Delegacija EU u Nišu: Srbiji neophodni bolji izborni uslovi i normalizacija odnosa sa Prištinom
Ključni nalazi izveštaja Evropske komisije za 2024. godinu predstavljeni su u Gradskoj kući u Nišu i tom prilikom istaknuto je da Srbija, ako želi da postane članica EU, mora da obavi reformu izbornog procesa i sprovodi preporuke ODIHR-a i OEBS-a. Iz delegacije EU kažu i da je neophodno raditi na slobodi medija i poboljšanju odnosa sa Prištinom, kao i da vlast ne treba da “zaobilazi sankcije”.
foto: Tamara Radovanović Verbalni napadi i negativne kampanje prema organizacijama civilnog društva, ali i dezinformacije u pojedinim medijima, takođe su stavke koje su u izveštaju navedene kao negativni primeri.
Organizacije civilnog društva u Srbiji nastavljaju da se suočavaju sa značajnim izazovima. Potrebno je više raditi na usvajanju dosledne, iskrene saradnje između Vlade i tih organizacija jer su navedeni primeri verbalnih napada i negativnih kampanja prema određenim organizacijama civilnog društva, zbog kojih smo zabrinuti - ističe šef Sektora za medije, informisanje i komunikaciju EU Manuel Munteanu.
Dodaje da je neophodno sprečiti širenje negativnog narativa o Evropskoj uniji u nekim medijima u Srbiji. Od Srbije se, kaže, očekuje i “da se potrudi da izbegne zaobilaženje sankcija”.
Unapred se radujemo novim zakonima koji se tiču medija, a koji će biti usvojeni i, nadamo se, delotvorno primenjivani, posebno kada je reč o savetu REM-a. Nadamo se da će Srbija nastaviti da se usklađuje sa standardima EU u okviru slobode izražavanja i medija. U tom kontekstu, zaštita i bezbednost novinara su izuzetno važni - napominje Munteanu.
Jedan od najvažnijih zahteva EU jeste reforma izbornog procesa. Munteanu kaže da očekuje “opipljiviji” napredak u sprovođenju preporuka koje su dali OEBS i ODIHR, a čiju primenu su ove godine tražili i predstavnici opozicije.
Takođe, odnosi sa KiM ostaju jako važni u pregovorima o pristupanju EU. EU ohrabruje obe strane da potpuno primene i ispune svoje obaveze u skladu sa ugovorom o putu ka normalizaciji iz 2023. i da se konstruktivno uključe u dijalog koji pomaže EU. Odgovornost za događaje na severu Kosova s jeseni 2023. takođe je jako važna - poručuje Munteanu.
foto: Tamara Radovanović Dodaje da je Srbija ispunila uslove za otvaranje klastera 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, kao i da države članice sada treba da odluče o tome da li je i kakav napredak u toj oblasti postignut.
Munteanu kaže da je usporena brzina reformi, ali ističe napredak Srbije u oblasti jačanja privrede, statistike, regionalne saradnje, reformi pravosuđa i životne sredine.
Primetili smo određeni napredak u poglavlju 24, koje se odnosi na pravosuđe i domaća pitanja, što je naglašeno potpisivanjem novog ugovora o statusu sa Fronteksom i posvećenošću Srbije daljem usaglašavanju sa viznim režimom ili viznom politikom EU. Pohvaljujemo i tekuću saradnju sa određenim brojem evropskih agencija - zaključuje Munteanu.
U proteklih 10 godina Srbija je, kaže on, dobila oko 4 milijarde evra bespovratnih sredstava od EU.
Komentari
Poslednji komentari
Pepe le tvor Niš
09:34 // 17. 11. 2024.
Sada ste se setili poboljšanja izbornih uslova, a kada su isti donošeni posle 2000-te nisu vam smetali jer su tadašnji zakonodavci smatrali da će vladati doveka i napravili zakon prema sebi. Kada su im glasači dali šut kartu i kada više ne mogu mnogo preko cenzusa onda aman zaman Evropi, ne valja izborni zakon za nas. Jedino je promenjen cenzus sa 5 na 3%. Upamtite, narod ne voli siledžije.
Гага
14:06 // 16. 11. 2024.
...обрнуто!"Приштини"је потребна нормализација односа са својом матичном државом Србијом...
Miloš
09:00 // 16. 11. 2024.
Normalizovao je AV odnose sa Prištinom do nivoa da je sve srpsko dole rasformirano ili marginalizovano.
Sjajan je posao obavio, u korist Albanaca!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.