Cene ogreva u Srbiji miruju, poskupelo grejanje preko toplana
Miholjsko leto je možda zavaralo jedne, a strah od zime uplašio one druge koji su ogrev nabavili već na proleće pa je manja potražnja oborila i prošlogodišnje cene, ali sada su hladniji dani povećali potražnju. Neke toplane podigle su cene, a ogrev nije toliko poskupeo pa se kubik drva prodaje, u zavisnosti od mesta u Srbiji, od 6.000 do 10.000 dinara, pelet oko 25.000 i više, a ugalj po toni oko 20.000 dinara. Procena Agencije za energetiku je da će ova zima najisplativija biti onima koji se greju na drva, a najskuplje će proći oni koji se greju na struju.
Toplane u Nišu, Leskovcu, Pirotu i Vranju počele su isporuku toplotne energije 15. oktobra, kada je i zvaničan početak grejne sezone. Radijatori su u Nišu bili topli i ranije, što je obradovalo građane koji su bili nezadovoljni povećanjem cene grejanja. Toplane u Nišu i Kragujevcu podigle cene, Vranje, Pirot i Leskovac zadržali prošlogodišnje; foto: Aleksandar Kostić
Uoči grejne sezone Gradska toplana Niš korigovala je cenu, drugi put ove godine. Grejanje je poskupelo za oko 9%, a direktor niške Toplane Predrag Milačić poručio je građanima - da to ne treba da ih plaši.
Pozivam sve naše korisnike da provere cene u drugim gradovima u Srbiji i da se uvere da smo jeftiniji od drugih - rekao je Milačić ranije.
Ipak, za razliku od Nišlija, Leskovčani, Piroćanci i Vranjanci koji imaju centralno grejanje, tu uslugu plaćaće isto kao i prethodne godine, jer toplane u tim gradovima nisu korigovale cene. Grejanje na drva ove zime isplativo, procena Agencije za energetiku; foto: Aleksandar Kostić
Meteorolozi su najavili da će predstojeća zima biti hladna pa pojedini građani već razmišljaju o dodatnim zalihama.
Agencija za energetiku Srbije procenila je da će ova zima biti najisplativija domaćinstvima koja se greju na drva jer je cena niža nego ranije. Šumsko gazdinstvo Niš ogrevno drvo prodaje po ceni od 10.508 dinara po metru kubnom sa prevozom, dok je cena bez prevoza 8.689. Na odloženo plaćanje su cene nešto veće, a kažu da je ove godine potražnja veća nego prethodne.
Cene su nešto niže kod privatnih prodavaca, gde kubik drva košta između 6.500 i 8.000 dinara, u zavisnosti od vrste. U manjim gradovima, Prokuplju i Svrljigu drva se mogu pazariti i za oko 6.000 dinara.
I cene uglja nisu znatno promenjene pa se tona, u zavisnosti od vrste, može pazariti na stovarištima od 18.000 do 20.000 dinara. Cena ogrevnog drveta opala u odnosu na prošlu godinu, manja i potražnja; foto: Aleksandar Kostić
U odnosu na prošlu godinu jeftiniji je i pelet, u Prokuplju se tona može kupiti za 26.000 dinara, a cena ide i do 35.000. Pojedini građani Niša za zimu su se pripremili još u maju.
Kupili smo pelet i platili jednu tonu oko 32.000 dinara. Pelet obično kupujemo na proleće, trebalo bi da je tada jeftiniji - kaže Nišlijka.
Analiza Agencije za energetiku Srbije pokazuje da će ove godine grejanje najviše platiti građani koji se greju na struju - za stan od 60 kvadrata neki će morati da izdvoje do 200.000 dinara tokom zime.
Niže cene ogreva i na jugu Srbije
Tona peleta se sada može nabaviti po ceni od 240 evra, dok je u septembru prošle godine cena bila 300 evra. Na svim stovarištima ogreva ima dovoljno, a cene variraju u zavisnosti od vrste; foto: Aleksandar Kostić
Oni koji se greju na drva mogu ih nabaviti po ceni manjoj za 10, odnosno 20 odsto u odnosu na septembar prošle godine, saznajemo od jednog lokalnog dobavljača. Trenutno je za kubni metar hrasta potrebno izdvojiti od 50 do 60 evra, dok je kubni metar buke između 40 i 50 evra. Prošle godine za kubik buke i hrasta plaćalo se oko 60 evra.
Bujanovčanin, koji stan od 65 kvadrata već pet sezona greje na pelet, kaže da je ta vrsta grejanja najisplativija i da u proseku potroši dve i po tone po sezoni.
Oni koji se u Bujanovcu greju na drva potroše u proseku 10 kubika u toku zime.
Sve zavisi od toga koliko je jaka zima i da li grejemo sve prostorije. U našoj kući je centralno grejanje na drva, kupili smo 12 kubika šumovog, ali će verovatno ostati nešto za sledeću godinu, jer ne potrošimo više od desetak metara – kaže jedan Bujanovčanin.
Skuplje grejanje u Kragujevcu preko Toplane, cena gasa miruje
Centralno grejanje koristi najveći broj Kragujevčana, a od 1. oktobra Kragujevac se nalazi na spisku gradova sa povećanjem cene grejanja. Ono je poskupelo za 15,6 odsto, što je jedan od značajnijih porasta cena u Srbiji. U manjim gradovima drva se prodaju na oko 6.000 dinara po kubiku; foto: Aleksandar Kostić
Poskupljenja nisu neki novitet za stanovnike tog grada, jer su i prošle godine centralno grejanje plaćali po višoj ceni pa je zaduženje za stan od 50 kvadrata, umesto 4.207 dinara, bilo 5.239 dinara.
Kada je reč o ceni gasa za domaćinstva, ona se, prema Bajatovićevoj izjavi, neće menjati pa će se kretati između 35 i 45 evra za megavat sat.
Da nije sve poskupelo u Kragujevcu svedoči cena drva koja je niža u odnosu na prošlu godinu, te iznosi od 60 do 70 evra po metru kubnom.
Cene niže i u zapadnoj Srbiji, opala i potražnja
Da li zbog relativno toplih dana ili zbog straha od dolazeće zime, tek Čačani su u septembru i oktobru pokazali manje interesovanje za nabavku grejnih energenata.
Potražnja za ogrevom u čačanskom kraju je dosta slabija u odnosu na prošlu godinu, svedoče i prodavci ogreva na stovarištima. Meteorolozi najavljuju hladniju zimu, a potražnja ogreva je manja; foto: Aleksandar Kostić
Cena drva je sada sa 8.000 dinara pala na 7.500, na pijaci - kaže Dragoljub Nikolić, drvoseča i prodavac ogrevnog drveta, koji dodaje da je za ovu godinu završio seču, jer se ne isplati ponovo ulaziti u šumu kada nema kupaca.
Na stovarištima se traže bukova drva i cer, a u ponudi se nalazi još nekoliko vrsta drveta, uglja domaćeg i pljevaljskog, kao i peleta.
Cene su u opadanju, a potražnja, koja je manja u odnosu na prethodne godine, malo je porasla sa padom temperature.
Poslednje tri, četiri zime su bile dosta tople pa se sada ljudi koji su kupovali po desetak metara drva, odlučuju da kupe po pet metara. Valjda su im ostale zalihe od prošle godine - kaže Miroslav Milošević, vlasnik stovarišta u Čačku.
Cena za kubni metar drveta je 7.000 dinara, a usluga sečenja i cepanja je 1.000 dinara, tako da je isečen, iscepan i dovezen na adresu, kubik 8.000 dinara.
Najveću uštedu u odnosu na lane ostvariće oni koji svoje domaćinstvo greju na pelet, jer je cena tog ogrevnog derivata manja za oko 10.000 dinara po toni.
Tona peleta košta 25.000 dinara, sa prevozom na adresu. Pelet je možda i najviše pojeftinio i cena je niža za oko 10.000 po toni.
Komentari
Poslednji komentari
Kalorimetar(Oblicev venac)
17:34 // 30. 10. 2024.
Direktor Toplane kaze da je grejanje u Nisu najjeftinije. Nemam razloga da ne verujem, i smatram da je proverio ono sto kaze.
Ja ga pozivam da proveri da li se negde u Srbiji greje kad je spoljna temperatura u 19 h, 17 stepeni? Na stetu i korisnika a i same Toplane, zar ne? Domacin gleda da pristedi energent i iskoristi ovo Miholjsko leto,popodnevno grejanje, direktore, je rasipanje skupog gasa!
Marko
08:36 // 30. 10. 2024.
i ove zime trovanje...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.