Demokratski savez Bugara za Zajednicu bugarskih opština u Srbiji
Po ugledu na Zajednicu srpskih opština na Kosovu, koja bi trebalo da se formiraju na osnovu pregovora Beograda i Prištine, i bugarska manjina u Srbiji traži zajednicu svojih opština. Ideja je potekla zbog toga što je, kako kaže predsednik Glavnog odbora Demokratskog saveza Bugara Dragoljub Ivančov, “položaj ove manjine katastrofalan i zato što joj preti uništenje”.
Ivančov za nedeljnik Vranjske kaže da je ovo pravi trenutak za jednu ovakvu inicijativu, jer Srbija vodi pregovore za članstvo u Evropsku uniju i to je prilika da srpski političari pokažu da poštuju prava manjina.
Dodaje i da je važno formiranje ovakve Zajednice, jer je Nacionalni savet bugarske nacionalne manjine “pod jakim uticajem srpskih političkih stranaka konzervativnog srpskog nacionalizma”.
S obzirom na to da je bugarska manjina i u prošlosti i danas, žrtva srpske nacionalističke ideologije, a da su srpske nacionalističke stranke oduvek bili naši tradicionalni neprijatelji, bilo bi smešno očekivati da se preko tih nacionalističkih stranaka u bugarskom Nacionalnom savetu i u skupštinama opštinama bugarskih opština u Srbiji, mogu ostvariti nacionalna i građanska prava Bugara - kaže Ivančov, a prenose Vranjske.
On kaže da bi Zajednica bugarskih opština imala malo veće ingerencije od onih koje trenutno ima Nacionalni savet bugarske manjine.
Osim ingerencija Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine iz oblasti obrazovanja na bugarskom jeziku, informisanja, kulture i službene upotrebe jezika i pisma, Zajednica bugarskih opština bi se bavila problemima građana u lokalnim samoupravama, funkcionisanjem pravne države, izgradnjom infrastrukture, brigom o prirodnim bogatstvima u bugarskim opštinama - rekao je Ivančov.
Zasada nije poznato da li ovu inicijativu DSB podržavaju i ostale partijebugarske nacionalne manjine, a kompletan intervju sa Ivančovim možete pročitati u nedeljniku Vranjske.
Prema popisu iz 2011. godine u Srbiji živi nešto više od 18.500 Bugara, a pretežno naseljavaju Bosilegrad, Dimitrovgrad i pogranični deo uz granicu sa Bugarskom.
Komentari
Poslednji komentari
milorad
13:58 // 22. 6. 2017.
Upoređujete se sa onim jadnicima, pola proteranim, koliko tek pobijenima, koji traže kap života. Sram Vas bilo. Jeste li možda doživeli njihovu sudbinu?
Spartak
09:53 // 21. 6. 2017.
Popis iz 2011 nije tacan , treba da uradite novi popis ima Bugara i u Beogradu i katastrofalno zive bez ikakvih prava i pomoci od drzave, dodjite vi kod mene pa cete videti!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.