Aleksinačke škole nagrađene za kreativnost i promociju digitalne pismenosti
Na ovogodišnjoj “Onlajn nedelji”, evropskoj kampanji koja je namenjena podizanju svesti o tome koliko je važna dobra i efikasna edukacija u oblasti digitalne pismenosti i drugih e-veština, organizovano je i takmičenje, a aleksinačke osnovne škole nagrađene su za najbolju fotografiju, igricu i jednog od najaktivnijih partnera.
Pored promocije onlajn veština i podizanju svesti o tome koliko je važno njihovo korišćenje u obrazovanju, učesnici su imali priliku da sve aktivnosti zabeleže kamerom, budu kreativni i tako učestvuju u pomenutom takmičenju.
Za najbolju fotografiju izabrana je “Muzika sa robotima”, koju je zabeležila Elena Stojanović, pedagog škole za učenike sa smetnjama u razvoju “Smeh i suza” u Aleksincu. Najbolju igricu, koju je nazvao “Oktomanija”, napravio je učenik 7. razreda aleksinačke OŠ “Vožd Karađorđe” Jovan Jovanović.
Nagrađeni su i najaktivniji partneri u “Onlajn nedelji”, koji su najviše doprineli promociji digitalne pismenosti, a to su, između ostalih, i koordinatori kampanje Danijela Stefanović iz OŠ “Vuk Karadžić” u Žitkovcu, kao i Mladen Jovanović iz niške Osnovne škole “Miroslav Antić”.
“Onlajn nedelja” je namenjena promociji veština na internetu, a jedan deo bio je posvećen i tome kako deca uz pomoć onlajn aplikacija mogu lakše da uče, ali i kako da se zaštite na internetu.
Više od 6.200 građana je učestvovalo u brojnim aktivnostima organizovanih od strane kreativnih nastavnika osnovnih i srednjih škola, kao i bibliotekara, aktivista iz nevladihih organizacija i IKT strukovnih udruženja širom zemlje - navode iz Telecentra.
Aktivnosti su bile usmerene na ljude svih životnih doba, od dece koja su u vrtićima, pa do starijih građana. Najmlađi su uz podršku starijih drugara i nastavnika učili o “čudima tehnologije” i koja pravila ponašanja treba da poštuju “na mreži”.
Stariji učenici proveravali su svoje e-veštine koristeći onlajn aplikacije koje sadržaj čine zanimljivijim, lakšim i atraktivnijim za učenje. Promovisano je i programiranje, veština koja je danas toliko važna da se poredi sa čitanjem i pisanjem.
Veliki broj lokalnih partnera je organizovao niz radionica za nastavnike, školske pedagoge i psihologe vezanih za dečiju bezbednost na internetu, ulogu škole u prevenciji sajber nasilja, predstavljanje različitih onlajn alata i mogućnosti korišćenja IKT u nastavi, ali i podizanje svesti o potrebi neprekidnog razvijanja digitalnih veština - kažu u Telecentru.
U akciji nisu bili zapostavljeni ni stariji, pa je veliki broj škola organizovao radionice u kojima su đaci svojim bakama i dekama pomagali da nauče neke osnovne veštine i “uđu u internet prostor”. Stariji su im zauzvrat pokazali neke gotovo zaboravljene veštine, poput pletenja.
Osmu godinu za redom Srbija je bila učesnik “Onlajn nedelje” koja se održava širom Evrope. U središte pažnje ove godine bilo je digitalno uključivanje i digitalno osnaživanje. Nacionalni partner kampanje u Srbiji je IAN Telecentar.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.