Božić - najveći i najradosniji hrišćanski praznik
Pravoslavni vernici 7. januara proslavljaju Božić - rođenje Isusa Hrista, praznik koji se smatra jednim od najradosnijih i najvećih hrišćanskih praznika. Proslavljanje Božića počinje od Badnjeg dana kada se badnjak unosi u kuću, a karakteristični običaji na ovaj dan, poput slame, Božićne česnice, pečenice, položajnika i svečanog pozdrava “Hristos se rodi - Vaistinu se rodi” su vezani isključivo za ljudsko pouzdanje u Boga.
Nakon četrdesetodnevnog posta, za Božić se priprema bogata trpeza, danas malo svedenija nego nekad, i ceo dan je posvećen slavlju zbog rođenja Isusa Hrista.
Ceo dan je posvećen porodici i slavlju, a jedini gost na današnji dan je položajnik koji se daruje simboličnim poklonima jer je došao u kuću da održi zdravicu.
Običaji vezani za ovaj dan su nastajali generacijama, kaže Protojerej Zoran Filipović, neki su stariji od Božića, neki mlađi, ali su ukorenjeni duboko u pravoslavnom hrišćanstvu.
Za hrišćanina je najvažnije da na Božić bude sa svojom Crkvom na Svetoj liturgiji, da se pričesti Telom i Krvlju Hristovom, te da u sjedinjenju sa Bogom i bližnjima proslavi radost ljubavi Božje prema čoveku. Sve drugo je stvar uslova i mogućnosti. Božić se slavi kod kuće. Naša kuća postaje vitlejemska pećina, u koju ulazi Hristos, prvo badnjakom, a onda našim pričešćem i tako postajemo domaća crkva, crkva u malom. Važno je da svaka kuća i porodica dožive prisustvo Božje među sobom, kroz ljubav, mir i radost praznika, ba bi u istom duhu disala čitave godine i zauvek. Zato ovu tajnu obnavljamo svakog Božića, a njeno ostvarenje pokazuje se svakodnevno, naročito na dan Krsne Slave - kaže Protojerej Filipović.
Božićni običaji su veoma slični u svim krajevima gde Srbi žive, kaže Filipović, a svaka razlika može biti lokalnog karaktera.
Urbanizacijom su pojedini običaji svedeni i pojednostavljeni, a sa pojačanjem uticaja medija, došlo je do značajne homogenizacije. Pored crkvenih službi, posta i pričešća, među Srbima se Božić najavljuje sa više porodičnih praznika - Detinjci, Materice, Varvarice, Oci, zatim su tu i akcije vezane za Tucidan, kada se porodično priprema hrana. Badnji dan sa badnjakom i njegovom simbolikom, Božićna Česnica, Pečenica, položajnik, sve šaroliko i raznoliko, danas malo svedenije nego nekad, ali i dalje vezano isključivo za naše pouzdanje u Boga koji se iz ljubavi prema čoveku rađa kao čovek - kaže Protojerej Filipović.
Prema njegovim rečima Božić je ustanovljen na temelju ranijeg praznika Moćnog Sunca, proslavljanog među paganima posle najkraćeg dana u godini, kada sunce počinje da napreduje i to kao proslavu novog oživljavanja prirode koje se nazire već tada i koje se očekuje.
Hrišćanska vera uputila je vaseljenu na istinsko Sunce Pravde, Gospoda Isusa Hrista, kojim je sunce stvoreno i na taj način preusmerila obožavanje sa tvari na njenog Tvorca. Izmena proslavljanja nije bio čin rušenja jedne kultue i tradicije, već čin koji je ovaj praznik postavio na istinite temelje, osvećujući i upućujući trud onih koji praznuju prema jednom ispravnom cilju - kaže Filipović.
Postoje i brojna verovanja o tome šta se sme, a šta ne sme na ovaj praznik, kao što postoje i mnogi narodni običaji koji u osnovi nemaju ničeg zajedničkog za hrišćanstvom, ali mu opet daju draž i ne oduzimaju ništa od hrišćanske lepote.
Inače, osim u Srbiji, 7. januara se Božić slavi još i u Jerusalimu, na Svetoj Gori, Rusiji, Makedoniji i Gruziji. Katolici i jedan deo pravoslavaca ga proslavljaju 25. decembra.
Komentari
Poslednji komentari
Verujem u Jednoga Boga...
09:46 // 8. 1. 2021.
Jedna ispravka. Svi slavimo Bozic 25.decembra, samo su kalendari razliciti.
Hristos se rodi, draga braco i sestre.
pi#da
23:35 // 7. 1. 2021.
Jos da se zatvori slobodna zona,pa da vaskrsnu i ljudi.
Mara
13:34 // 7. 1. 2021.
Mir Božji, Hristos se rodi.SVE NEJBOLJE PUNO ZDRAVLJA OA SVEGA OSTALOG ŽELIM Juznim Vestima I svim komentatorima
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.