Dečija radionica na Pločniku
Učenici od 5. do 8. razreda prokupačke Osnovne škole „Milić Rakić Mirko“ posetili su neolitsko nalazište Pločnik gde su se upoznali sa životom u praistoriji.
Ukupno 18 učenika ove škole je pravilo keramiku, raspirivalo vatru kako bi otopili metal, mlelo pšenicu i probalo neolitski hleb.
Direktorka Narodnog muzeja „Toplice“ i arheolog Julka Kuzmanović Cvetković kaže da je ovo prva grupa učenika prokupačkih škola koja je posetila Pločnik.
– Deca su učila o neolitu na konkretnom lokalitetu, gde su zapravo bili u prilici da osete i vide život praistorije. Ovo je zaista dobra ideja i plan nam je da ovu radionicu ponudimo i ostalim školama, jer je šteta da učenici koji su tako blizu lokaliteta ga ne posete - kazala je Cvetkovićeva.
Grupa učenika je obišla i rimske terme, a direktorka Osnovne škole „Milić Rakić Mirko“ Ivana Radonjić pojašnjava da je ideja o ovoj radionici proistekla iz dugogodišnje saradnje prokupačkog Muzeja i škole.
- U ovoj nedelji obeležavamo Dan škole, pa nam je radionica u Pločniku jedna od aktivnosti. Za nju smo birali učenike koji vole istoriju i zajedno sa njima obišli smo Pločnik i učestvovali u rekonstrukciji praistorije. Do sada nismo imali ovako pozitivno iskustvo, a učenici su oduševljeni - kazala je Radonjićeva.
Na neolitskom nalazištu koje dokazano potvrđuje da je Pločnik bio jedan od centara metalurgije u doba vinčanske kulture, ove godine otvoreno je neolitsko selo u kojem se posetiocima približava život u praistoriji. Pored autentičnih kuća sa opremom, najinteresantniji je postupak topljenja metala koji se izvodi na samom lokalitetu.
Komentari
Poslednji komentari
konan
19:54 // 12. 9. 2014.
lepo...!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.