Dan železničara i sećanje na puštanje u rad pruge Beograd - Niš
Na današnji dan, 15. septembra 1884. godine puštena je u redovni saobraćaj železnička pruga Beograd - Niš, a ovaj datum se obeležava i kao Dan železničara. Srbije. Prva svečana kompozicija tom prugom prošla je 4. septembra iste godine, tada i dalje bez voznog reda. Posle mnogobrojnih najava, ova pruga i dalje čeka svoju modernizaciju.
Početak gradnje pruge počelo je 1881. godine kada je srebrnim budakom simbolično obeležio kralj Milan Obrenović. Bila je to prva redovna železnička linija na teritoriji tadašnje Kraljevine Srbije.
Datum početka redovnog saobraćaja na ovoj relaciji prihvaćen je kasnije kao - Dan železničara koji se i danas obeležava.
Brojne najave su bile da će ova pruga dobiti svoj moderan izgled, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da će se vozovi kretati i do 200 km na sat. Zasad, vozovi putuju oko 7 sati, a iz Železnica Srbije kažu da od 10. avgusta, zbog radova, vozovi na realciji Niš - Beograd idu alternativnim pravcima.
Prva svečana kompozicija tom prugom prošla je 4. septembra 1884. godine, tada i dalje bez voznog reda. Ispraćaju tog voza, iskićenog cvećem i srpskim trobojkama, pored velikog broja građana, prisustvovali su ugledni gosti iz Beča, Budimpešte i Pariza. Voz je krenuo u 8:30 iz Beograda, a u Niš je stigao u 18:23.
Najstarija pruga na teritoriji današnje Srbije puštena je u rad avgusta 1854. i povezivala je Belu Crkvu sa delom Banata koji se danas nalazi u Rumuniji.
Komentari
Poslednji komentari
Mucenik
18:16 // 16. 9. 2022.
KUDA IDE NAŠA ŽELEZNICA?
Voz "Soko" je zadovoljio znatiželjnost vođećih poličara i putnika koji ga koriste. Za ostale i raspadnute pruge i vozova malo ih briga zaobilazi, kao kiša oko Kragujevca. Voz na liniji Niš-Bor (130 km) putuje pet sati u jednom pravcu, sporiji je od vozova iz 19. veka. Putnički vioz na liniji Majdanpek-Kučevo ne saobraća godinama. Železnička stanica u Boru je ruinirana,
Mucenik
20:53 // 16. 9. 2022.
Nastavak:
proterano je osoblje, a stanica je pretvorena u WC bez šolje, vode i čučavce i prostor pun sa svakojakim otpadom. To je sramota za Srpsku železnicu i za grad bakra, srebra i zlata. Ovo se događa u 21. veku u zemlji Srbiji, žalosno i sramno. Valjda će se nadležni sete da i ove anomalije srede, u suprotnom neka im služi na čast i obraz, ukoliko ga imaju.
Zlobnik II
17:18 // 16. 9. 2022.
Pak li će pustaju prugu u promet , na 200-godišnjicu ! Vredi to doživeti !
Robin Hud
11:09 // 16. 9. 2022.
Pruga je sada u gorem stanju nego 1884., pa se vise ne racuna u prugu vec cekamo da sef sekte je otvori u novoj istoriji
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.