Članovi Sindikata socijalnih radnika najavljuju protest - malo radnika, velike razlike u platama
Nedovoljno radnika i velike razlike u platama zaposlenih u sistemu socijalne zaštite, ali i nedostatak reakcija na njihove probleme iz Ministarstva, povod je zbog kojeg će predstavnici Sindikata izaći na ulicu i u Beogradu protestovati. Kažu da neće obustavljati rad kako ne bi ugrozili korisnike, ali traže da njihovi zahtevi budu ispunjeni.
Izostaju reakcije resornog Ministarstva, a problema je sve više, kaže Aleksandra Denić iz Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti Srbije. Zato su na sastanku zaključili da je protest jedino moguće rešenje.
Svi članovi usaglasili su se da je vreme da je zbog neadekvatnog odgovora i nedostatka volje od strane Ministarstva da saslušaju i reše naše probleme štrajk jedini način da nastavimo celu ovu priču - kaže Denić.
Ističe da sistem trpi velike nedostatke u broju radnika i da ih je na nivou zemlje trenutno oko 7.500, a da je predviđeno da ih bude 9.200.
To se, dodaje, odražava na samu organizaciju posla i na produktivnost i dovodi do toga da radnici izgaraju.
Od ministarke smo za zalaganje tokom svih dosadašnjih talasa korone dobili samo pohvalu i ništa više - žali se Denić.
Jedan od zahteva Sindikata je i adekvatno vrednovanje njihovog rada, ali i rešavanje statusa zdravstvenih radnika u sistemu socijalne zaštite.
Nikada disparitet unutar samog Ministarstva nije bio toliko izražen. Zdravstvene radnike u ustanovama socijalne zaštite finansira Republički fond za zdravstveno osiguranje, tj. prenosi nam samo osnovnu platu bez rada nedeljom, na državni praznik, bez noćnog rada, isplata jubilarnih nagrada i otpremnine, bez plaćanja putnih troškova. Imamo drugi izvor direktnog finansiranja iz Ministarstva i time se finansira defektološka služba, tj. radnici i saradnici koji su u neposrednom kontaktu sa korisnicima. Treći izvor je iz sredstava budžeta od čega se finansiraju tehnička služba, administracija, kuhinja i druge - objašnjava Denić.
Denić kaže da zdravstvene radnike u oblasti socijalne zaštite sistem vidi kao radnike primarne zdravstvene zaštite i da su jednaki sa sestrama koje rade u ambulantama i domovima zdravlja, a da je ono što rade na nivou rada u bolnicama.
Radimo sa najosetljivijom populacijom. Konkretno u “Kulini”, gde sam zaposlena, radimo sa osobama potpuno ili delimično zavisnim od tuđe pomoći, tako da je naš posao sam po sebi dovoljno težak i ne može da ga radi svako. Crpimo i energiju i emocije - ističe ona.
Navodi da su predstavnici Sindikata više puta slali molbe i zahteve predsednici Vlade, predsedniku države i Ministarstvu, ali da nisu dobili nikakve odgovore.
Problema je, tvrdi, bilo i ranije, a potezi Ministarstva i tada su bili kratkog daha, samo da smire trenutnu situaciju.
Denić napominje da obustave rada neće biti kako korisnici ne bi ostali bez nadzora i nege, već da je dogovor da sindikalci održe protest u Beogradu, ali da će datum i detalje utvrditi na narednom sastanku.
Komentari
Poslednji komentari
Srecko Sojic
16:20 // 2. 3. 2022.
SOCIJALNI NERADNICI SA 100 HILJADA PLATE I JOS TOLIKO MITA STRAJKULJU
STA MI OBICNI SMRTNICI DA RADIMO U OVOJ ZEMLJI KOJA JE EKONOMSKI TIGAR NAZADNO DNO DNA
Poltron
22:58 // 2. 3. 2022.
To si u pravu i ti prmaš u vodovodu oko 75000 i ništa ne radiš a radnici kao ćistaćice 50000 dinara važno da menjaš šeširi i kucaš poruke
Torpedo
21:31 // 3. 3. 2022.
" obicnim smrtnicima" niko ne brani da strajkuju ! Tako, da ne lupetaj, ako ne smes ,zivi u misijoj rupi !
Motač kablova 50+
13:50 // 2. 3. 2022.
Pa da, preko 500000 zaposlenih u javnom sektoru, lokalnim i državnim službama, u ovoj jadnoj Srbiji su sve sami stručni radnici! A ti i dalje planduj!
Vlada
14:25 // 2. 3. 2022.
A sta ces, neko planduje u mladosti umesto da uci skolu a neko kasnije. Tako ti je to u zivotu.
Vlada @Motač kablova 50+ @Pera pisar iz administrativnog
10:29 // 2. 3. 2022.
Obzirom na gramatiku koju u svom prvom komentaru koristite, ne bih rekao da ste "visokoškolovani". A i sadrzaj istih govori koliko ko "ima pojma". Svako dobro i zelim vam obojici da sto pre nadjete dobro placen inzenjerski posao i batalite motanje kablova kad ste vec obrazovani i sposobni i znate kako je u svetu. P.S. Diplomirani sociolog nije administracija nego strucni radnik.
FPN
14:45 // 2. 3. 2022.
Za rad u Socijalnim centrima potreban je završen Fakultet političkih nauka, smer Socijalni rad i socijalna politika! A ne završena sociologija! To što kasabi Niš nedostaje popunjava se dipl sociolozima kojima to NIJE struka. Uporedite programe fakulteta. napreDNO
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.