Članovi udruženja osoba sa invaliditetom druženjem sa policijom uklanjaju predrasude i barijere
Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, članovi udruženja Mi i L. Down imali su priliku da u parku Čair isprobaju policijska vozila, uključe sirene, postave pitanja i upoznaju se sa radom policije. Iz policije su naveli da više nisu "kruti i tradicionalni" kao nekada, već da kroz razne edukacije pružaju jednaku zaštitu svim građanima. Prema poslednjem popisu, u Srbiji ima 350.000 osoba sa invaliditetom.
foto: Nikola Đukić Svakog 3. decembra od 1992. godine obeležava se Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, a ove godine to su organizovala udruženja Mi i L. Down kako bi svoje članove upoznali sa radom policije, jer kako je rečeno, postoje predrasude izazvane frazama “Budi miran, inače će doći policija”.
Lelica Bogdanović čiji sin ima Daunov sindrom istakla je da događaji poput ovog ne bi trebalo da se održavaju samo na razne međunarodne dane, već da bi trebalo da ih bude mnogo češće, kako bi javnost mogla da upozna sa kojim problemima se susreću, ali i da utiču na državu da ih novim zakonima prepozna.
Druženje je opustilo decu i ovakve manifestacije bi trebalo organizovati tokom cele godine, a ne samo na Dan osoba sa invaliditetom. Više od 80% dece sa Daunovim sindromom je od 80-ih godina bilo u institucijama i mi kao roditelji smo se borili da deca ostanu u porodičnom okruženju. Sada je bolje. Apelovala bih na roditelje, ali i lekare da ne stvaraju paniku u glavama roditelja. Država mora da sagleda biološke porodice, hraniteljske su i više nego sagledane i motivisane - navela je Bogdanović.
foto: Nikola Đukić Ovakva udruženja, značajna su, kako članovi navode, kako za decu, tako i mlade roditelje koji deleći iskustva sa ostalima mogu biti pripremljeni za sve što ih čeka u budućnosti.
Iz Udruženja Mi naveli su da su druženje sa policijom organizovali kako bi “otklonili barijere” i njihovim članovima pokazali da su im pripadnici policije prijatelji, kojima se mogu obratiti za pomoć.
foto: Nikola Đukić Iz policije su naveli da su akcijom u parku Čair hteli da doprinesu i podrže Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, zbog čega su dovezli nekoliko policijskih vozila, članovima udruženja omogućili da ih isprobaju, puštaju sirene i slikaju se sa njima.
Ranije je policija bila kruća i tradicionalnija, a danas polacajci prolaze razne obuke i edukacije na podizanju svesti o osobama sa invaliditetom i razvijanje empatije svim kategorijama građana. Najbitnije je da svim građanima pružimo jednaku zaštitu bezbednosti i ostvarivanje prava - rekli su iz policije.
Podsetimo, Udruženje Mi nedavno je obeležilo i Međunarodni dan mentalnog zdravlja i poslali poruku da su podrška i socijalizacija najbitniji za članove i volontere Udruženja osoba sa mentalnim invaliditetom Mi, koje postoji oko 60 godina, ali se oni najčešće sreću sa predrasudama u društvu.
Tada su naveli da svim svojim aktivnostima žele da skrenu pažnju koliko je važno da decu osposobe za život i omoguće im sigurnu zajednicu.
U Srbiji 350.000 osoba sa invaliditetom
Prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije, čak 1,3 milijarde osoba koje imaju neku vrstu invaliditeta, što čini 16% ukupne svetske populacije.
U Republici Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, žive 356.404 osobe sa invaliditetom što čini 5,46% ukupnog stanovništva. Od tog broja 148.104 su muškarci, 208.300 je žena.
Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog navode da prema vrsti i izazova sa kojima se suočavaju, najviše je onih koji imaju problem sa hodom i penjanjem stepenicama 213.885, sa vidom 116.047, sluhom 90.525, samostalnošću pri odevanju/ishrani i održavanju higijene 84.385, probleme pri pamćenju i koncentraciji 62.824 i komunikaciji 45.477 osoba.
U gradskim naseljima ih je ukupno 196.664, a prema godinama starosti, najviše je onih sa 65 i više godina 246.901, dok dece sa invaliditetom, starosti ispod 15 godina, ima 5.426 osoba.
Komentari
Poslednji komentari
MilosNis
20:56 // 3. 12. 2024.
"nisu "kruti i tradicionalni" Ha HA HA kakva izjava. Pa sad su gori 10x. Sto je demokatija veca palica im je duza. Nista ne rade po zakonu nego kako im se naredi, danas bijemo studente sutra komsije. Ne diramo narko dilere, kriminalce, lopove, nasilnike, huligane dok nam neko ne kaze da mozemo.
Kakva drzava takva i policija, podanicka i u sluzbi zastite vlasti a ne naroda! Daleko vam lepa kuca!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.