Da li će gradska vlast pitati Nišlije kako žele da se troše njihove pare?
Iako je gradska vlast obećala da će uključiti Nišlije u kreiranje budžeta, kako tvrdi aktivista Milan Stefanović, do sada to nije urađeno, a i verovatno neće do kraja godine. Građani kažu da žele da se više pitaju, jer su to ipak njihove pare.
Budžet za 2018. godinu biće razmatran i usvajan u decembru ove godine, a kako je taj rok blizu, tehnički nema vremena da Nišlije, koje i pune taj budžet, budu na većem nivou uključeni u donošenje odluka vezanih za trošenje njihovih para. Takva praksa postoji u nekim evropskim zemljama, kao što je Poljska. Aktivista Milan Stefanović, iz organizacije “Protekta”, koja se bavi pitanjima uključivanja građana u odluke o budžetu, žali se, ipak, i na nedovoljnu volju građana.
Građani uglavnom nisu zainteresovani za gradski budžet, njihovo neznanje potiče iz nezainteresovanosti. Moraju postojati mehanizmi koji uključuju građane u kontrolu potrošnje budžeta, da bi on bio transparentniji. Građani pune budžet i bolje znaju šta treba uraditi u njihovoj ulici ili mesnoj zajednici, nego neki opštinski činovnik - kaže Stefanović.
U nekim gradovima postoji “gradski vodič kroz budžet” gde je kroz slike i grafikone objašnjen postupak trošenja narodnih para. Stefanović navodi da bi trebalo uvesti više sastanaka sa građanima po mesnim kancelarijama u postupku pravljenja budžeta, ali da u Nišu postoje samo javne rasprave koje su nekvalitetne i organizuju se u zadnji čas.
Budžet se usvaja u decembru i zadnji je čas da se građani probude iz sna, ali i za gradsku vlast da uključi građane. Imali smo 2-3 okrugla stola sa gradonačelnikom i njegovim zamenikom, obećali su rešenje, imaju dobru volju na rečima, ali sam pesimista - objašnjava Stefanović.
Da li će se nešto promeniti naredne godine ostaje da se vidi, a Nišlija Proka Živković jedan je od onih koji bi da znaju "čije su naše pare".
Ako građani kroz poreze, dažbine i takse učestvuju u prilivu budžeta, u svakom slučaju bi trebalo da znaju kako se troše te pare. Vlast bi trebalo da ima obavezu da upozna svoje građane sa tim - kaže Proka Živković.
Podsetimo, prvi grad na jugu Srbije koji je uključio građane u odluke o budžetu jeste Leskovac, kroz onlajn anketu na sajtu Grada.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan Marković
12:17 // 13. 11. 2017.
Ova inicijativa mi izgleda prepisana iz grada Šapca ili su Vam je ovako prepisanu doneli iz Beograda.
TOPLANA?!
15:58 // 11. 11. 2017.
KADA će niška tzv toplana početi da nas greje? Zaledili smo se u stanovima- i to za velike pare za fiktivne račune, očigledno! Gde su pare? Zašto nas razhlađuju u novembru?
Žika
14:32 // 11. 11. 2017.
Lipši magarče do zelene trave. Šarena laža za široke narodne mase.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.