Crveni krst Niš čuva uspomenu na teške istorijske trenutke [foto]
Volonteri i zaposleni u Crvenom krstu bili su na mestima pogođenim bombama, nepogodama, pošastima, a neke od teških trenutaka za građane Niša zabeležili su na fotografijama. Već 140 godina ova organizacija deluje u Nišu, a fotografije iz njihovih albuma koristi i muzej za istorijske izložbe.
Ratomir Petković skoro 30 godina radi u Crvenom krstu i jedan je od hroničara u ovoj organizaciji. Petar Stojković i Ratomir Petković decenijama rade u Crvenom krstu; Foto: V. Milić
Fotografisao je i trenutke tokom NATO bombardovanja 1999. godine, a uglavnom je beležio kršenje Ženevskih konvencija, odnosno nečovečno postupanje prema građanima tokom rata.
Samoinicijativno sam fotografisao jer sam znao da će te slike biti sve više tražene. Uglavnom sam beležio kršenje Ženevske konvencije - kaže Petković.
U njihovim albumima su i Niški maraton, likovna kolonija u Kuršumlijskoj banji, predavanja u Školi u Trupalu, trenuci kada su krenuli s Prvom pomoći, rad sa gluvonemom decom, boravak dece u Baušiću i fotografije mnogih drugih njihovih aktivnosti. Autor fotografija Ratomir Petković; Foto: V. Milić
Petković iz albuma izdvaja i fotografiju starog četnika iz Zaplanja, kome su takođe nosili pomoć.
Svaka je za sebe priča. Počev od bombardovanja, postavljanja plastika na zgrade, kuće, do nekih operacija. Svakojakih. Ovo je fotografija čiče četnika kome smo doterali pomoć. Interesantna je to priča, čak su ga i sinovi odbacili pa je on negde u Gornjoj Studeni u nekoj bači - opisuje Petković.
Sekretarka organizacije u Nišu Sanja Stojanović kaže da arhiva Crvenog krsta ima fotografije iz Prvog i Drugog svetskog rata, perioda kada su u Srbiju dolazile izbeglice iz Hrvatske, Bosne, sa Kosova i Metohije.
Iako organizacija nema zasebnu službu koja se bavi arhiviranjem fotografija, zaposleni se trude da čuvaju uspomene.
Crveni krst Srbije ima Spomen sobu i službu koja se bavi time. Mi smo imali ideju za jedan mali muzej ili spomen sobu, da deo fotografija bude izložen i da bi građani mogli da vide. Sada mogu samo kada organizujemo neke manifestacije - kaže Stojanovićeva.
Foto: V. MilićI zgrada u kojoj se nalaze u Obrenovićevoj ulici stara je skoro ceo vek. Sagrađena je 1927. godine i vapi za rekonstrukcijom, za koju trenurno kažu da nema novca.
Na Svetski dan Crvenog krsta iz ove organizacije napominju da su ovogodišnje aktivnosti povodom obeležavanja godišnjice posvetili deci, te ove nedelje učenici prave program u Dečijem centru, a organizuju i donacije školama.
Inače, 8. maja je rođen osnivač Crvenog krsta i Crvenog polumeseca Anrij Dinan.
Komentari
Poslednji komentari
Rade
12:16 // 9. 5. 2019.
Jel' ih ima na slikama četnici kao veliki junaci, koji su sarađivali sa Nemcima?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.