"Batut": Ove godine registrovano 55 HIV pozitivnih osoba, najmlađa ima 19 godina
Ovogodišnji Svetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a 1. decembar, koji se obeležava pod sloganom “Globalna solidarnost, zajednička odgovornost”, u Srbiji sa ovom bolešću dočekuje 2.843 osobe, a procenjuje se da još oko 400 ljudi ne zna da je HIV pozitivno, pokazuju podaci Instituta “Batut”. Od početka godine do kraja novembra je detektovano 55 novozaraženih osoba, a to je, kako kažu, trostruko manje nego u istom periodu prošle godine.
U našoj zemlji se, saopštavaju iz “Batuta”, kod 2 od 3 osobe HIV infekcija dijagnostikuje kada je imunološki sistem već narušen, a kasno postavljena dijagnoza povećava rizik od obolevanja i umiranja, prenošenja, a slabiji je i odgovor na terapiju. S obzirom na to da se HIV-om može živeti godinama bez ikakvih simptoma, lakari savetuju testiranje svakome ko je imao rizično ponašanje.
Od početka epidemije 1985. zaključno sa novembrom ove godine u Srbiji su registrovane 4.123 osobe inficirane HIV-om, od kojih je 2.047 osoba obolelo od AIDS-a, dok je 1.280 preminulih (1.159 od AIDS-a, a 121 osoba od bolesti koje nisu povezane sa HIV-om).
U periodu januar-novembar 2020. godine novodijagnostikovano je 55 osoba inficiranih HIV-om, što je trostruko manje nego u istom periodu prošle godine (175 osoba). Registrovano je 17 puta više muškaraca u odnosu na žene. Najveći broj novodijagnostikovanih osoba je uzrasta 20-49 godina (77,5%). Najmlađa osoba kojoj je dijagnostikovana HIV infekcija ima 19 godina, a najstarija 76 godina - saopštavaju iz Batuta.
Od ukupnog broja novozaraženih ove godine, čak kod 54 osobe je HIV prenet seksualnim odnosom.
U istom periodu, kod 10 osoba je novodijagnostikovan AIDS, dok su četiri osobe umrle od AIDS-a, što je pet puta manje obolelih i četiri puta manje umrlih u poređenju sa istim periodom 2019. godine - saopštavaju iz Batuta.
Sa HIV-om se, dodaju, može kvalitetno i dugo živeti, ali samo ukoliko se pravovremenim i adekvatnim lečenje kontroliše umnožavanje virusa.
Lečenje kombinovanom antiretrovirusnom terapijom je dostupno u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Komentari
Poslednji komentari
Mara
10:38 // 1. 12. 2020.
Strasno
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.