Dodatna edukacija farmaceuta o lekovima za trudnice i porodilje biće u Nišu
Način lečenja i izbor dozvoljenih lekova tokom trudnoće i dojenja često donosi nedoumice kod budućih majki i porodilja, a dodatnu pomoć bi trebalo da im pruže farmaceuti u apotekama širom Niša i juga Srbije. U Nišu počinje dodatna edukacija farmaceuta nakon koje bi u apotekama, koje će biti posebno obeležene, mogli da savetuju i daju podršku trudnicama i dojiljama o bezbednom korišćenju lekova u terapiji hroničnih bolesti i tokom samomedikacije.
Savez farmaceutskih udruženja Srbije pokrenuo je projekat "Apoteka – prijatelj zdravog potomstva" koji je orjentisan ka populaciji trudnica i dojilja, objašnjava Aleksandra Catić-Đorđević.
Tokom 2022. godine aktuelan je bio projekat "Mama Friendly Apoteka" za bezbednu primenu lekova tokom dojenja, koja je imala podršku Ministarstva zdravlja. Sa obzirom na uspeh projekta, zadovoljstvo pacijentkinja uslugom i prepoznatim potrebama društva, u razgovoru sa kolegama iz Hrvatske, sa udruženjem farmaceuta Progressus, pokrenut je novi projekat - kaže Aleksandra Catić-Đorđević.
Rukovodilac projekta je Branislava Miljković, redovni prfesor Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predsednik Saveza farmaceutskih udruženja Srbije, a predviđene su aktivnosti dodatne edukacije farmaceuta koji žele da pružaju specifičnu struktuiranu uslugu trudnicama i dojiljama sa ciljem podrške zdravlju, prevencije bolesti i komplikacija hroničnih oboljenja.
Farmaceuti će dobrovoljno obaviti dodatnu edukaciju iz oblasti specifičnosti farmakoterapije kod trudnica i dojilja i proći obuku pružanja standardizovane zdravstvene usluge ovim kategorijama kroz predviđene radionice. Nakon toga započeće pružanje usluge u apotekama u kojima su zaposlene, u skladu sa dogovorenim pravilima. Cilj usluge je da se podigne svest trudnica/dojilja o prednostima racionalne farmakoterapije u smislu postizanja optimalnih zdravstvenih ishoda za ženu i dete. Takođe, cilj je podrška dojenju i povećenja broja dojene dece u Srbiji, zbog velikog broja benefita za dete i majku - dodaje Aleksandra Catić-Đorđević.
Projektne aktivnosti kreću iz Niša, gde će se u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Nišu održati prva od više planiranih edukacija za farmaceute.
Fondacija Tempus Evropske Unije je kroz Erasmus projekat podržala saradnju SFUS-a i Progressus-a u sprovođenju projekta "Apoteka prijateljzdravog potomstva" na teritoriji Srbije i Hrvatske.
Komentari
Poslednji komentari
Maja(Malver)Dona Farm
10:41 // 4. 3. 2024.
Jako pametno.Ja evo pokusavam godinama da se ostvarim kao majka nadam se da ce mi kroz edukacije biti Lakse i nama u farmaciji i strankama koje nam dolaze
Grgor
19:04 // 3. 3. 2024.
Jel će obuku da drže prodavci lekova
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.