Bugarska donirala montažnu crkvu selu Rakita, meštani je ne žele
Selo Rakita više od 100 godina po sećanju meštana nema crkvu u selu, a sada, kada bi ovakav verski objekat mogao biti postavljen u njihovom mestu - meštani to ne žele. Dok oni kažu da ih niko nije pitao da se montažna crkva postavi u centru sela, iz Kulturno-informativnog centra bugarske manjine, koji je inicijator postavljanja, kažu da imaju blagoslov Eparhije niške i da će se ona postaviti do verskog praznika Aranđelovdana.
Inicijativa Kulturno-informativnog centra bugarske manjine Zvonce (KIC) i Crkvenog odbora crkve Svetog Ilije u tom selu, da se u susednom selu Rakita, poznatom po borbi meštana protiv izgradnje mini-hidroelektrane, postavi montažna crkva, naišla je na negodovanje dela meštana.
Predsednik Saveta Mesne zajednice Rakita Desimir Stojanov kaže da meštane i Mesnu zajednicu niko nije pitao da li žele da se takva crkva postavi u njihovom selu.
Pokušavaju na silu da naprave temelj i implementiraju crkvicu, iako se dobar deo meštana ne slaže. Gradi se na privatnoj parceli, ne na crkvenom zemljištu. Nisu pitali Mesnu zajednicu, niko nije znao da ćemo dobiti takvu donaciju - kaže Stojanov.
Problem, po njemu, je taj što niko ne gleda interese meštana, već, tvrdi, pojedinci žele da zarade.
Hoće na silu da je postave, to je neprimereno. Reč je o pranju para, ništa drugo. Nije njima stalo do crkve, ni do džamije, njima je stalo do para - kaže Stojanov.
Ko i na koji način želi da, kako kaže, "opere pare", Stojanov nije želeo da komentariše.
Inače, inicijativa da selo Rakita dobije crkvu potiče iz 60-tih godina prošlog veka, kaže Saša Zlatanov iz KIC-a, ali se od nje ubrzo odustalo, tako da selo ima samo crkveno zvono, a mesto koje je bilo predviđeno za crkvu u vlasništvu je Osnovne škole "Bratstvo", odnosno Ministarstva obrazovanja. Temelj već ozidan; foto: Lj. F.
Zbog toga je odlučeno, dodaje Zlatanov koji je i odbornik u Skupštini Opštine Babušnica, da se ona privremeno postavi na privatnom placu, dok se ne reše imovinski odnosi i parcela vrati u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve.
Procedura da se vrati na Srpsku pravoslavnu crkvu je ogromna, a mi smo rešili da je privremeno postavimo na privatan plac, da ne bi čekali. Imamo blagoslov iz Eparhije niške da crkva može da se postavi, ona je osvećena. Kad je donešena u Zvonce, otac Merdarije iz Poganovskog manastira ju je osveštao - kaže Zlatanov.
Novac za kupovinu crkve obezbeđen je preko projekta sa susednom Bugarskom i dodelila ga je Direkcija za veru Republike Bugarske. Montažna crkva kupljena je u Gadžinom Hanu, a još prošle godine dopremljena je u susedno selo Zvonce, gde i dalje stoji.
Sada su se stvorili uslovi da selo konačno dobije crkvu i temelj za njeno postavljanje se već gradi, a postavljanje je planirano za verski praznik Aranđelovdan koji je 21. novembra - kaže Zlatanov.
Da li za postavljanje crkva ima blagoslov, nismo uspeli da saznamo Eparhiji niškoj jer, kako nam je rečeno, Episkop i njegov sekretar su na terenu i nisu dostupni za komentar.
Inače, svoje verske običaje meštani Rakite do sada su obavljali u crkvi Svetog Ilije u susednom selu Zvonce u kojoj, po blagoslovu niške i sofijske Eparhije mogu da služe i bugarski i srpski sveštenici.
Komentari
Poslednji komentari
Cvetislav
12:28 // 14. 11. 2019.
Drzava Srbija odmah da donira jednu isto takvu crkvu nekom selu u Bugarskoj I da se tamo vrate prezimena ljudima na IĆ koja su imali do KRAJA 19.veka........kako to da tamo nema Srba, a kod nas Ima Bugara Koji slobodno żive u miru...?
Tanger
06:59 // 14. 11. 2019.
Kako mogu bugarski sveštenici da služe u srpskim crkvama? Za njih ne postoji granica?
Gile
23:10 // 13. 11. 2019.
Cemu tolika ulaganja u verske objekte ako si pravi vernik i pod vrbu da se prekrstis Bog ce da ti pomogne sve ostalo je kradja pod izgovorom vere
Ljoko Njojov Grdobina
08:04 // 17. 11. 2019.
To je 100% tačno. Pravi komentar
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.