Deo oronule kuće "Oka sokolovog" pripao Gadžinom Hanu, bliži se rekonstrukcija
Najpoznatiji Zaplanjac koji se borio u balkanskim i Prvom svetskom ratu Dragutin Matić, čija je fotografija u unformi srpskog vojnika obišla svet, uskoro bi trebalo da dobije muzej u svom rodnom selu Kaletincu. Naslednici ratnog izviđača poznatog kao “Oko sokolovo” predali su deo njegove kuće Opštini Gadžin Han, koja planira da je rekonstruiše i napravi muzej. Čeka se da Opštini pripadne i ostatak objekta.
Kako kaže predsednik Opštine Saša Đorđević, suvlasnici koji poseduju trećinu kuće u kojoj je živeo slavni vojnik i učesnik mnogih važnih borbi za oslobođenje Srbije, poklonili su Gadžinom Hanu svoj deo objekta. Istu nameru, dodaje, ima i naslednik ostatka kuće. Ovde je živeo najpoznatiji srpski vojnik na svetu; foto: D. M. Car, "Safari" klub
Postoji volja i ostalih vlasnika da to isto poklone Opštini kako bi mogla da se izvrši rekonstrukcija objekta i da se pretvori u spomen-kuću Dragutina Matića. Dve trećine tog objekta poseduje naslednik koji ne živi u Srbiji, ali je u toku njegov ostavinski postupak i on je voljan da pomogne u tome da se sve završi - rekao je Đorđević.
Predsednik Opštine očekuje da se ostavinski postupak završi do kraja leta, posle čega ih očekuje dalja procedura oko dobijanja dozvola za rekonstrukciju trošne kuće u Kaletincu.
Cilj je da to bude autentična kuća kakva je i bila. Rekonstruisati, staviti strugane grede, to mora da bude prava srpska kuća iz moravskog stila, tako je to bilo ranije. Nama je cilj da izgleda kao u tom periodu - dodao je Đorđević. Kuća urasla i oronula; Foto: D. M. Car, "Safari" klub
Podsetimo, prvobitna očekivanja, kada su pre dve godine na to da je kuća u Kaletincu potpuno oronula ukazali Vlasta Stanojević iz Safari kluba i foto-reporter Dušan Mitić Car, bila su da muzej bude otvoren ove godine na godišnjicu završetka Velikog rata.
Saznao da je simbol borbe tek pola veka po nastanku fotografije
Da se nalazi na slici koja obilazi svet, Dragutin Matić je saznao tek 50 godina posle njenog nastanka. O tome je u knjizi "Moj otac Oko Sokolovo" pisao njegov sin, novinar Blagoje Matić. Spomenik podignut 1998. godine; Foto: S. S.
"Jest, to sam ja. Zaista me slikao..." uzviknuo je Dragutin, mislivši na novinara koji ga je fotografisao i "nekud otišao". Do tada Matić nije znao ni da je novinar preživeo, a da je fotografija dostigla svetsku slavu, jer se nalazi u udžbenicima, ratnim albumima i muzejima širom sveta.
Počast Matiću odata je podizanjem spomenika "Oko sokolovo" na trgu ispred Opštine Gadžin Han. Otkriven je 1998. godine kada je proslavljeno 80 godina od oslobođenja Srbije.
Komentari
Poslednji komentari
gornjo zaplanjac
14:54 // 29. 7. 2018.
greska,velika je greska sto se kuca i ime slavnog ratnika predaje u ruke opstini g.han ,jer oni to nece uraditi kako treba uradili bi ali kad bi mogli da prenesu kucu ug.han.ocevidci smo da sto je opstina pocela da radi ugornjem zaplanju vecina poslova tako vazniih nije dovrsila sem onih ukojihm ucestvuje drzava
Bralee
20:11 // 11. 7. 2018.
Ni sad se ne bi setili, da ih poslanik Rančić u Skupštini Srbije nije prozivao i kritikovao kada se donosio Zakon o ratnim memorijalima.
Cujte Srbi
20:04 // 11. 7. 2018.
Ajde,neka bude.Nikad nije kasno da se velikom heroju sa Juga Srbije,neustrasivom Dragutinu,koji je svojim herojstvom zadivio citav svet,bar popravi kuca.Na zalost zivimo u vremenu kad se znamenitim Srbima ruse kuca,kad se ne obelezava stogodisnjica zavrsetka Prvog sv.rata,ovaj dogadjaj zasluzuje postovanje.Kad Putin dodje 1.Novembra,tad ce se ova vlast setiti nasih heroja iz Prvog sv.rata.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.