Dolina Pčinje pod zaštitom države, područjem će upravljati Eparhija vranjska
Područje od 4.228 hektara na teritoriji opština Trgovište i Bujanovac, odnosno gornji sliv reke Pčinje, novom Uredbom Vlade stavlja se pod zaštitu države i proglašava za predeo izuzetnih odlika “Dolina Pčinje”. Kako piše u Predlogu uredbe, dolina Pčinje je jedan od najznačajnih centara biološke raznovrsnosti Srbije, sa uticajem mediteranskog florističkog i faunističkog elementa, a zaštićeno područje povereno je na upravljanje Eparhiji vranjskoj.
Flora doline Pčinje koja je mešavina kontinetalne Srbije i mediteranske Makedonije, šuma sladuna i cera, bogatstvo životinjskog sveta sa oko 170 vrsta ptica, jedino stanište grčkoj kornjači i za dve vrste zmija - šilac i četvoroprugasti smuk, kao i vredan kulturno-istorijski i građevinsko-arhitektonski kompleks manastir Prohor Pčinjski daju specifičan identitet celom području i razlozi da dolina Pčinje bude pod zaštitom države.
Predlog uredbe, za koji je Ministarstvo životne sredine objavilo javni uvid, sastavljen je od 18 članova u kojima su definisina područja zaštite, pravila izgradnje i izvođenja radova.
Režim zaštite 1. stepena obuhvata površinu od 222 hektara u okviru kojeg se nalaze lokaliteti Kozjak i Preslop. Režim zaštite 2. stepena obuhvata površinu od 1.607 hektara, u okviru kojeg se nalaze lokaliteti Starac - Uzovo, Mačište - Vučetrlište, Isposnica i Vogance - Mala Reka. Režim zaštite 3. stepena obuhvata površinu od 2.397 hektara u okviru kojega se nalaze lokaliteti koji nisu pod režimima zaštite 1. i 2. stepena - piše u Predlogu uredbe.
Jedina zona gde će biti dozvoljeni radovi je područje pod režimom trećeg stepena zaštite i to u smanjenom obimu - intervencije u cilju restauracije, revitalizacije, uređenje objekata kulturno-istorijskog nasleđa i tradicionalnog graditeljstva. Svi radovi dozvoljeni su uz ograničeno korišćenje prirodnih resursa i prostora i očuvanje tradicionalnog načina života stanovništva.
Područjem će upravljati Eparhija Vranjska; foto: M. D. Zabranjena je i izgradnja hidroenergetskih objekata, uključujući i regulaciju i pregrađivanje vodotoka.
Radovi u drugoj zoni ograničeni su samo na izgradnju turističkog smeštaja, rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih domaćinstava, kao i izgradnju objekata za gajenje domaćih životinja i divljači u okviru postojećih seoskih domaćinstava.
Najstroža zaštita predviđena je u prvoj zoni, te će tamo biti zabranjeni svi radovi, a aktivnosti ograničene samo na naučna istraživanja, kontrolisanu posetu zbog stručne edukacije, obeležavanje granica i neophodne mere u slučaju požara, elementarnih nepogoda, pojave biljnih i životinjskih bolesti.
Predeo izuzetnih odlika “Dolina Pčinje” poverava se na upravljanje Srpskoj pravoslavnoj crkvi - Pravoslavna Eparhija vranjska - stoji u Predlogu uredbe.
Kako piše, Eparhija je u obavezi da obeleži područje, organizuje čuvarsku službu, donese akt o unutrašnjem redu i izradi plan upravljanja, vodi evidencije o prirodnim vrednostima i ljudskim aktivnostima, obaveštava korisnike zaštićenog područja o mogućnostima za obavljanje radova i aktivnostima.
Predlog uredbe i uvid u studiju biće izložni na javni uvid do 5. januara sledeće godine, svakog dana od 10 do 13 sati u prostorijama Ministarstva zaštitne životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, kao i na sajtovima Ministarstva i Zavoda.
Predlog uredbe i uvid u studiju možete pogledati ovde.
Komentari
Poslednji komentari
Ђраган Дилас
16:19 // 23. 12. 2021.
Држава=Црква и Црква=Држава.
Таман смо на том нивоу развоја, средњевековном.
Само да се не сете и ИНКВИЗИЦИЈЕ!
vizantinac
15:33 // 23. 12. 2021.
Kako može javnim dobrom da upravlja crkva? Da li smo mi i dalje sekularna država?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.