Amerika i Rusija polemišu: Da li Moskva ima vojnu bazu u Nišu?
Američki “Asošijeted pres” otvorio je temu i bacio sumnju na to da Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu možda nije samo humanitarni, već da je ruska vojna baza na Balakanu. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ovakve navode demantuje.
Novinar AP-a obišao je centar u Nišu i u tekstu pod naslovom “U ruskoj “špijunskoj bazi” na Balkanu?” piše o onome što je zatekao u centru, o video nadzoru i opremi.
U komandnoj sobi su veliki monitori za nadgledanje, a u skladištu oprema za spašavanje, nedovršena siva cementna zgrada služi kao trening centar. Da li je to ruski centar za pomoć u katastrofama kako Moksva tvrdi, ili je jedna od špijunskih ispostava Kremlja u srcu Balkana? - piše između ostalog u tekstu.
Ova novinska agencija piše i da zapadne analize pokazuju da je centar u Nišu odgovor na ekspanziju NATO-a u regionu Balkana i da je dolazak Rusa uznemirio susedne Bugarsku, Rumuniju i Mađarsku koje su "godinama patile pod gvozdenom pesnicom komunizma nakon Drugog svetskog rata”.
Ako je to zaista vojna operacija, ova baza Kremlja biće prva u Evropi izvan bivšeg Sovjetskog saveza nakon kolapsa Varšavskog ugovora početkom 1990-tih - piše AP.
Na ove navode američkog medija, oštro je odgovorila portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova koja je rekla da spekulacije kako u bazi u Nišu postoji neki vojni faktor, nema istine.
Pozivi na prezentacije i brifinge koje smo organizovali u centru, predstavnici EU i SAD su sistematski ignorisali. Svi koji žele mogu da posete centar u Nišu. Nemamo šta da krijemo - kazala je ona.
Podsetimo, spekulacije da je ruski centar u Nišu zapravo vojna baza ove države traju od njegovog zvaničnog otvaranja 2012. godine, a bivši ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je 2013. godine u Nišu rekao da je “reč o humanitarnoj stvari”.
Srpsko-ruski himanitarni centar do sada je učestvao u brojnim humanitarnim akcijama u regionu - od velikih poplava u Srbiji, preko gašenja požara do saradnje sa tokom izbegličke krize.
Ipak, zamenik direktora ruskog Humanitarnog centra Vjačeslav Vlasenko novinarima AP-a rekao je da u poslednje vreme Hrvatska i Bugarska, kao članica NATO i Makedonija i Bosna i Hercegovina koje žele da uđu u ovaj pakt, odbijaju saradnju sa centrom.
Komentari
Poslednji komentari
Milivoj
16:53 // 7. 10. 2016.
Mi ne treba da dozvolimo ničije baze ovde nego da malo više radimo i napravimo svoju bazu ali malo jaču nego što je sada imamo.
Jova
16:24 // 7. 10. 2016.
I da ima neka je. Bolje Rusi nego bilo ko drugi.
Ernest H.
14:25 // 7. 10. 2016.
Sve pocinje iz Baze.Baza daje predlog pa se to siri navise sve do vrha.Baza je osnova svega pa i Novog svetskog rata koji je na vidiku.Eto imacemo priliku kada zarate Rusi i Ameri opet da gadjaju Nis a taman smo okrecili i nakorak od EU,steta.
Hm,jer sam ja to promasio temu...izvinite!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.