Bolja komunikacija pravosuđa sa građanima povećala bi poverenje u institucije - šta škripi na jugu?
Stepen komunikacije tužilaštava i sudova sa građanima veoma je nizak, pokazuje istraživanje koje je sprovela organizacija Partneri Srbija. Osnovni sud u Dimitrovgradu, na primer, uopšte nema sajt. Na jugu vesti objavljuju samo niško Osnovno tužilaštvo i Odeljenje za suzbijanje korupcije, dok pozive na konferencije za medije ne objavljuje nijedna takva institucija u zemlji.
Istraživanje je odrađeno na osnovu analize sajtova sudova i tužilaštava. Iz organizacije Partneri Srbija kažu da je upravo sajt prva adresa gde većina građana “pokuca” u potrazi za informacijama o njihovom radu.
Tužilaštva i sudovi su garanti vladavine prava svake demokratske države, a veliko interesovanje javnosti za rad sudova i tužilaštava zahteva ujednačen pristup komuniciranja sa javnošću. Preduslov za poverenje građana u institucije jesu tačne, pravovremene i lako dostupne informacije o njihovom radu - navode iz te organizacije.
Osnovni sud u Dimitrovgradu nema ni sajt; foto: A. K.Ispitivano je da li su sudovi objavljivali vesti u poslednjih 45 dana i rezultati pokazuju da većina osnovnih sudova i tužilaštava ne objavljuje vesti i saopštenja ili da to rade veoma retko.
Nešto je bolja situacija sa višim sudovima i tužilaštvima - tri od četiri suda i tri od pet tužilaštava redovno objavljuju vesti.
Kada je reč o jugu Srbije, vesti objavljuju samo niški Viši sud i Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu. Međutim, te dve institucije ne ažuriraju informatore o radu, kao i Osnovni sud u Nišu.
Zakonska obaveza pravosudnih organa je da imaju informatore o radu i većina ih ima, ali se oni ne ažuriraju redovno, navode iz organizacije Partneri Srbija.
Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja predviđa da se ažuriranje Informatora o radu mora izvršiti najkasnije 30 dana od dana nastale promene. Većina pregledanih informatora o radu kao poslednje datume ažuriranja navodi jul ili avgust 2021, iako se na osnovu redovnih godišnjih obaveza i poslovanja organa javne vlasti sa opravdanošću može pretpostaviti da je promena bilo - pišu autori istraživanja.
Među pravosudnim organima na jugu presude objavljuje samo niški Osnovni sud.
Podatke o portparolima, koji bi trebalo da daju novinarima sve potrebne informacije, na sajtu ima samo 80 odsto sudova i tek 28 odsto tužilaštava koja su obuhvaćena istraživanjem.
Uvođenje pozicije portparola u sistematizaciju radnih mesta za sve sudove i tužilaštva na teritoriji Srbije i profesionalizacija ove pozicije doprineli bi unapređenju komunikacije pravosudnih organa - navode iz Partnera Srbija.
Autori istraživanja ukazuju na neophodnost veće transparentnosti rada; foto: JV-M. Z.Na jugu podatke o portparolima na sajtovima imaju Osnovni, Viši sud i Odeljenje za suzbijanje korupcije u Nišu, kao i leskovački Osnovni sud, dok osnovna tužilaštva u Lebanu, Leskovcu i Nišu nemaju.
Takođe, na sajtovima analiziranih institucija nema informacija o održanim ili planiranim konferencijama za medije od početka ove godine do polovine aprila, kada je monitoring završen.
Proaktivnim izlaženjem u javnost sa informacijama koje se odnose na tekuće ili okončane sudske postupke i istrage smanjila bi se pojava dezinformacija i tabloidizacija sudskih postupaka i istraga, što je u interesu sudova i tužilaštava - objašnjavaju iz organizacije Partneri Srbija.
Zaključuju da sudovi i tužilaštva u Srbiji nemaju strateški pristup komunikaciji sa javnošću, iako bi trebalo da polažu račune građanima, koji imaju pravo da se interesuju za njihov rad i da ga preispituju.
Ističu i da bi se povećanjem transparentnosti poboljšalo i poverenje građana u rad pravosudnih organa.
Ovaj materijal podržao je Biro za medjunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona. Mišljenja, nalazi i zaključci iskazani u ovom materijalu sustavovi autora i ne predstavljaju nužno stavove Vlada Sjedinjenih Američkih Država.
Komentari
Poslednji komentari
Naissus
17:49 // 6. 6. 2022.
Setite se zandarma Gigica, odlikovanog narodnog heroja i njegovog sudskog procesa zbog "prebijanja" Vucic juniora ... onda ce vam sve biti jasno
Zuta stena
13:44 // 5. 6. 2022.
Skripi sve sto nije podmazano....
Žvalavi pastir Šizoje
09:54 // 6. 6. 2022.
Шкрипи к'о подмазано (у Србији)!
Pera
13:12 // 5. 6. 2022.
Baš me čudi zašto narod nema poverenja u pravosuđe i sudije?. Jovanjica, lažne diplome ministara i poslanika u Skupštini Srbije i po opštinama u Srbiji, izgubljena LK, pozajmljivanje ličnog obezbeđenja da mu se brat malo prošeta po gradu i dobije batine jer se pravio mnogo bitan, tatko sa oružje po povoljnoj ceni, Bajatović i njegova plata....
Pera KONJ
18:26 // 5. 6. 2022.
Nema Pero poverenja, jer narod vidi kako se uporno i uzalud zalazes za uklanjanje zaprega u Nisu.
pravno jako
00:42 // 6. 6. 2022.
Ja ne znam kakve veze ovaj tvoj komentar ima sa sudijama...sve sto si iskritikovao je kritika izvrsne i zakonodavne vlasti, sem Jovanjice i ovog dela za oruzije...ali u svakom slucaju sve sto si napisao je neoprostivo
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.