
Na današnji dan 1918. godine, tačno u 11 sati u vagonu maršala Ferdinanda Foša u Francuskoj, sile Antante i Nemačke sklopile su primirje čime je stavljena tačka na dotadašnji najveći ratni sukob u svetu. Ovaj dan se od 2012. godine u Srbiji obeležava kao državni praznik u čast svih znanih i neznanih boraca koji su dali svoje živote za odbranu otadžbine.
Prošle su 104 godine od kada je potpisano primirje koje je bilo na snazi sve do zaključenja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, čime je i formalno okončan četvorogodišnji rat.
Svoje utočište srpska vojska pronašla je na ostrvu Krf, kako su ga Srbi tada zvali „ostrvo spasa“. Nasuprot tome, grčko ostrvo Vido, poznatije kao „ostrvo smrti“, služilo je kao bolnica, a zbog nemogućnosti dostojnog sahranjivanja preminulih ratnika, oni su spuštani u Jonsko more, mesto koje je nazvano Plava grobnica, što je pesnik Milutin Bojić opisao u svojoj istoimenoj pesmi.
Srpska vojska se sve do proboja Solunskog fronta oporavljala na ostvru Krf gde se i danas nalazi Srpska kuća, svojevrsni muzej u kome se mogu naći fotografije, predmeti, lične stvari, uniforme i oružje kao svedočanstvo velike tragedije srpskih boraca palih za slobodu.
Jedan od najpoznatijih srpskih izviđača tokom Prvog svetskog rata bio je rođenji Zaplanjac i odlikovani solunac Dragutin Matić poznatiji kao „Oko-sokolovo“ čija fotografija se našla na stranicama udžbenika širom sveta, u ratnim albumima, kao i u brojnim svetskim muzejima.
Zbog izuzetnog istorijskog značaja za Srbiju 11. novembar je posvećen svim stradalnicima koji su ostavili svoj dubok trag u skupo plaćenom primirju.
Za amblem državnog praznika uzeta je Natalijina ramonda, ljubičasti cvet „feniks“ koji se u sušnom periodu osuši, a sa pojavom kiše opet ozeleni, oko kojeg su obavijene dve zelene-crne trake simbol nosioca Albanske spomenice.
Natalijina ramonda ili kako je još zovu „Vaskrsavajući dragulj Balkana“ postala je simbol stradanja srpskih ratnika, ali i Srbije koja se nakon velikih gubitaka ponovo uzdigla kao država i već 1. decembra 1918. godine obrazovala Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca.
U gradovima na jugu zemlje, Dan primirja se obeležava uz pomen i polaganje venaca na spomenike posvećenim znanim i neznanim žrtvama Prvog svetskog rata.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
… neznani borci su toliko bili neznani da se ne zna ni da li su uopste i bili borci.
@Filozof:Koj’ li si mi ti moj „filozof“,kada ne znaš istoriju svoga naroda i tvojih predaka?A, be…da ti nisi „samonikál“ tj.vetar te posejal u ovó podneblje k’o tikvu?Ti ako si ne znaš od kuga si potekal-ja i još mnogi,čiji su pradedovi poginuli u Velikom ratu,ZNAMO koji smo i čiji smo!Moj pradeda je poginuo u Kolubarskoj bitki /ako znaš kadá je bila/,koja je počela na njegovu Krsnu slavu 16.11.
@Filozof : Ne blati ime Filozof – nisi ni prinet slovu „F“ akamoli ostalim slovima tog imena , titule …
Mnogim neznalicama i nepismenima si postao „drug“ . Eno ti ih medju SNS-ovce , pogrešiti nećeš !
@Smuk II,
Kanda je pradeda „Filozofa“ bio najpoznatiji Niski lekar, pobratim Dragise Cvetkovica, a deda poslanik Demokratske stranke Milana Grola nakon II Svetskog rata, a cukundeda visoki oficir Kraljeve vojske koji je vojsku preko Solunskog fronta u Srbiju vratio …
A ti samo nastavi negovati svoje plemenito poreklo iz pasivnih krajeva a botu Zlobniku sendvic odneti …
@“Filozof“ : Svaka čast čukundedi, pradedi, dedi na svemu što su uradili i postigli ali moj komentar se nije odnosio na njih već na njihovog „naslednika“ tj. tebe koji si napisao nesuvisli komentar nedostojan tvojih pradedova! Možda je u pitanju tvoje neznanje – koje sam u komentaru i naveo! Čudi me da nisi na nivou svojih predaka i zato : ne brukaj pretke , radi na sebi , zbog NJIH !
sad u čast Dragutinovu trebamo da spalimo oko sokolovo parking servira al onako ritualno ispred gradske kuće + pečenje, vruća rakija , muzika,….
Nedostojni smo svojih predaka kao narod !
Apsolutno ! Lepo je ovde receno, kad odete u Solun, batalite Cosmos, nego na Zejtinlik, da dozivite katarzu. Za one koji nemaju kada ili para, u Francuskoj ulici su grobovi srpskih junaka i saveznickih boraca! Da shvatite da nisu samo ofanzive u ll svetskom ratu postojale, vec herojska borba srpskog seljaka u Velikom ratu !
Ми се нисмо мирили, ми смо победили.
Dan primirja !? Ako je Boga, i pravde, a jest tako, trebalo bi slaviti Dan pobede. Žrtve u Podrinju, Mačvi, Albanska golgota i Kajmakčalan imaju svoje mesto na strani POBEDNIKA. Dokada cinizam Zapada.
Ma, batali ,dal je Zapad cinican ili ne, niko te na specava da odes na Staro groblje i obidjes spomenike ve!ikih junaka, sto zivot dase za slobodu Srbije ! Pobednici jesmo a tradicije se setimo jednom godisnje !
Prvo su ih Princip i masonska „crna ruka“ gurnuli u rat a onda su bezali preko Albanije.
Gavrilo Princip i ostali Mladobosanci su zaneseni mladici zeljni slobode, za koju su spremni da se zrtvuju. Nisu oni krivi. Krivi su Apis i Crnorukci (ubice kralja Aleksandra i kraljice Drage) koji su ih naoruzali i gurnuli u vatru. Od koje su Srbi tesko stradali.