan Zdravković je ornitolog amater iz Leskovca, ali sa 15-godišnjim stažom u praćenju ptica i iza sebe ima već nekoliko zanimljivih nalaza. Posmatranjem ptica se bavi iz hobija, ali i mnogo iskusniji ornitolozi od njega kažu da se u tome sjajno snalazi i da već ima zavidno iskustvo. Porodica gavrana; foto: Stefan Zdravković
On objašnjava da su fotografije i snimci koje je on napravio i ljudi na čiji je poziv otišao da posmatra retku pticu, jasan dokaz da se radi o albino gavranu.
Leucizam može biti potpun ili delimičan. Albino nema melanina i feomelanina, niti braon ili neke varijante crnog pigmenta. Kod njih je sve belo, nokti, kljun, oko je prozirno i vide se crveno jer krv struji. Postoje delimično bele ptice, ali ovo je kompletno beo, albino gavran. Fotografije su dokaz da se 100% radi o albino vrsti - objašnjava Zdravković.
Na poziv meštana, više puta je boravio na tom području kako bi napravio kvalitetne snimke i fotografije, u danima kada nije bio na svom redovnom poslu.
Otišao sam na taj teren prvog dana, ali ga nisam video. Sutradan od 8 ujutru do 19 sati sam ga čekao i tada su nastali snimci. Ptica je previše naplašena, meštani su dolazili da je gledaju, ne može da se priđe bliže. Nakon toga dolazio sam opet, ali ga nisam našao - kaže ornitolog za Južne vesti.
Od tada ga ni on, ali ni meštani nisu videli. Postoji mogućnost da se cela porodica odselila, ali i nažalost da je nastradao. izuzetno retka pojava u prirodi; foto: Stefan Zdravković
Kretao se sa porodicom gavrana, otac, majka i 4 mladunca. 3 su crna i 1 je albino. Uočljiviji je za grabljivice, naročito buljine. Albino ptice imaju loš vid takođe - kaže Zdravković.
Objašnjava da takva vrsta gavrana nikada nije zabeležena u Srbiji, a da je i u celom svetu tek pokoji registrovan ikada.
Znam da je u Vankuveru u divljini snimljen, u Evropi nije poznato, nisam siguran. Imalo je u zatočeništvu. U Srbiji do sada nije sigurno zabeležen, a verovatno i na Balkanu - kaže ornitolog.
Sa njim se slaže i ornitolog niškog Zavoda za zaštitu prirode Ivan Medenica koji kaže da je taj nalaz vrlo redak u prirodi i da je i po njegovim saznanjima prvi put zabeležen.
Da je tako, objašnjava i ornitolog iz Leskovca Slobodan Marković.
Izuzetno retko, tek po koja leucisticna ptica se na godišnjem nivou nađe u Srbiji. Ipak, to mu neće pomoći da opstane u prirodi, što zbog "kolekcionara", što zbog težeg snalaženja u prirodi - objašnjava Marković.
Podsetimo, poslednjih meseci na jugu zemlje registrovano je nekoliko novih i zanimljivih vrsta ptica.
Sredinom aprila, stepsku beloguzu prvi je primetio ornitolog Ivan Medenica na prostoru pirotskog sela Gnjilan, a samo nekoliko dana pre toga ornitolog Slobodan Marković na livadama kod niškog sela Bubanj prvi put u Srbiji je zabeležio stepskog vivka, ugroženu vrstu ptice koja se retko viđa u Evropi.
Sredinom maja, novu vrstu ptice, po prvi put viđenu u Srbiji - dugorepog svračka, zabeležili su ornitolozi na teritoriji opštine Preševo, u blizini granice sa Severnom Makedonijom, gde je fotografisan gnezdeći par ove malobrojne vrste ptica.
Komentari
Poslednji komentari
slavko
12:20 // 9. 7. 2021.
To smo svi mi koji ne mislimo kao ovo jato neSNSnih gavranova!
Osvesceni gradjanin
17:42 // 9. 7. 2021.
AMIN!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.