Buđenje ekološkog uticaja kod mladih Nišlija
Kako bi se mladi uključili u sistem donošenja odluka o životnoj sredini u Nišu, đaci 13 srednjih škola naučili su nešto više o ovoj oblasti, a u planu je da za ekološki problem koji izdvoje kao najvažniji predlože rešenje i pokrenu inicijativu.
Da se kod niške omladine probudi ekološka svest i uticaj ideja je projekta “Moje DA - Glas razuma” na kome radi Centar za razvoj građanskog društva “Protecta”. Projektom žele da motivišu mlade da učestvuju u donošenju odluka o životnoj sredini na lokalu i ojačaju učeničke parlamente srednjih škola u Nišu da se aktivno uključe u ovu oblast.
U projektu učestvuje 13 srednjih škola. Kako bi se ojačao kapacitet mladih u okviru projekta organizovane su dve obuke koju je prošlo 25 učenika. Prva obuka imala je za cilj podizanje svesti mladih o poglavlju 27 i predstavljanje uloge mladih i organizacija civilnog društva u procesu pridružavanja EU – objašnjava Zorica Stevanović, inženjer zaštite životne sredine i saradnik na projektu.
Na radionicama čuli koje su obaveze, a koja prava građana u oblasti zaštite životne sredine; foto: ProtectaPredavači iz Tima Evropa, Sekretarijata za životnu sredinu grada Niša i civilnog sektora upoznali su nedavno srednjoškolce sa obavezama i pravima koje proces pridruživanja Srbije nosi sa sobom, kao i sa Arhuskom konvencijom. Saznali su i kako funkcioniše niški Sekretarijat za životnu sredinu i kako se mladi mogu obratiti Sekretarijatu za pomoć i podršku.
Na drugoj obuci učenici su se upoznali sa politikama životne sredine na lokalu, pravima i obavezama koje imaju kao građani, načinima za jasno i koncizno predstavljanje ideja ili problema, mehanizmima lobiranja i svim ostalim neophodnim mehanizmima za uspešno uključivanje.
Tokom obuke, učenici su definisali neke od problema u životnoj sredini u njihovom okruženju, koji su po njihovom mišljenju bitni i za koje oni smatraju da mogu uticati na potencijalno pronalaženje rešenja. Sada u svojim školama sa parlamentom treba da odrede jedan problem o kome ćemo diskutovati i zajedno odabrati jedan koji će biti zajednički za sve škole – kaže Zorica Stevanović.
Objašnjava da će taj zajednički problem, za koji se proceni da je najvažniji za životnu sredinu u Nišu, biti osnov za pokretanje inicijative od strane učenika 13 srednjih škola. Inicijativa će potom biti predata donosiocima odluka u čijoj nadležnosti je da utiču na rešavanje problema.
Mladi su stub ovog društva i kao takvi, pokretači su promena. Razvijena ekološka svest i odgovorno ponašanje u životnoj sredini daju osnov mladima da se aktivno bore za svoja prava, budu informisani i prepoznati od strane donosioca odluka na lokalu a tiču se životne sredine – ističe Stevanovićeva.
Mladi mogu i treba da se uključe u donošenje odluka; foto: ProtectaKaže da su dosadašnja iskustva u radu da mladima pokazala da su oni zainteresovani, ali nedovoljno aktivni, te da i da im je potrebno dati određena usmerenja kako bi bili aktivni u zajednici.
Životna sredina je jedna od oblasti u kojoj mladi mogu dati veliki doprinos, pre svega kroz širenje informacija, vršnjačku edukaciju i pokretanje inicijativa – napominje ona.
Projekat “Moje DA - Glas razuma” finansijski je podržan od strane Ministarstva životne sredine.
Veliki odliv mladih školovanih ljudi usled nemogućnosti zapošljavanja i teška ekonomska situacija u kojoj se nalazi Srbija, dodatno ugrožavaju ekonomski prosperitet zemlje.
Kroz aktuelne priče koje promovišu angažovanje mladih ljudi, cilj nam je da afirmišemo njihov aktivizam i sve veću ulogu u donošenju odluka i njihovu zastupljenost u javnim politikama.
Južne vesti će promovisati projekte i događaje u koje su uključeni mladi ljudi, kao i pozitivne promene u nerazvijenim opštinama južne i jugositočne Srbije.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.