Borba za gimnazijska odeljenja
Nezadovoljni odlukom Ministarstva prosvete da se u tri niške gimnazije ukine po jedno odeljenje, direktori i profesori svih niških i aleksinačke gimnazije organizovali su protest ispred Školske uprave u Nišu.
Protiv odluke o smanjenju broja slobodnih mesta u gimnazijama protestovali su predstavnici gimnazija "9. maj", "Stevan Sremac", "Bora Stanković" i Gimnazije u Aleksincu, a podržale su ih i kolege iz Gimnazije "Svetozar Marković", iako je to jedina gimnazija u Nišu kojoj je broj slobodnih mesta za upis đaka ostao nepromenjen.
Dok načelnik Školske uprave Nišavskog okruga Živomir Jovanović kao jedini razlog za ukidanje odeljenja navodi činjenicu da je u Nišavskom, Topličkom i Pirotskom okkrugu 685 osmaka manje nego prošle godine, predstavnici niških gimnazija tvrde da to ne može biti dovoljan razlog jer, kažu, i u Beogradu ima manje đaka, a odeljenja nisu ukidana.
- Analizirajući ovogodišnji i prošlogodišnji konkurs za upis u srednju školu, zaključio sam da beogradskim gimnazijama nisu ukidana odeljenja, čak su dve dobile po odeljenje više - kaže Vladimir Zlatanović, predstavnik zaposlenih u Gimnaziji "9. maj".
Vladimir Zlatanović iz Gimnazije "9. maj"
Zlatanović dodaje da on i njegove kolege "samo zahtevaju da se i na jugu Srbije poštuju ista pravila koja važe za Beograd". Prema njegovom mišljenju, ovakva odluka je suprotna Strategiji o obrazovanju koja predviđa da do 2020. godine skoro 40 odsto srednjoškolaca čine upravo gimnazijalci. Sa smanjenim brojem odeljenja, u Nišu će ih biti manje od 20 odsto.
Marina Dašić iz aleksinačke gimnazije ističe da je u toj školi ukinuto 30 mesta iako u Aleksincu ima više osmaka nego slobodnih mesta u tri srednje škole.
- Prošle godine smo u gimnaziju upisali 120 đaka, a ove nam dozvoljavaju samo 90, odnosno 3 odeljenja, što je donji prag opstanka škole. Pitamo se hoće li naša škola stara 150 ostati otvorena, a uz to nemamo problema sa manjkom đaka. Od naših gradova prave kasabe - nezadovoljna je Dašić.
Sastanak sa načelnikom Jovanovićem
Načelnik Jovanović primio je posle protesta predstavnike gimnazija na sastanak na kom su mu oni predali peticiju protiv ukidanja odeljenja sa potpisima zaposlenih i 2.000 roditelja đaka. Ona će biti prosleđena Ministarstvu prosvete.
- Procedura za vraćanje odeljenja započeta je i pre ovog protesta kome bih i sam prisustvovao da sam bio pozvan - rekao je Jovanović posle sastanka.
Zahtevi direktora sa obrazloženjima direktora tri niške i aleksinačke gimnazije biće razmotreni u Ministarstvu prosvete, a konačnu odluku o tome hoće li zahtevi biti prihvaćeni donosi ministar, objašnjava Jovanović. On očekuje da će dopuna konkursa biti završena i objavljena za oko nedelju dana.
Po jedno odeljenje izgubile su i gimnazije u Pirotu i Blacu, kao i 22 srednje stručne škole u Nišavskom, Topličkom i Pirotskom okrugu.
Komentari
Poslednji komentari
nisliski mohikanac
11:21 // 18. 5. 2013.
Razlika u procentu gimnazijalaca ovde i severnije potiče od toga što ovde veliki procenat romske populacije čini osnovce koji po pravilu ne upisuju gimnazije.
U mnogim opštinama se broj romske i ostale dece skoro izjednacio,a to što gimnazijski kao i ostali profesori od svojih uskih i plitkih interesa ne vide dalje od Kalče to je posebno pitanje.
Drakce
14:25 // 14. 5. 2013.
Niko da izadje i javno kaze mucnu i bolnu istinu - da ova nacija galopirajuci nestaje...
Fantom
23:49 // 13. 5. 2013.
Pa kad ste izabrali učitelja Žitomira da Vam vodi ministarstvo dobro je i da ostalo niste izgubili. "žaretu" ne trbaju niški gimnazijalci jer ne upisuju njegov megatrend.
Čudim se samo da se nije oglasio NIŠKI UNIVERZITET koji će naravno biti pogođen ovakvom politikom stručne ekipe Niške uprave. Ili su i tamo neke poltrončine prodale buduće studente raznim drugim "megatrendovima".
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.