"Blokiraj mržnju, podeli ljubav" – najvažnija lekcija koju su osnovci u Pirotu naučili
Đaci iz Osnovne škole "8. septembar" u Pirotu imali su priliku da bolje razumeju značaj suprotstavljanja govoru mržnje, rasizmu i diskriminaciji na radionici organizovanoj u okviru zajedničke kampanje Evropske Unije i Saveta Evrope - "Blokiraj mržnju. Podeli ljubav".
Kampanja ima za cilj suzbijanje različitih oblika govora mržnje usmerenih na određene zajednice i pojedince u Srbiji, posebno na ugrožene i manjinske grupe. Kako je rečeno na radionici, govor mržnje najčešće pogađa ranjive grupe kao što su žene, manjine i osobe sa invaliditetom.
Internet omogućava slobodno izražavanje mišljenja, ali stvara lažan utisak da komentari ne ostavljaju tragove, dok naprotiv, oni ostaju zauvek. U onlajn svetu svako može postati žrtva govora mržnje, bez obzira na društveni status, godine i rod - rečeno je na događaju.
"Blokiraj mržnju. Podeli ljubav" se odvija onlajn, putem stranica na društvenim mrežama, kao i kroz javne događaje.
Direktorka pirotske škole Olgica Najdanović istakla je da škola dugi niz godina nastoji da svakom detetu pruži jednake šanse da se razvije u zdravu, slobodnu, srećnu i kreativnu ličnost.
Učešćem u projektu Kvalitetno obrazovanje za sve, već tri godine razvijamo kompetencije za razvoj demokratske kulture. Kroz brojne zajedničke aktivnosti, radili smo na prihvatanju i poštovanju različitosti, na saradnji, interkulturalnom dijalogu, pozitivnim pogledima i cenjenju drugih, odgovornosti prema sopstvenom delovanju - rekla je Najdanovićeva.
Tobias Flesenkemper, šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, rekao je da se kampanja fokusira na mlade ljude koji dosta vremena provode onlajn.
Ovo je, ujedno, i ključna poruka rada Saveta Evrope u oblasti ravnopravnosti i različitosti u Srbiji. Biti svestan i delovati za ljudska prava svih je ključni element kompetencija za demokratsku kulturu, kako ovde u Pirotu, tako u Srbiji i celoj Evropi - rekao je Flesenkemper.
Kampanja se sprovodi u saradnji sa projektom "Kvalitetno obrazovanje za sve", pa je Snežana Vuković, šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju, rekla da je pirotska škola primer kako se razvijaju kompetencije dece i nastavnog osoblja u ovoj oblasti.
U aktivnosti su uključene istaknute javne ličnosti, institucije i aktivistkinje/aktivisti, koji će kroz lična iskustva, svedočenja i razmenu dobrih praksi, promovisati različitost i ravnopravnost u Srbiji i regionu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.