Cevi za MHE u Rakiti zasada ostaju na mestu - sud poništio odluku Ministarstva
Da investitor ipak nije dužan da izvadi cevi iz Rakitske reke piše u presudi Upravnog suda, koji je odlučivao o žalbi investitora na rešenje Ministarstva zaštite životne sredine, kojim mu je naloženo da izvadi cevi u dužini od 350 metara. Predmet je vraćen u inspektorat na ponovnu analizu. Investitor mini-hidroelektrane Goran Belić zadovoljan je presudom, dok iz inicijative Odbranimo reke Stare planine kažu da će se oglasiti nakon konsultacija sa advokatima.
Ekološka kriza oko mini-hidroelektrane "Zvonce" prerasla je u pravnu, koja traje i dalje. Investitor je u gradnju u selu Rakita krenuo sa građevinskom dozvolom, uz mišljenje Zavoda za zaštitu prirode i drugih nadležnih javnih institucija i preduzeća da može da gradi. Usledila je najveća pobuna zaštitnika prirode, pa reakcija Ministarstva - stručnjaci Zavoda opet su izašli na teren da provere da li investitor radi po dozvoli i uslovima.
Decembra 2018. godine inspektor Zavoda ustanovio je da su cevi u dužini od 300 - 350 metara postavljene kako ne bi trebalo, u korito velikih voda, pa početkom januara naredne godine nalaže uklanjanje.
Nakon što se investitor žalio Ministarstvu, drugostepeni organ ministarstva ostao je pri stavu inspektora, a investitor se zatim žalio Upravnom sudu. Posle više od godinu dana čekanja, aktivisti su odlučili da nešto preduzmu i sami sprovedu zaključke inspektora i uklone cevi.
Sada je za njih presuda koja ne rešava situaciju, već produžava agoniju oko Rakite, iznenađenje.
— Odbranimo reke Stare planine (@O_R_S_P) October 2, 2020
Za investitora je, sa druge strane, ovakva presuda očekivana. Upravni sud poništio rešenje Ministarstva zaštite životne sredine; foto: printskrin
Potpuno očekivano, rešenje je nezakonito po mnogo aspekata, a ovo je samo jedan od aspekata. Nezakonito jer ga je doneo nenadležan organ. Kada se radi po građevinskoj dozvoli, samo nadležni inspektor može da kontroliše radove, a to je građevinski. Ne mogu drugi inspektori, jer se radi po građevinskoj dozvoli koja je doneta i na osnovu njihovih pozitivnih mišljenja - kaže Belić za Jućne vesti.
On dodaje da je rešenje nanelo ogromnu štetu državi i njemu kao investitoru, a da se zloupotrebljavalo na više načina.
Drugostepeni organ nije video formalne nedostatke, u obavezi su da ponište prvostepeno i da inspektor ponovo pogleda da li tu ima povreda. Jedino je Ministarstvo zaštite radilo nezakonito, ostala ministarstva su radila po zakonu. Nismo ni imali dovoljan rok za žalbu - kaže investitor.
Upravo je nesprovođenje rešenja inspektora Ministarstva žaštite životne sredine da se izvadi deo cevovoda bio razlog da se aktivisti i meštani sami okupe i pokušaju da oni to urade. Cevke su ostale na mestu, a simbolično je cevovod onesposobljen.
Komentar na presudu Upravnog suda za sada nemaju u inicijativi Odbranimo reke Stare planine, jedan od njihovih lidera Aleksandar Jovanović Ćuta kaže da će se oglasiti nakon što pročitaju presudu u celosti i nakon konsultacija sa advokatima.
Podsetimo, prilikom obilaska radova na postavljanju cevovoda za MHE, republički inspektori Dragana Šelmić i Milan Štetić utvrdili su da je od 300 do 350 metara cevovoda postavljeno u okviru prirodnog korita za velike vode i naložili su prestanak radova i vađenje postavljenih cevi.
Komentari
Poslednji komentari
I šta
00:01 // 3. 10. 2020.
I sad kao mi ovce trebamo da poštujemo odluku ovog korumpiranog suda? I zakone ove smešne poljane(srbija ne može da se nazove državom sa ovakvom vlašću)!? More narode pamet u glavu i zakon u ruke!
niszvezda
15:47 // 2. 10. 2020.
Iznad upravnog suda postoji ustavni sud...a u ustavu piše da REKA NE MOŽE DA SE PRODA
Otpor
14:18 // 2. 10. 2020.
Idemo SNS....
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.