Božić - jedan od najvećih praznika koji se proslavlja u krugu porodice
Pored Uskrsa i Duhova, Božić je jedan od najvećih i najsrećnijih hrišćanskih praznika. Neradni je dan i proslavlja se u krugu najbližih, a postoje najrazličitiji običaji, koji prate njegovu proslavu. Simboli su česnica i badnjak, a jedan od običaja je i prvi gost na Božić - položajnik koji za ukućane drži zdravicu.
Glavni simboli ovog praznika su badnjak, koji se u kuću unosi dan ranije i česnica sa parom, koja se isto tada lomi, a veruje se da će onaj ko je izvuče imati para u narednoj godini. U nekim krajevima običaj je da se uz česnicu sprema još jedna pogača, koja se daje položajniku - gostu koji prvi uđe u kuću na Božić.
On tada treba da zapali badnjak i izgovori zdravicu o zdravlju, sreći, blagostanju i veselju u porodici, a od porodice dobija pogaču na poklon. Samo paljenje badnjaka, koje se organizuje i za Badnje veče, simbolizuje svetlost i toplotu, koja treba da greje i spaja ukućane.
Kako ovom prazniku u pravoslavnom svetu prethodi duži post, Božić je vreme oduška, pa tradicionalni ručak čini „sve po redu“ - meze, supa, sarme, pečenje i kolači.
Što se tiče samog praznika, na ovaj dan se obeležava rođenje Isusa Hrista u selu Vitlajemu, a prema nekim podacima počeo je da se praznuje u 4. veku nove ere. Od Božića do Bogojavljenja, vernici se pozdravljaju sa „Hristos se rodi“ i „Vaistinu se rodi“.
Deca i na ovaj praznik dobijaju poklone, samo ih sada ne donosi Deda Mraz, već Božić Bata. Ipak, u ovom imenu potkrala se mala zabuna, jer je reč o starom izrazu koji se odnosi na glagol „batati“, odnosno koračati.
Postoje i brojna verovanja o tome šta se ne sme, a šta je dobro raditi na ovaj praznik. Tako se smatra da na Božić treba raditi ono što je zadavalo probleme prošle godine, kako bi to ove lakše savlađivali. Valja i posaditi neku biljku na ovaj praznik, jer će sigurno nići, a na Badnje veče se treba sa svima pomiriti i vratiti pozajmljene stvari.
Inače, Srbija je među nekolicinom hrišćanskih zemalja, koje slave Božić u januaru. Katolici i jedan deo pravoslavaca ovaj praznik proslavljaju 25. decembra, dok se 7. januara Božić slavi još u Jerusalimu, na Svetoj Gori, u Rusiji, Makedoniji i Gruziji.
Komentari
Poslednji komentari
Bata V Petrović
07:25 // 8. 1. 2018.
U krugu koje porodice?Koliko je još zdravih i normalnih porodica u Srbiji ostalo?Koliko je porodica uspelo da ne bude zahvaćeno metastazom nove napredne društvene filozofije koja besomučno i agresivno 24 sata dnevno nameće vrednosni obrazac sa tv Pinka,Happy,Prve i podrepašima poput Dragana J Vučićevića koji informiše i Milomira Marića koji usrećuje.Malo je porodica ostalo dostojno ovog praznika.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.