Danas se i u Nišu slavi pobeda nad nacizmom i fašizmom i Dan Evrope
Premda je Drugi svetski rat zvanično završen septembra 1945. godine, kako kaže niški istoričar Aleksandar Dinčić, kao Dan pobede nad nacizmom i fašizmom u Evropi, slavi se 9. maj, kada je nacistička Nemačka kapitulirala. Pored toga, u zemljama Evropske unije se ovog dana obeležava i Dan Evrope. I u Nišu će se, uz brojne programe, obeležavati ovaj datum.
Deveti maj, kao dan pobede nad fašizmom i nacizmom u Evropi, navodi Dinčić, imao je veliki značaj za nekadašnju SFRJ, kasnije SRJ i danas Srbiju, koji skupa baštine antifašističku borbu jednog pokreta otpora i njegov doprinos u pobedi nad Hitlerovom Nemačkom.
U Nišu se nekada 9. maj uglavnom obeležavao prilikom pomena oslobođenja Beograda ili Niša. Kada je reč o Evropi, ali i nekadašnjoj Jugoslaviji, glavna ratna bitka vodila se na Istočnom frontu. Evropski istoričari, koji su bili lišeni ideološkog tereta su mnogo ranije pisali da je nemerljiv doprinos u velikoj pobedi nad fašizmom i nacizmom u Evropi imao srpski narod, koji je dvadesetsedmomartovskom akcijom poremetio Hitlerove planove po pitanju Sovjetskog Saveza - rekao je Dinčić.
Otpor u Aprilskom ratu kod nas, kao i u Grčkoj, dodaje, još je više odložio realizaciju plana „Barbarosa“.
Hitler je zbog visokih gubitaka na Balkanu naredio čak i istragu, a sam nemački napad na SSSR je morao da zakasni za šest nedelja. To se ispostavilo kao ključno da se nemačka ratna mašinerija krajem 1941. godine i usled nezapamćene zime zaustavi ispred Moskve. Kasnije su nacistička ratna kola krenula nizbrdo, dok se nisu potpuno slomila - kaže istoričar.
U Nišu će se, kako je navedeno na zvaničnom gradskom sajtu, obeležavati ovaj dan, polaganjem venaca ispred Logora na Crvenom krstu, kao i na spomeniku Oslobodiocima Niša.
I Dan Evrope se obeležava u Nišu
Dečjom predstavom, horskom muzikom, izložbom kreativnih radova nastalih u niškom EU info kutku i fimovima biće obeležen Dan Evrope u Nišu, koji se proslavlja u čast takozvane Šumanove deklaracije iz 1950. godine, kojom započinje ideja o ujedinjenju evropskih zemalja.
Vizija Roberta Šumana bila je stvaranje evropske institucije koja bi udružila i upravljala proizvodnjom uglja i čelika. Sporazum koji je stvorio takvo telo potpisan je tek godinu dana kasnije. Šumanov predlog se smatra početkom onoga što je sada Evropska unija, a od 21 do 23 sata biće osvetljeno Narodno pozorište u Nišu u bojama zastave Evropske unije - navode u EU info kutku.
U čast Dana Evrope će, dodaju, u Niškom kulturnom centru, od 20 sati biti prikazana 2 filma savremene evropske produkcije - francuski Nisam đubre i slovački Fer-ple“.
Komentari
Poslednji komentari
Indijanka
15:38 // 9. 5. 2018.
1941. nije tacna godina u tekstu. Zar niko ne čita s razumevanjem?
Ja
15:15 // 9. 5. 2018.
A zašto se u na Dan pobede u Drugom Svetskom ratu polažu venci na spomenik oslobodiocima iz Prvog Svetskog rata? Spomenik oslobodiocima je postavljen 1937.godine, dakle pre Drugog Svetskog rata.
Dragan R
14:09 // 9. 5. 2018.
Kakav je to dan pobede protiv fašizma i nacizma? Nismo mi ratovali protiv nikakvih bezimenih fašista i nacista, već protiv NEMAČKE i njenih slugu Bugara, Hrvata, muslimana i Mađara. A dan Evrope, ako je zaista dan Evrope, ne treba da ima nikakve veze sa Evropskom Unijom, jer postoji Evropa i van EU, a ako je to dan EU onda nema nikakve veze sa nama jer mi nismo njeni članovi.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.