Biogeografija - digitalni atlas za one koji bi da uče kroz igru, napravili đaci iz Crvene reke
Zamišljen kao digitalni atlas koji omogućava svim učenicima osnovnih škola u Srbiji da izučavaju gradivo iz oblasti dva predmeta istovremeno - geografije i biologije, i to kroz igru, sajt učenika iz škole u Crvenoj reci kod Bele Palanke “Biogeografija“ jedan je od pobedničkih projekata u okviru konkursa “Digitalna ekspedicija Izazov“.
Autori sajta i njegovog sadržaja su učenici Osnovne škole “Jovan Aranđelović” Anđela Mitić, Petar Stanojević, Đorđe Mitić, Janko Radisavljević i Mateja Stanojević, kao i Ivan Cvetković, nastavnik geografije i Dušan Đorđević, nastavnik biologije.
Cvetković kaže da je učenje kroz igru veoma važno, jer tada učenici usvajaju predviđeno gradivo na način koji je njima najbliži i najzanimljiviji.
Učenici u okviru Biogeografije imaju priliku da se bave istraživanjem, tako što samostalno na Gugl mapama istražuju o biljnom i životinjskom svetu na Zemlji, a zatim posle svake lekcije kroz formate poput kvizova, testova i igrica utvrđuju naučeno. Koliko je ovaj način rada zanimljiv učenicima, govori i činjenica da uvek na kraju časa kažu: ''Naučili smo, a nismo bili ni svesni da smo učili'' - kaže Cvetković.
“Biogeografija“ podrazumeva i skretanje pažnje učenika i ostalih korisnika na aktuelne ekološke probleme današnjice, kao što je koncentracija ugljen-dioksida, efekat staklene bašte i oštećenje ozonskog omotača, dok kao obrazovni digitalni resurs, omogućava učenicima da lakše savladaju i prošire svoja znanja iz ove oblasti, kao i da unapređuju svoje digitalne sposobnosti, istražuju i razvijaju kritičko mišljenje.
Kako je obrazloženo, upotreba savremenih digitalnih tehnologija i modernih obrazovnih resusa je veoma važna za nastavni proces, jer oni obogaćuju nastavu i podižu je na viši nivo, a sa druge strane ovaj način rada je blizak učenicima koji poseduju visok nivo znanja o digitalnim tehnologijama, koje su sastavni deo njihovog života.
U prvom ciklusu konkursa “Digitalna ekspedicija Izazov” pristiglo je 171 prijava iz 106 škola sa teritorija 80 gradova i opština Srbije. Ukupni nagradni fond konkursa je milion dinara.
Inače, konkurs drugu godinu zaredom zajedno realizuju, Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV), Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV) i Inicijativa "Digitalna Srbija" u okviru programa "Nova pismenost", koji partnerski sprovode Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Propulsion.
Komentari
Poslednji komentari
mbb
12:43 // 20. 7. 2022.
Bravo, svaka čast!
Milos
16:58 // 19. 7. 2022.
Jako lepo, bravo!
БСТ
15:28 // 19. 7. 2022.
Све честитке за децу и њихове наставнике! Посебно је лепо кад се чује да је тако добар пројекат одрађен у малој средини. Свакако треба наставити са радом и допуњавати га новим садржајима.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.