Cerjanka istražena, sledeća Kravljanska jama
Nakon tri dana u mračnim podzemnim hodnicima, dvoranama i pećinskim kanalima, speleolozi Zavoda za zaštitu prirode, koji su ovog vikenda istraživali Cerjansku pećinu kod Niša, kažu da su na daljini od 6.025 metara dosegli krajnju granicu do koje čovek može doći.
Pećina je pogodna za turistične ture u neuređenim uslovima, kažu speleolozi; foto: Vanja KeserNakon te razdaljine, kako priča speleolog i geomorfolog iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije Dragan Nešić, nalazi se voda kroz koju ne bi mogli ni speleo-ronioci.
Cilj je bio da dođemo do krajnjih delova pećine i uspeli smo u tome. Ipak, tu se pećina ne završava. Ubuduće ćemo istraživati Kravljansku jamu i ako se dokaže da su one dve povezane to bi značilo da je reč o velikom pećinskom kompleksu - kaže Nešić.
Kako kaže ovaj dobar poznavalac Cerjanke, ona nije pogodna za turističko uređenje sa stazom i svetlima jer kroz nju teče pećinska reka.
Nije pogodna za turiste, ali jeste za posete u neuređenim uslovima. To je vid turizma koji postoji u svetu i mogao bi da zaživi i kod nas - kaže Nešić.
Ulaz u pećinu nalazi se na 14 kilometara od Niša kod sela Cerje; foto: Vanja KeserOn je 80 sati u ovoj pećini proveo i u novembru prošle godine. Istraživanje je organizovao Zavod za zaštitu prirode Srbije u saradnji sa Direkcijom za izgradnju Grada kao upravljačem spomenika prirode Cerjanska pećina.
Deo je projekta „Biospeleološka istraživanja, praćenje podzemnih tokova u krasu i istraživanja krajnjih delova pećine Provalije i kraške jame iznad sifonskog vrela u Kravlju“.
Komentari
Poslednji komentari
Miloš
10:43 // 7. 12. 2015.
Poslao sam upit mejlom Turističkoj organizaciji Niša oko obilaska pećine i već nedelju dana mi niko ne odgovara.
ГоранЧе
00:01 // 1. 12. 2015.
До год вољни и способни само коментаришу, чекајући и надајући се бољем, накарадни беспоштедно обезвређују било кад седе било кад раде
Miško
17:46 // 30. 11. 2015.
Opet isto pitanje: kada će regularni građani dobiti mogućnost da posete pećinu u tim "neuređenim uslovima"???
Više puta sam tamo vodio goste i jedino što mogu da im pokažem su rešetke na ulazu.
Marko
19:20 // 30. 11. 2015.
Ne vredi vise pitati, ove na vlasti to ne interesuje. Taman je lepo pocelo i ljudi su zavrsili obuku za vodice i dosli su izbori... Ovi pokradose i nezavrsise put do pecine od evropskih para a unistise postojeci i sada ih pretrise privredni kriminal. Mi cemo da cekamo i da se nadamo. A i sta cemo u pecinu kada je mrak svuda unaokolo?
Milos
21:52 // 30. 11. 2015.
Upravo tako, koliko para treba da se jedna pecina malo osvetli i pusti u rad? Ne puno, nije to Beograd na H2o! ;)
Saša Matijašević
10:23 // 1. 12. 2015.
Dežurni pljuvači neka se prvo raspitaju pre nego što pljunu.
Za informacije o obilasku pećine imate na lokacijama:
http://www.visitnis.com/speleologija.html
Turistička organizacija Niš
Telefon : + 381 18 505 689
El.pošta: [email protected]
Za geokešere imate i http://coord.info/GC663JQ
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.