Arheolozi istražuju dva gradilišta u Nišu gde su pronađeni ostaci, gradnja stopirana
Umesto izgradnje stanova na Bulevaru Svetog Pantelejmona u Nišu na dve lokacije u toku su arheološka istraživanja gradilišta na kojima su pronađeni arheološki ostaci, potvrđuje direktorka Zavoda za zaštitu spomenika. Trebalo bi da istraživanja traju oko mesec dana, nakon čega će biti poznato kako će izgradnja biti nastavljena.
Šta je važnije u Nišu - investicija ili kulturno nasleđe, bilo je pitanje pre nešto više od mesec dana kada su pronađeni arheološki ostaci na jednom niškom gradilištu, a radovi ipak nastavljeni. Međutim, izgradnja je u jednom delu ubrzo stopirana, a potom pronađeni novi ostaci na svega nekoliko stotina metara na drugom gradilištu. Trebalo bi da traju oko mesec dana; foto: Đ. M.
Sada je i zvanično da se ta mesta istražuju, jer je Zavod za zaštitu spomenika u Nišu potpisao ugovore sa investitorima koji su pristali da plate arheološka istraživanja koja su i počela pre nekoliko dana.
Istraživanja su počela u ponedeljak, ekipe su na terenu na oba gradilišta. Građevinski radovi su zaustavljeni, sa investitorima smo potpisali ugovore i oni finansiraju ta arheološka istraživanja - kaže direktorka Zavoda Ljiljana Berić.
Radovi će moći da budu nastavljeni; foto: Đ. M. Očekivanja arheologa su da će završiti istraživanja za oko mesec dana, a za sada nisu hteli da govore o tome šta je pronađeno, ali kažu da je izvesno da ipak nije reč o rimskoj nekropoli odnosno grobnicama, kako su prvobitno pretpostavili.
Šta nakon istraživanja - kažu da zavisi od toga šta pronađu i koliko je nalazište, ali pojašnjavaju da će investitori moći da nastave izgradnju tako da ne unište arheološke ostatke.
Komentari
Poslednji komentari
Naissus
10:04 // 27. 11. 2020.
Odgovor za @Janjusa
Ne mora da bude, druze, rimska grobnica da bi bilo od kulturnog znacaja za ovaj grad. Svako zemljiste u gradu, pre izgradnje, treba se dati arheoloskom zavodu na proveru. Jedino tako se mogu izbeci sve kasnije nesuglasice izmedju investitora i zavoda za arheologiju.
Janjus
16:46 // 26. 11. 2020.
Sad Arheolozi kazu da ipak nije iz rimskog perioda i da se ne radi o grobnicama, gde su sad svi oni koji su prozivali ranije? Oni koji su se pravili pametni i delili svoju mudrost po portalu...
EdictusMediolanese
21:17 // 26. 11. 2020.
Pa i da nije iz rimskog perioda to je istorijsko blago Srbije.Nelegalne zgrade koje se grade tamo jer radi mito i korupcija sigurno nisu nikakvo blago
Шесепет Плус
15:42 // 26. 11. 2020.
А кад је грађен наставак улице од моста у ул.В.Мишића,кад су грађене нове хале у кругу Нитекса за потребе белосведских експлоататора....Кад су грађени ауто-путеви - ранохришћанска базилика код Ц.Реке, запис стар 1000 година на траси М.Великог.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.