Bulatović: Građani će grejanje u Nišu moći da plaćaju po kvadratu, iako zakon propisuje drugačije

autor: V.M.
Toplana dimnjak JV
Jeftiniji i fiksni i varijabilni deo; Foto: Arhiva JV

Iako je od prelaska na obračun grejanja po potrošnji prošlo više godina, u Nišu će i sledeće sezone biti moguće da se grejanje plaća po starom, odnosno da se obračunava po kvadratu površine stana. Ovo se kosi sa zakonom, rekao je i gradonačelnik Niša Darko Bulatović, ali je, kako dodaje, i od koristi Nišlijama koji troše mnogo više od proseka.

Bulatović je u jutarnjem programu NTV-a rekao da gradske vlasti razmišljaju o tome kako da reše problem građana koji žive u starim zgradama koje nemaju dobru izolaciju, niti stolariju, ali da zasada za njih postoji mogućnost da plaćaju manje, tako što će se odlučiti na grejanje po kvadratu.

Nas brine ovaj deo građana koji živi u energetski neefikasnim zgradama i koji plaćaju velike račune. Neophodno je da se radi na izolaciji, zameni stolarije, drugačijoj organizaciji podstanice, ugradnji delitelja ili kalorimetra, o svemu tome se razmišlja. Ali je značajno da smo tu učinili pomak da se tu ne plaća po utrošku nego po kvadratu, iako zakon kaže drugačije – rekao je Bulatović.


Ko će da plati razliku?

Govoreći o tome da će građani koji žive u starim i energetski neefikasnim zgradama plaćati grejanje i dalje po kvadratu, odnosno znatno manje nego što u stvari troše, gradonačelnik Niša Darko Bulatović nije rekao ko će nadoknaditi razliku.

Sa druge strane, v. d. direktor Toplane Predrag Milačić kaže da razlika u onome što plate i onoga što su zaista potrošili ne ide na teret ostalih građana, već da je to “direktan trošak Toplane”.

Inače, Gradska toplana je javno preduzeće, čiji je osnivač Grad Niš. Već godinama tavore u ogromnim dugovima i spadaju u najzaduženija preduzeća.

Zbog lošeg poslovanja Toplane su gradske vlasti za godinu dana promenile trojicu direktora.

Autor:
V.M.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Uvezu energent, ne znaju po kojoj je ceni kupljen , ne znaju po kojoj ceni će da se proda, neumeju da izračunaju da li imaju prihode i koliki su im troškovi, a glavni problem im je da li građanima dihtuju prozori. Toplota se meri u kalorimetrima i prodaje u snazi,a oni u 21. veku toplotu prodaju po m2. Mada ništa ne čudi u zemlji gde se umetnost kupuje na kg, obrazovanje novcem.

  2. nije predavanje na fakultetu ali eto..

    uradite dopunu zakona o e.

    po mogućstvu, bez tendera

    već dovoljno nervirate ljude

  3. Nije po zakonu,al nema veze imaju skupštinsku većinu pa će da izglasaju da zakon nije prekršen!!E pa neće da može,po kom osnovu može neko da bude subvencioniran samo zato što je kupio stan,jeftinije naravno,u zgradi u kojoj treba da se uloži da bi živeo komfornije i ekonomičnije.Ne mogu da se favorizuju građani koji žive u kolektivnoj gradnji,šta je sa onima koji žive u kućama i moraju to sami!

  4. Aman ljudi, ne mogu da shvatim vas, koji stalno nesto kukate i trazite preko hleba pogacu. Setite se kakva je bila zima, a radijatori su bili topli i danju i nocu. Pa sta vise trazite? Dugo godina sam u Nisu i pamtim zime sa mlakim radijatorima. Priustila bi vam jednu sezonu bez grejanja, pa da vas cujem onda!

    • Trazimo da nas ne kradu! Sto se tice danonocnog grejanja , ali i mlakih radijatora , sve to placamo najskuplje u zemlji.

    • Kad se ne grejes ne treba ni da platis! Ja tebe ne shvatam da u prodavnici ne placas nesto sto nisi uzela! kaže:

      Trazimo da na svoju instalaciju u nasim stanovima ugrade merne instrumente ako zele da naplacuju po utrosku. Ovako naplacuju „utrosak“ (citaj kradu) onoliko koliko su oni odredili da si utrosio a ne onoliko koliko je meni trebalo ili onoliko koliko sam stedeci sebi priustio. Sa tolikim novcem koliko oni naplacuju i kilovatima koje karikiraju moze se grejati ne 60 nego 360 kvadrata.

  5. Sve dok građani Niša ne shvate da je plaćanje VARIJABILNOG DELA ustvari stvarna obaveza, a da se sa FIKSNIM delom sa cenom 28,26 din/m2 mes x 12 mes=339,12 din/m2 god +10% PDV=373,032 din/m2 god je drugi porez na imovinu, koji za stan od 60 m2 iznosi još 22.381,92 din i taj drugi nezakoniti porez na stan uzima grdska uprava i političke partije koje su tako ugrađene u cenu grejanja.

  6. Pocinje smaranje sa Toplanom i nezadovoljnim potrosacima!Jedni napadaju,drugi se brane,direktori se menjaju kao carape i nista-isto!
    Pre tri godine,bila je 2014,odose tri godine zivota…

  7. Dakle,nastavljamo sa krsenjem zakona…zarad socijalnog mira i „politicke stabilnosti“ moze i krsenje mira do sledecih izbora.Gradonacelnik mora da zna da svaki zakon,cak i ako je los,mora da se primenjuje ili se donosi novi koji je bolji.Bice sudovi zatrpani…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.