Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:10, 5. 7. 2011.

| Društvo

Caričin Grad istražuju arheolozi iz Fracuske i Španije

Autor:Danilo KocićIzvor:Južne vesti
leskovac, caricin grad

LEBANE – Do kraja jula trajaće nova serija istraživanja naselja Caričin Grad, najznačajnijeg lokaliteta na jugu Srbije, nedaleko od Lebana, a u istraživanje su uključeni naučnici iz Srbije i Fracuske, ali i dva arheologa iz Španije.

Pored konzervacije dela ovog naselja i istraživanja kula, posebna pašnja će biti posvećena mermeru, koji je, kako se smatra, transportovan iz Male Azije.

Vujadin Ivaničević, naučni savetnik Arheološkog instituta iz Beograda, kaže da će se tokom godina posebno raditi na severnom delu zgrade i delu naselja gde se veruje da je bilo smešteno sveštenstvo Caričinog Grada.

- Sa druge strane, istraživanja prate i obimni radovi na konzervaciji Akropolja i ove godine će se istraživati kule, koje je, prema nekim podacima, započeto još 1912. godine i nastavljeno 1935. godine, ali nije završeno do kraja – zaključuje Ivanišević.

Arheološki lokalitet Caričin Grad ili Justiniana Prima, smatraju arheolozi, predstavlja vanserijski spomenik antičkog urbanizma i arhitekture, a istraživanja ovog lokaliteta započeta su 1912. godine. Caričin grad se nalazi na teritoriji Jablaničkog okruga, 28 klometara zapadno od Leskovca, odnosno 7 kilometara severozapadno od Lebana.
Caičin Grad je u blizini mesta svoga rođenja sagradio jedan od najvećih vizantijskih careva Justinijan I (527-565), graditelj čuvene Aja Sofije u današnjem Istambulu.

Sva dosadašnja istraživanja pokazala su da je utvrđeno naselje Caričin Grad dužine više od 500 metara i da je urbano jezgro sačinjeno od tri celine – Akropolja, Gornjeg i Donjeg grada, na kojem se nadovezuje široko predgrađe i spomenici u bližoj i dajoj okolini. Na najvišem platou, koji dominira okolinom, postavljen je Akropolj, a ispod njega leže Gornji i Donji grad.

Uz brojna posrtanja i prekide, mnoge ekipe su istraživale ovaj lokalitet. Predvodili su ih naši poznati arheolozi, od Vladimira Petkovića, Franca Mesesnela, Aleksandra Deroka, Svetozara Radojčića, Đorđa Mano-Zizija, Nevenke Spremo-Petrović, Vladimira Kondića, Vladislava Popovića do Vujadina Ivaniševića, naučnika-areologa koji poslednjih deset godina dao veliki doprinos daljem istraživanju Caričinog Grada, najznačajnijeg kulturnog središta u lebanskoj opštini i čitavom Jablaničkom okrugu.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: